La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Lasagna, sa-mi mai treaca supararea cu miezul de nuca. :smile: Burta inca fierbe...
 

Attachments

  • lasagna.jpg
    lasagna.jpg
    381.9 KB · Views: 33
A fiert si burta in cele din urma...

Din supermarket (cica). Acum eu ma intreb daca nucile alea (25 lei / kg) erau recomandate pt. consumul uman. :goofy:
 

Attachments

  • cdb.jpg
    cdb.jpg
    425.7 KB · Views: 38
  • lamai.jpg
    lamai.jpg
    229.5 KB · Views: 28
Întreabă-te, cu asta rămâi, momentan. Oricum, mai am sarailie. Şi e a naibii de bună.:jumpy::evil:
Am făcut şi... bragă tradiţională, din mei. Să văd dacă îmi iese. :wink: Ultima dată, în vară, am nimerit-o.
 
Juma de kil de mei e 5 lei pe-aici. Pe-acolo chiar mai ieftin. :wink: 6 litri de apă și ars gazu' vreo 2-3 ore, plus curent la blender vreo 5 minute, cât or costa? Manopera... hai, bre!
 
Recunosc ca nu am facut niciodata braga si nici nu ma dau in vant dupa gustul ala, dar se pare ca nu e asa usor de pregatit, conform AICI.
 
Depinde de reţetă. Personal, prefer braga din mei, reţetă românească, care nu-i foarte greu de făcut.
Gustul, hmm, probabil n-ai băut bragă de prin zona Brăilei sau Galaţiului sau ai nimerit-o prea fermentată.
 
Ca tot pomenea Ipman despre cum sare pastravul in ape cristaline... :biggrin:
 

Attachments

  • pastr.jpg
    pastr.jpg
    445.2 KB · Views: 26
Mr. Q, punem de-o sarailie din nou. :biggrin:
De data asta venii şi cu o poză. :kul: S-a scumpit niţel de la 2,49 la 2,79 kilu'.
 

Attachments

  • IMG_20160203_105606.jpg
    IMG_20160203_105606.jpg
    93.4 KB · Views: 35
Am fost in trei Auchane: AFI, Moghioros si Militari. Nu au si nu au avut niciodata miez de nuca la pretul ala. E ceva local, poate e smenul personal al sefului de magazin care are rude peste Prut, nu stiu.

Oricum... sta-ti-ar in gat. :biggrin: Ca iar raman cu privitul... Glumesc . :smile: Pofta!
 
Nu cred că e ceva local. Orlando('s) ăia au produse prin mai multe hipermarketuri, sigur la nivel naţional. Probabil că se vinde foarte rapid. Sârmarii de la Galaţi au alte preferinţe (trăscăul e în top), că, deh, ne ducem noi de la Brăila să le cumpărăm miezul de nucă. :wink:

PS: mersi, te pot servi cu una bucată, da' plăteşti curierul. :biggrin: Sau ai varianta asta.
 
Ca sa mai shiftam putin, niste pleskavitsa de pui. Deci.
 

Attachments

  • plescavita.jpg
    plescavita.jpg
    483.2 KB · Views: 23
De unde ai luat puiul?

Am mancat pleskavica prin toate tarile ex-yugoslave, mai putin in Macedonia (nu am mai fost recent pe-acolo), nicaieri nu era de pui.
 
E o idee personala, in sensul ca de ce nu si de pui? A iesit mult mai bine decat ma asteptam... Tocamai trecem la niste frigarui de pui... Azi suntem la regim. :biggrin:

Ei... Frigaruile... Pleska... Aia de pui... :smile:
 

Attachments

  • fr.jpg
    fr.jpg
    374.6 KB · Views: 34
  • f2.jpg
    f2.jpg
    437.9 KB · Views: 32
  • p2.jpg
    p2.jpg
    399.6 KB · Views: 30
Niște "gușter", niște mânzat
Și pasta de mici s-a preparat! :hatz:
 

Attachments

  • IMG_20160213_130809.jpg
    IMG_20160213_130809.jpg
    139 KB · Views: 21
  • IMG_20160213_134652.jpg
    IMG_20160213_134652.jpg
    139 KB · Views: 21
Last edited by a moderator:
Stiu si eu... Pana s-a lamurit medicina ca nu toate colesteroalele e rele, si-a mancat ardeleanul slana si a murit linistit la 95++ ani. Intre un parizer sau un hotdog eu aleg clar slana. :smile:
 
Back
Top