La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Pune o greutate peste sticla aia, sa nu te fericeasca vreo pisica.
 
Datorita multor schimbari si adaptari la conditiile concrete din teren, carnatii au sfarsit in congelator (80%), pe gratar (10%) si au ramas la fum restul (cu titlul de beta V0.1). In schimb am bagat la fum niste muschiuleti, piept dezosat si slana. Da, pisicile sunt o problema, mai ales cand ataca sincronizat (ca lupii). :biggrin: Eu cu reteveiul dupa una, restul ma ataca din unghiul mort. Cuarc rezista.
 

Attachments

  • sunci-01.jpg
    sunci-01.jpg
    371.3 KB · Views: 35
Gurmanzi, dați iama-n Kaufland: mici la 8,99 lei kilu'! Bunicei. Îmi place că nu se lipesc/deformează/dezmembrează la pregătire.
 

Attachments

  • IMG_20151206_145739.jpg
    IMG_20151206_145739.jpg
    196.8 KB · Views: 23
Am riscat si am lasat 6 zile de munca (o parte din...) atarnate in pod. Sper sa nu gasesc numai sforile cand revin. :biggrin:

Impresii despre afumarea la rece: greu... :frown: munca multa, tot felul de "chestii" pe care daca nu le stii o dai in bara urgent, dar rezultatul este de exceptie. :drool:
 

Attachments

  • finale.jpg
    finale.jpg
    144.7 KB · Views: 32
Lasa tutorialele, trebuie sa facem o degustare ca sa confirmam rezultatele. Eu nu tin post, deci sunt disponibil oricand. :approve:
 
No, așe!
 

Attachments

  • IMG_20151212_100756.jpg
    IMG_20151212_100756.jpg
    153 KB · Views: 24
  • IMG_20151212_105323.jpg
    IMG_20151212_105323.jpg
    121.9 KB · Views: 25
  • IMG_20151212_110307.jpg
    IMG_20151212_110307.jpg
    126.2 KB · Views: 24
Bun! Bun! :drool: Eu merg cu aparat d'ala cu surub melcat Nu stiu cum naiba dar la masina electrica de tocat nu are niciun spor treaba cu umplutul carnatilor. Cred ca e o eroare de proiectare...
 
Da, e problema cu alimentarea. Masina merge cam in gol daca nu-i dai carne continuu. O presa adaptata la gura de incarcare, ar rezolva treaba.
 
News: am aflat in aceasta dimineata de ce muschiuletul de porc (Auchan - promotie) a costat numai 21 Lei / kg: de ieri pana azi a lasat atat de multa apa incat pur si simplu pluteste in propria saramura!!! Cred ca jumatate e apa injectata. Prin contrast, slanina (provenita din porc de tara) daca a lasat o lingura de zeama. Si e un lighean intreg.
 
Esti atat de gurmand si traditional dar nu ai o macelarie "live" in zona ta? La mine in Dristor in piata am chiar 2 macelarii unde dimineata la prima ora vin jumatati de porc si se transeaza pe loc in fripturi, fleici si toate alea. De pe la 8 incep sa se gaseasca si carnati si mici, produsi de asemenea pe loc, din carnea proaspat tocata. Nu am vazut nicio seringa pe acolo... sigur, nici pretul nu este asa mic, dar macar nu mananc apa sarata.
 
Stiu ca pare ciudat dar nu, nu exista absolut nicio macelarie in zona. Toate micile afaceri au fost ingropate de marile lanturi de magazine. :frown: Da, as putea sa merg pe la Obor dar pe moment nu ma deranjez pentru doi muschiuleti.
 
dimineata la prima ora vin jumatati de porc... Nu am vazut nicio seringa pe acolo...

Dacă tranşau porcul întreg, mai ziceam... Jumătăţile alea de carcasă vin deja "upgrade-ate". :hihi: La cât e kila de porc viu (pe aici e şi 5 lei), te cuplezi cu cineva (cum am făcut eu cu socroşenia) şi iei juma' de porc la suta de kile şi ai porc de ţară, başca organe pentru preparate.
 
Asa daca vrei sa fii pesimist poti spune ca au salmonella, ca nu sunt testate. Dar sunt. Si nu sunt injectate. :tongue:
 
Măcelăriile astea "private" rar au în spate vreo fermă. Se aprovizionează tot de la hypermarketuri sau de la un furnizor comun cu ele. La Metro era 7 lei carcasa (doar ce-am venit de-acolo), însă diferenţa faţă de porcu' ţăranului e indubitabilă. Ştiu, că doar ce-am luat un bulan din Carrefour, ca să completez la cârnaţi. Am preferat să ţin carnea macră de calitate pentru alte bunătăţi. :film:
 
Și la ferme animalele pentru sacrificare sunt hrănite cu furaje care să favorizeze creșterea rapidă.

Am vazut diferența între carnea de vițel crescut la munte, hrănit doar cu lapte și iarbă, și carnea de vițel luată de la măcelarie. Prima e mai moale și la prepararea termică nu lasă mai deloc apă în tavă, spre deosebire de cealaltă.
 
Ferme mici, monșer. Nu le comparăm, totuși, cu complexurile industriale de creștere a animalelor. E normal ce zici despre animalul crescut la scară mică de țăran pentru ograda/consumul propriu.
 
Si carnea din macelarii e injectata cu solutie salina, ca nu taie vitelul la fata locului, vine carcasa gata ingreunata.
 
Băbăieți, azi am zis să-mi fac o dambla (de fiecare Crăciun o fac, una și aceeași): să-mi iau o sticlă de Metaxa 7*, cel mai bun coniac midrange, pe care vi-l recomand dacă nu l-ați încercat deja. Rețineți, 7*, nu 5*, e diferență ca de la STAS la parastas între ele. Nu că n-aș fi avut băutură (eu beau chiar din Paști în Crăciun și fac stocuri serioase), ci efectiv ca dambla. Bun! Am "atins" fo 50 ml și gândurile au început să umble... Tot umblând ele pe-acolo din neuron în neuron s-au metamorfozat într-o altă dambla: ia să-mi fac eu mici de casă, nene, că tot voiam de multă vreme, dar niciodată "coana Lene" nu m-a lăsat. Ce, numa' Quark să piardă vremea pe la afumătoare? :hihi: Urcai în fugă în mașină, poposii la "Furcar" și cumpărai 1 kil de pulpă fără os și juma de kil de vită. Condimente și toate cele le aveam deja (nu-mi lipsesc niciodată), așa că periplul prin magazin a durat puțin.
Ajuns acasă, am poposit în bucătărie unde i-am dat liber nevestei de prin zonă, care a intrat în stand-by cu laptopul meu în față. Am spălat/curățat/pregătit de tocat carnea. Am dat-o prin mașina de tocat de 2 ori. Am pregătit condimentele, usturoiul, sarea și bicarbonatul. Usturoiul l-am curățat, apoi mojarat intens și lung presărat cu o linguriță de sare, până la consistența unei paste. Până aici a fost floare la ureche... Nene, cine nu-și apreciază nevasta pentru munca depusă în bucătărie, e un mare guguman. Trebuie să vă spun că cele 20-25 de minute, cât timp trebuie să frămânți CONTINUU amestecul de carne + celelalte ingrediente, mi s-au părut un calvar. Evident că am luat pauze lungi și dese, că mă dureau mâinile de behăiam singur, dar am căutat ca, însumate, perioadele de frământare să facă cele 25 de minute necesare. A ieșit o pastă de mici trăznet, cu miros bestial! În final, compoziția obținută se netezește BINE cu o lingură, se înfoliază vasul să nu candească-n frigider, fiindcă trebuie lăsat cel puțin o noapte la odihnit. Hints: la frământare se adaugă 3-4 linguri de ulei de măsline și cam tot la fel apă, poate chiar mai bine, așa încât pasta finală să nu fie foarte vârtoasă, dar să adere puternic la mâini și lingură. În loc de apă se poate folosi supa de oase (face micii și mai savuroși), dar chiar n-am avut chef s-o lungesc, că mâine vreau mici. :wink:

Necesar de materiale:
1 kg carne porc
1/2 kg carne vită
1 căpățână de usturoi
cel puțin câte un plic din următoarele (sau 10 g): boia de ardei dulce, busuioc, piper negru, cimbru, măghiran (acesta din urmă e recomandat a se pune 1/2 plic sau 5 g).
Ingrediente esențiale:
1 căpățână usturoi (sau chiar mai mult, după gust)
bicarbonat de sodiu alimentar (20-30 g)
Sare, absolut după gust.
Personal, am pus și piper, și boia mai mult decât "rețeta". La mirodenii se poate "umbla" după gustul fiecăruia.
Berea e-n frigider (mi se pare cea mai "asortată" micilor), micii tot acolo... știu de unde le iau mâine.
Hai să trăim... bine!

PS: mâine, după unboxing, revin cu review nou despre hardware-ul home made. :wink:
 

Attachments

  • IMG_20151226_164910.jpg
    IMG_20151226_164910.jpg
    163.5 KB · Views: 17
  • IMG_20151226_170236.jpg
    IMG_20151226_170236.jpg
    92.1 KB · Views: 19
  • IMG_20151226_170400.jpg
    IMG_20151226_170400.jpg
    69.2 KB · Views: 17
  • IMG_20151226_170955.jpg
    IMG_20151226_170955.jpg
    78.7 KB · Views: 18
  • IMG_20151226_171729.jpg
    IMG_20151226_171729.jpg
    92.6 KB · Views: 18
  • IMG_20151226_172147.jpg
    IMG_20151226_172147.jpg
    76.6 KB · Views: 18
  • IMG_20151226_174104.jpg
    IMG_20151226_174104.jpg
    163.3 KB · Views: 19
  • IMG_20151226_174201.jpg
    IMG_20151226_174201.jpg
    92.1 KB · Views: 17
Last edited:
Back
Top