La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Sper ca nu am gresit topicul, dar tocmai am ratat o friptura pe cinste: :biggrin:
 

Attachments

  • Capra-ok.mkv
    1.6 MB · Views: 7
Papa lejer de seara la tot familionu'.
IMG_20170809_210512.jpg IMG_20170809_210601.jpg IMG_20170809_210659.jpg

Va prindeti voi care a fost porția mea. :biggrin:
 
Am gatit si eu ceva acum vreo 2 ore (menajera in vacanta in Grecia, ce sa zic) si inca nu mi-e rau. Vedem la noapte :tongue: Nu e cazul de poze.
 
  • Like
Reactions: Neo
Bine sefu, mi-am însușit critica și am căutat un sătuc în mijlocul muntelui unde este o tavernă care are un acvariu cu vietatea asta înăuntru
IMG_20170810_184728.jpg

din care am prins și eu o bucățică

IMG_20170810_191000.jpg

PS. Nu vă uitați că arată basic, a fost cel mai gustos miel pe care l-am halit în cei 50 de anișori.
 
Te invit la mine la o inghetata de vanilie si nuci, cu miros de carnati de Plescoi? :capu: Am reusit performanta sa combin armonios cele doua arome, in congelator. :zbang:
 
Last edited by a moderator:
Daca n-as fi citit niste rapoarte, inclusiv ale politiei italiene, care spun ca se vinde o cantitate de ulei de masline "extra vergine" de vreo 4 ori mai mare decat productia, as mai fi cumparat din magazin. Din pacate nici taica-meu nu mai aduce bidoane de 5 litri de la prietenele lui care au livezi de maslini si le preseaza acasa, ca nu a mai venit cu masina ca sa poata sa faca figura.
 
Avand in vedere ca Emag zice ca il cumpara de la MegaImage, am fost la ei cu mari sperante. Au, dar la 39.99 Lei / L. :biggrin:
 
Eu am luat aseară din Mega Image. Vreo 14 bucăți. Are un gust mult mai pronunțat și aromat decât ce foloseam de obicei: Minerva sau Altis la bidoane de 5L luate din supermarketurile grecești.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Am inteles. Deci banii nostri nu sunt buni. Mkay...

Revenind: vreo sansa sa gasesc in Bucuresti carnati de Plescoi originali? Adica identici cu cei pe care i-am carat de la mama lor? Exclus supermarketurile (stiu ce gust au), exclus pseudo-sibienii (care vand carnati de oaie dar chiar ei recunosc ca sunt alta mancare de peste)?
Se declanseaza sevrajul. :biggrin: Daca nu, o sa fac deplasari pana la sursa, care am constatat ca e chiar aproape de Bucuresti. :smile:

PS: Pe langa sursa "Ursa 1", am gasit o dugheana fix la iesirea din parcarea Kaufland Buzau. Coords@request. Se pare ca sursa e din acelasi cartel cu cei de la "Ursa 1". :biggrin:
 
Ce au asa deosebit cârnații aia? Sunt afumati? Îmi iei și mie un kil?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Sunt si proaspeti si afumati. Pretul e acelasi. Eu am luat afumati ca sa nu se strice pana ajung la un frigider (cateva ore). Aveam la mine geanta frigorifica, dar de ce sa risc?
Ce au deosebit? Desi contin 75% oaie (asa mi s-a explicat), nu se simte gustul / mirosul de oaie. Si nu au condimente la greu, ci numai some basic ones: sare, piper, cimbru, putina boia. Atat. Dar gustul e ++.
Eu i-am prajit pe gratar.
Nu iti cumpar ca esti gras. :biggrin:
 
A fost bun.
Uleiul ala se gaseste si la bidoane de 3l, costa ~100 lei. Foarte bun, e contrafacut la standarde inalte.
 

Attachments

  • IMG_20170813_164449.jpg
    IMG_20170813_164449.jpg
    264.2 KB · Views: 15
Sunt si proaspeti si afumati. Pretul e acelasi. Eu am luat afumati ca sa nu se strice pana ajung la un frigider (cateva ore). Aveam la mine geanta frigorifica, dar de ce sa risc?
Ce au deosebit? Desi contin 75% oaie (asa mi s-a explicat), nu se simte gustul / mirosul de oaie. Si nu au condimente la greu, ci numai some basic ones: sare, piper, cimbru, putina boia. Atat. Dar gustul e ++.
Eu i-am prajit pe gratar.
Nu iti cumpar ca esti gras. :biggrin:
Ulei contra carnat?
 
Back
Top