La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Avand in vedere ca ce am inregistrat (pe stick) la mare, de pe TV Paprika... nu poate fi decriptat, incerc in aceste momente sa reproduc reteta din memorie. Prajitura saseasca cu mere. Sa vedem ce-o iesi... Recunoac totusi ca nu am respectat reteta ad-literam deoarece continea niste cantitati inumane de zahar si de unt. :biggrin:

LE: Mkay, am extras o feliuta si astept sa se raceasca... :biggrin: Stau si ma gandesc ce poate fi mai nociv decat zahar + unt...
 

Attachments

  • psm.jpg
    psm.jpg
    337.9 KB · Views: 15
Avand in vedere ca ce am inregistrat (pe stick) la mare, de pe TV Paprika... nu poate fi decriptat, incerc in aceste momente sa reproduc reteta din memorie. Prajitura saseasca cu mere. Sa vedem ce-o iesi... Recunoac totusi ca nu am respectat reteta ad-literam deoarece continea niste cantitati inumane de zahar si de unt. :biggrin:

LE: Mkay, am extras o feliuta si astept sa se raceasca... :biggrin: Stau si ma gandesc ce poate fi mai nociv decat zahar + unt...
Untul este ok, dar într-adevăr deserturile conțin cantități absolut retardate de zahăr. Am tras ieri o serie de clătite, în compoziție am pus o jumătate de linguriță de îndulcitor și au ieșit excelente. Gem fără zahăr adăugat.

Îmi lipsește brânza proaspătă cât n-am crezut vreodată că-mi va lipsi. FML :frown:
 
Prepară-ți în casă. Fierbi lapte cât mai gras se fierbe, îl lași la răcit, apoi pui niște zeamă de lămâie și strecori zerul prin tifon/sită deasă. E chestie de 20 de minute.
 
Nu vad de ce ai vrea musai margarina, dar ... cum zic ei.
Neo exista un producator de tot felul de dracii casnice automatizate ca sa produci acasa iaurt, branza, bere, etc. Daca-ti lipsesc arunca un ochi pe link-ul pe care l-am dat si vezi daca exista distribuitori aproape de tine.
Eu imi produc acasa painea, iaurtul, branza proaspata de ani de zile. Planuiam si berea, dar nu mai are sens sa o cumpar de aici. Au cu totul alte gusturi decate cele industriale si sunt mult mai sanatoase,
 
  • Like
Reactions: Neo
De ce ai mai folosi margarină în zi de azi?! Hai că înțeleg să mai tai un pic din unt/zahăr/ouă în exces, că am văzut rețete la care o porție are 3 ouă. Da' totuși, margarină?
 
Dacă vrei post, molfăi niște napi, sugi un bambus, ții pietre sub limbă, de-astea. Da' să bagi mizeria aia de margarină în tine fiindcă ți se dedă la plăcinte în post e un nonsens din perspectiva postului - nu faci nici purificare a fizicului, nici nu faci sacrificiul de a rezista poftelor. Deci despre ce ținut de post vorbim aici?
 
Prietene, eu nu le am nici cu postul si nici cu bisericile. Asa a facut sasul reteta, asta e. Vrei sa o respecti, bine. Vrei sa o modifici, ok. Free world.
 
Nici margarina nu va mai place.
Cuarcule, pune, si tu retete cu ulei de masline extravirginal si unt de la vaci austriece.
 
Ultima vizita la Pucioasa s-a lasat cu gratare zilnice. Eu nu ma pricep si nu am rabdare, fratemeu e de vina pentru ce-i in poza.
 

Attachments

  • pucioasa.jpg
    pucioasa.jpg
    243.9 KB · Views: 26
Back
Top