La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

In memoriam. Fie-i scrumbia usoara. :dracu: :biggrin:
PS: Daca nici asa nu sare la noi cu sarailii, e grav. :biggrin:
 

Attachments

  • WP_20170530_15_09_01_Pro.jpg
    WP_20170530_15_09_01_Pro.jpg
    183.5 KB · Views: 37
Daca ajungeti prin Neptun, va recomand calduros Grill World. Au si feisbuc. Sunt fix la intrarea in parcul de distractii. Caruta cu fripturi, by Axinte. Desigur e numai pentru carnivori. :biggrin:
 

Attachments

  • grworld.jpg
    grworld.jpg
    270.5 KB · Views: 31
...si daca tot a venit vremea ardeilor umpluti, am zis sa pun si eu o craticioara, asa... mai mult de pofta. Sper sa termin pana maine. :biggrin:
 

Attachments

  • ard V0.1 2017.jpg
    ard V0.1 2017.jpg
    404.4 KB · Views: 20
De ce și-ar dori cineva sa mănânce din mâncare de acum 8 zile?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Consumam 10 buc / zi. Sambata mancam ce mai apucam :biggrin: , duminica o luam de la capat. Mi se pare rezonabil. :smile:
 
eu pot manca vreo 3 zile salata de boeuf si salata de vinete fara sa ma plictisesc. Daca mai intra si o salata mediteraneeana intre ele, cred ca ma descurc vreo saptamana sau mai mult.
 
De ce și-ar dori cineva sa mănânce toată ziua doar ardei umpluți?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
De ce un marinar care a stat 3 luni in larg, atunci cand intra in primul port... :biggrin: Precum spuneam: sunt primii ardei umpluti pe anul asta. :smile:
 
Stați așa, că încă n-am aflat cu ce-s umpluți. Poate o tură e umplută cu pizza, alta cu șaorma, altă rundă cu sushi, io știu? Q e mereu surprinzător :biggrin:
 
Hmmm... Recunosc ca exista si o parte experimentala: deoarece in Kauf am gasit la promotie cotlet dezosat de porc (in loc de pulpa) si ca sa nu raman cu ardeii lipiti de cerul gurii, am bagat in umplutura si putina slaninuta afumata. D'aia facuta asta-iarna, in casa. Rezultatul il voi afla abia peste vreo doua ore, dar jur ca miros absolut bestial! :drool:
 
n-6. :biggrin: Experimentul a fost un succes, din acest moment o cantitate mica de afumatura a fost adaugata la reteta de baza. :approve:
 
Auchan, prepelite intregi, 25 Lei kilu'. :nuts: Sper ca nu-s cu viermi bonus (la pretul asta). 6 buc. pe caserola. Sa vedem ce-o iesi... :smile:
 
Err. Is 4 bucațele. :tongue:

LE: deci ie bestiale! Spre comparatie, carnea de iepure e la ani lumina in urma. Am decis: nu mai mananc iepure. :biggrin: Bine, nu sub forma de friptura, poate un stufat, acolo...
 

Attachments

  • WP_20170716_20_52_11_Pro.jpg
    WP_20170716_20_52_11_Pro.jpg
    405.1 KB · Views: 26
  • potok.jpg
    potok.jpg
    184.8 KB · Views: 25
Dileme-dileme: sa fie cu telemea, smantana si marar sau cu branza dulce, stafide, smantana si miere? ... Revin. :goofy:

LE01:22:45... Gata alea cu telemea si marar... Work in progress la desert.

LE3: 23.26, refill. :smile: Asta e de desert. Sa muara Cici, imi fac stand la Prejmer la primavara. :biggrin:
 

Attachments

  • cl01.jpg
    cl01.jpg
    389.3 KB · Views: 19
  • cl02.jpg
    cl02.jpg
    373.4 KB · Views: 18
  • cl03.jpg
    cl03.jpg
    407.6 KB · Views: 18
Back
Top