Filme, seriale, actori, popcorn

Shogun e bun (nu am văzut încă ultimele 1-2 episoade din motive de vacanță), asta venind de la un mare fan al variantei cu Richard Chamberlain și Toshiro Mifune.
 
Încercați și Constellation. Până la episodul 6 am crezut că înțeleg ceva. După aia s-a dus dreq ce-am înțeles. :biggrin:
Mai sunt două episoade să-mi explice că altfel mor prost.
 
Dune part two - bun filmul, problema e doar ca proiectorul din sala de cinema l-a rulat in 166 de minute, in loc de 83, cat e de fapt filmul.
Filmul mi se pare o capodoperă, efectiv am plecat de la cinema încântat că vom vedea God Emperor of Dune și un penis... ăăă râm cu cap de om și mânuțe \o/
 
Încercați și Constellation. Până la episodul 6 am crezut că înțeleg ceva. După aia s-a dus dreq ce-am înțeles. :biggrin:
Mai sunt două episoade să-mi explice că altfel mor prost.
Pare o tâmpenie cu universuri paralele. Eu am renunțat la ea pe la începutul celui de-al doilea episod. Am lucruri mai bune de făcut în viață și nici Rapace nu îmi place (înțeleg că a jucat foarte bine în The Girl With Dragon Tattoo, dar nu e Meryl Streep, așa că talentul nu compensează pentru lipsa de atractivitate).

 
Filmul mi se pare o capodoperă, efectiv am plecat de la cinema încântat că vom vedea God Emperor of Dune și un penis... ăăă râm cu cap de om și mânuțe \o/
Nu sunt planuri decât pentru încă un film bazat pe dune mesiah, tot ce e după sunt speculații.
 
Au trecut cateva decenii de cand am citit seria Dune, dar din cate imi amintesc doar cartea initiala are potentialul sa te dea pe spate intr-o ecranizare. Cand informatia de context din carte are un procent foarte mare, transpunerea intr-un film devine foarte dificila si e usor sa o dai in bara.
 
  • Like
Reactions: Neo
Nu sunt planuri decât pentru încă un film bazat pe dune mesiah, tot ce e după sunt speculații.
Eu nu speculez, eu mă gândesc logic dacă studiourile vor dori să lase la o parte Dune după ce au plâns după încasări la modul

giphy.gif


Vom vedea probabil ecranizări și la romanele lui Brian Herbert dacă filmele vor merge la fel de bine ca până acum.
 
Shogun e bun (nu am văzut încă ultimele 1-2 episoade din motive de vacanță), asta venind de la un mare fan al variantei cu Richard Chamberlain și Toshiro Mifune.
Văzut și episoadele 4-5. Deocamdată are nota mea maximă pe IMDB: 9/10.

Nota medie 9.2 din 37K voturi e imensă, deci se pare că nu e doar pe gustul meu.
 
Nici unul. Scala nu e intre 0 - cel mai prost si 10- cel mai bun, ci intre 0 - exectabil si 10 - perfect. Faptul ca un film nu atinge perfectiunea nu e o problema, 9 e foarte bine.
 
Nici unul. Scala nu e intre 0 - cel mai prost si 10- cel mai bun, ci intre 0 - exectabil si 10 - perfect. Faptul ca un film nu atinge perfectiunea nu e o problema, 9 e foarte bine.
Ah, deci faci parte dintre acei oameni pentru care 10 "este pentru Dumnezeu". Ok.
 
Nu, in nici un caz. 10 e flawless, daca exista un asemenea film atunci merita nota. De pilda Shawshank Redemption se apropie mult - nu inseamna ca e cel mai bun film ever, ci ca e aproape flawless.

E diferenta intre grading si ordering. Ordering inseamna ca tipul de pe ultimul loc in finala de sprint 100m e ultimul in competitie, desi e in top 10 mondial. Ar avea nota 9 ca performanta, dar e pe ultimul loc in acea competitie. Ala de pe locul 1 poate ar avea nota 9.5 sau 9.9, depinde cum se situeaza fata de recordul mondial si probabil nota 10 ar fi cea pentru recordul mondial al momentului, in lipsa de un criteriu si mai obiectiv.
 
  • Like
Reactions: LNT
Nu inteleg de ce s-ar uita cineva la nota de pe imdb, sau oricare alt site. Cum ar putea vreodata o chestie unidimensionala sa corespunda cu valorile proprii multiple ale oricarei persoane reale?
 
Da, nu stiu de ce cineva ar ignora un sistem de rating care are avantajul de a-ti spune sa nu te uiti la un film care are scor sub 5 sau ca s-ar putea sa iti placa un film cu scor peste 8. Fiecare cu perspectiva lui. Pamantul e plat, e rotund, nu e deloc, Matrix, reptilienii, etc
 
10 e flawless, daca exista un asemenea film atunci merita nota. De pilda Shawshank Redemption se apropie mult - nu inseamna ca e cel mai bun film ever, ci ca e aproape flawless.
Nota 10 iau doar cei care merg la olimpiada.
 
Nu, in nici un caz. 10 e flawless, daca exista un asemenea film atunci merita nota. De pilda Shawshank Redemption se apropie mult - nu inseamna ca e cel mai bun film ever, ci ca e aproape flawless.

E diferenta intre grading si ordering. Ordering inseamna ca tipul de pe ultimul loc in finala de sprint 100m e ultimul in competitie, desi e in top 10 mondial. Ar avea nota 9 ca performanta, dar e pe ultimul loc in acea competitie. Ala de pe locul 1 poate ar avea nota 9.5 sau 9.9, depinde cum se situeaza fata de recordul mondial si probabil nota 10 ar fi cea pentru recordul mondial al momentului, in lipsa de un criteriu si mai obiectiv.
Problema este că nimic nu este perfect. Literalmente nimic nu este perfect. Sistemul de notare de la 0 la 10 folosit atât la școală cât și de IMDB notează în funcție de preferințele fiecăruia (după cum spune și Marius) dar dacă ți-a plăcut mult un film atunci imho poți să-i dai 10, la fel cum dai și unui student 10 deși știi sigur că dacă-l cauți de cunoștințe temeinic este imposibil să nu găsești ceva ce nu știe sau a uitat.

Nu poți să aștepți toată viața să iasă filmul perfect căruia să-i dai 10. Sau poți. Grading imo nu este absolut, există studenți de 10 de acum 20 de ani care ar lua 2 la un examen la care s-ar examina cunoștințele de astâzi pentru că în 20 de ani știința s-a schimbat mult, am învățat multe, etc. La fel cum au existat filme de 10 la momentul respectiv (mă gândesc la Gone with the Wind de exemplu și la Casablanca), care rezistă eroic până în ziua de astâzi dpdv al poveștii, jocului actorilor, calitatea (ajustată "temporal" ca să zic așa), la fel cum există filme de nota 2 indiferent când au fost făcute (Eternals de exemplu, este un film modern care-i o petardă groaznică deși a avut un buget imens și pot da 20 de exemple top of my head gen).

My 2 pence.
 
Despicam firul in 16 sau care e scopul discutiei? O nota de la 1 la 10 ca indicator despre cat de bun e un film e un ghid, nu e lege, axioma sau teorema. E complet optional sa o iei in seama, nu te bantuie noaptea si poti sa nu fii de acord, perfect. Poti sa o critici toata ziua, daca nu ai nimic mai bun de facut, iarasi de acord. Daca ai o idee mai buna, spune, altfel discutam discutii despre discutare.

Pana una, alta, de obicei nu ma uit la un film care are scor sub 6 pe IMDB si sunt reticent la cele sub 7. Asta e tot, pe mine ma ajuta. Stiu filme cu note foarte mari pe care nu le vad pentru ca nu ma intereseaza (ex: ultimele Batman), nu inseamna ca sistemul de notare e gresit sau inutil.
 
Back
Top