Filme, seriale, actori, popcorn

Chestia e ca întotdeauna au existat mormane de gunoi... și acum și atunci multe cărți proaste și câteva bune.

Mi se pare ca și cum ai zice ca-ți plac foarte mult sarmalele și toată viata o să mănânci numa sarmale că-s bune și nu te interesează altceva. Da, îs bune sarmalele, dar sunt atâtea chestii bune în lume. :smile:
Da, evident ai dreptate, dacă apare un restaurant mai interesant atunci m-aș duce și la acela să văd ce au. Momentan bag Adrian Tchaikovski, am terminat Children of Time, Children of Ruin, Children of Memory și acum bag Shards of Earth - din păcate audiobooks pentru că efectiv nu am timp și traducerile în română ar pierde incredibil de mult substanță. Am aflat de el de la un youtuber care povestea despre trilogia Three-Body Problem și mi se pare un autor excelent - atât ca vocabular, exprimare cât și dpdv al poveștilor și al științei implicate.

Dar nu m-aș duce la food court că acolo știu că-i doar fast food, prefer sarmalele :smile: Evident merge și fast food din când în când, dar cărțile presupun timp investit și acolo efectiv nu îmi permit să-l cheltuiesc prost de prea multe ori.
 
Început S2 din Loki. Și a început bine.

S-a terminat John Wick Continental și a fost bine și acolo.

Gata și cu Wheel of Time. Mi-a plăcut destul de mult. Sper să vină și S3 că e loc.

Văzut Equalizer 3. Cam moale dar Denzel și peisajele l-au scos la liman.



LE. WTF? Uitasem că Gen V e din universul The Boys.
Thx man
 
Last edited:
^^Exact.
Uitați de cărți și luați-l ca un serial SF și o să fie mult mai bine.
Cel puțin pentru mine care am citit cărțile acu' treij de ani și am uitat tot din ele. :biggrin:
Mulțumesc pentru sfatul excelent referitor la Foundation. Chiar a început să îmi placă (mai puțin woke-ismele).
 
Chestia e ca întotdeauna au existat mormane de gunoi... și acum și atunci multe cărți proaste și câteva bune.

Mi se pare ca și cum ai zice ca-ți plac foarte mult sarmalele și toată viata o să mănânci numa sarmale că-s bune și nu te interesează altceva. Da, îs bune sarmalele, dar sunt atâtea chestii bune în lume. :smile:
Asta pentru că tu poți mânca sarmale când vrei. :biggrin:
 
The Fall of the House of Usher
Bai, o surpriza. Placuta. Chiar mind blowing avind in vedere ca vine de pe Netflix. :biggrin:
Un melanj din scrierile lui Poe. Cel putin asa mi se pare ca prima si ultima oara cind am citit chestii de Poe a fost in anii '80 si-mi aduc aminte vag de nume/locuri care apar si in serialul asta.

A inceput S2 din Bosch: Legacy. Bun ca si tot universul Bosch.
S2 din Loki. Nice.
S3 din Upload. Asta e o comedioara usurica si relativ simpatica de omorit timpul.
The Changeling. Ceva dark fantasy sau pe acolo. Merge sa umplu golurile de vizionare.
 
Am zis sa vad si multipremiatul The Stranger Things: primele doua sezoane mi-au amintit oarecum de Dark, dar cu o poveste mult mai usor de urmarit, in timp ce sezoanele 3 si 4 s-au transformat intr-o "harjoneala" fara de sfarsit cu monstri plus o sumedenie de subploturi. Au fost atenti sa lase loc si pt sezonul 5, dar multumesc!
 
Am zis sa vad si multipremiatul The Stranger Things: primele doua sezoane mi-au amintit oarecum de Dark, dar cu o poveste mult mai usor de urmarit, in timp ce sezoanele 3 si 4 s-au transformat intr-o "harjoneala" fara de sfarsit cu monstri plus o sumedenie de subploturi. Au fost atenti sa lase loc si pt sezonul 5, dar multumesc!
Primul sezon mi s-a parut foarte fain. Perfect de urmarit intr-o delegatie. Sezonul doi inca a fost suficient de bun cat sa ma bucur ca nu e ultimul. Dar de la 3 incolo zici ca au schimbat regizor, scenarist, parca si copiii prea au crescut, senzatia perceputa s-a dus. Brusc am inceput sa ma simt un adult care se uita la seriale in deplasari si nu un adolescent care traieste parca aventurile din cartile citite.
 
Tocmai am terminat de vazut, cu greu, John Wick 4. Filmul e si lung si tare prost :frown: Dar macar m-am asigurat ca nu o sa existe JW 5.
 
  • Like
Reactions: LNT
Sper ca e doar o coincidenta de nume si e de fapt despre Alien vs Van Damme undeva intr-un univers far, far away, exploring new worlds and finding new civilizations si la final le-o trage un Dalek folosind forta.
 
Am incercat din nou Star Trek Picard. E o mizerie. Un jeg. O prostie plina de politica, in special seria a 2-a prin zona L.A. anul 2024 cu ICE si planeta care se duce in p...a masii de scenaristi cretini cu creierii fumati cu ierburi proaste.
 
Trailer Fallout. Arata atat de bine incat sunt dispus sa-i tolerez multe prostii care sigur or sa existe la un serial lansat in 2024. :smile:
Arată bine, acum să vedem cum l-au stricat.

Am văzut recent Terminator: The Sarah Connor Chronicles și este al doilea serial a cărui anulare chiar mă întristează (primul a fost Firefly). Solid action, good story.
 
Mie mi s-a parut un blur nesfarsit. Nici o scena cu imagine clara. Un fel de B-movies din '70 unde bagau fum si intuneric sa nu vezi papusarii de pe fundal, doar ca acuma se zice ca asa e "artistic".
 
Back
Top