Filme, seriale, actori, popcorn

Mama cat de oribila scena din Awake (2007) cu operatia. Cred ca m-a marcat pe viata! Am zis ca incep cu el ca sa fie somnul mai usor de dupa-masa. Nu am dormit deloc la tot filmul de parca am baut 5 cafele si la scena aia m-am chinuit sa nu il opresc, de cateva ori. Si nu, nu e horror. La alea adorm.
 
Tot Apple (TV+) mi se pare atât de woke că nu mă mir că au fufu și Fundația. Am încercat să mă uit deja de vreo trei ori, dar mă enervează. Nu știu cum și-au permis să creadă că sunt mai deștepți decât Asimov.

Și primul sezon al lui Silo e modificat față de carte, dar mult mai puțin.

Dacă nu mi-ar plăcea atât de mult hardul creat de generația mea, i-aș ocoli de la distanță.
 
Nu are treabă cu cărțile decât așa, foarte vag, dar serialul in sine e fain. Povestea, fx, etc. Tind să cred că dacă făceau serial strict după cărți ar fi fost puțin boring.
 
^^Exact.
Uitați de cărți și luați-l ca un serial SF și o să fie mult mai bine.
Cel puțin pentru mine care am citit cărțile acu' treij de ani și am uitat tot din ele. :biggrin:

Până acu' pentru mine singurul serial care a mers umăr la umăr cu cartea a fost Three Body. A nimerit-o chinezu la fix.

La ce m-am mai uitat în ultima vreme.
Yellowjackets S2
Welcome to Utmark.
The Wheel of Time S2
Billions S7
Ahsoka
The Continental: From the World of John Wick
Dark Winds S2
Justified: City Primeval
River
The Bear
Warrior
Good Omens S2
The Lincoln Lawyer S2
Bad Blood
From S2

Și încă altele... :angel:
 
Pisoi
Nu are treabă cu cărțile decât așa, foarte vag, dar serialul in sine e fain. Povestea, fx, etc. Tind să cred că dacă făceau serial strict după cărți ar fi fost puțin boring.
Cărțile lui Asimov sunt politică și știință pe pâine și un manual al unei "științe" propuse dar în general respinsă. Efectiv. Acum, dacă te pasionează asta, cărțile sunt super mișto, iar FX sunt cât te duce capul la imaginație, că descrierile sunt foarte faine. În același timp, asta-i o nișă groaznic de mică și serialul probabil ar fi capotat oribil.

În același timp știți ce mai este politică și știință pe pâine? The Expanse. Care n-a avut nicio problemă în a ecraniza cărțile într-un serial absolut amețitor de mișto, care a și avut super succes. Până când a tot fost pasat pentru că nu avea destule ratings și-au făcut fanii gălăgie și au mai tras câteva sezoane.

Concluzia este că se putea foarte bine ecranizare serioasă după cărți. Aș fi vrut din suflet să-l văd pe Seldon tânăr și o întruchipare mișto a lui Dors (nu am văzut sezonul 2, poate au atins acolo subiectele) și dinamica cu Raych a amândurora. Cărțile sunt și slow burn și probabil generațiile cu attention span de peștișor auriu ar fi dat reject din start.

Una peste alta Foundation serialul este un amalgam de inclusiveness (Demerzel este cucoană și multiple alte schimbări de sex și rasă, mă miră că Seldon este alb gen) și alte tâmpenii "moderne" care peste 20 de ani vor fi irelevante și serialul va fi apus cu cei cinci fani discutând despre orice doar despre matematică și psihoistorie nu. O mizerie overall, de consum cu popcorn și alcool dar cam atât.
 
Dacă și cu parcă... Ce bine ar fi fost... bla bla. It is what it is.

Eu prefer să ma bucur ca există încă seriale mai răsărite și nu doar alde ahsoku cu broaște țestoase în loc de ewoks și cu povestea mult mai slabă.
 
Am citit seria aceea de vreo 3-4 ori în viață. Și o recitesc o dată la 5-10 ani.

1696458669078.png
 
Dar de ce? :smile: Sunt atat de multe carti de citit si atat de putin timp. E OK Asimov dar nu e chiar asa sa-l citesti mai mult de o data, hai doua daca prima data a fost cand erai copil.
 
Dar de ce? :smile: Sunt atat de multe carti de citit si atat de putin timp. E OK Asimov dar nu e chiar asa sa-l citesti mai mult de o data, hai doua daca prima data a fost cand erai copil.
Ca să parafrazez un antic înțelept: mai bine recitești 100-200 cărți bune în viață decât să îți pierzi vremea cu o grămadă de cărți proaste. Valabil mai ales pentru beletristică.

Când e vorba de cărți, cu cât sunt mai vechi cu atât sunt mai bune (dacă încă se cumpără). Efectul Lindy. Pe principiul acesta, clasicii bat aproape orice.

Seria pe care am recitit-o cel mai mult în viață cred că e Dune. Dar nici Fundația nu e departe, deși o văd mai prost cu ochi de adult.

La filme, cele mai revăzute de mine cred că sunt cele 7 despre Harry Potter și cele 6 după Tolkien, dar nu mi-e rușine nici cu alde Arrival (tocmai l-am văzut ieri minim a cincea oară, dacă nu a zecea) sau Interstellar. Sau Matrix. Sau Seven Samurai. Sau seria Alien. Sau Indiana Jones. Sau Lawrence of Arabia. Sau filmele de cinema ale lui Hitchcock. Sau Nolan. Am o tonă de filme pe care le-am văzut de minim 3-5 ori în viață și le revăd periodic, deși procentul lor e mic, raportat la numărul total de filme vizionate.

De exemplu, săptămâna asta mă rod din nou prin Singing In The Rain, pe care nu l-am mai văzut de 10-20 ani.

Bun, la mine contează și faptul că, după două decenii în SUA, vorbesc limba engleză la perfecție și înțeleg mult mai bine cultura americană. Plus anii în care s-a depus spoiala de cultură, încetul cu încetul, și experiența de viață. E total alt context decât atunci când citeam/vizionam în română, sau cu mintea unui tânăr.

Recomand călduros cam tot ce e pe lista asta: https://www.imdb.com/chart/top/, mai ales filmele vechi.
 
Last edited:
Nu stiu ce sa zic, pe considerentul asta biblia e cea mai tare carte ever. :smile:)) E OK sa recitesti aceleasi chestii faine la nesfarsit daca asta iti face placere. E OK si sa explorezi si sa incerci lucruri noi cu riscul ca dai si de carti proaste uneori. Din fericire se rezolva simplu, stop reading it. :biggrin:
 
Nu stiu ce sa zic, pe considerentul asta biblia e cea mai tare carte ever. :smile:)) E OK sa recitesti aceleasi chestii faine la nesfarsit daca asta iti face placere. E OK si sa explorezi si sa incerci lucruri noi cu riscul ca dai si de carti proaste uneori. Din fericire se rezolva simplu, stop reading it. :biggrin:
Sunt agnostic spre ateu, de decenii, dar am început să citesc și respectiv ascult Noul Testament, din când în când, în varianta New International Version (modernă), respectiv cea citită de David Suchet. Există o grămadă de înțelepciune în Biblie (inclusiv Vechiul Testament), nu doar mituri.

Pentru degustare:

.

Cu cât îmbătrânesc mai mult și descopăr mai multe în viață, gen ciudățeniile mecanicii cuantice (am fost și rămân pasionat de fizică), cu atât sunt mai puțin sigur de ceea ce "știu" sigur, și mai deschis la ipoteza că "știința" mea e doar cea mai bună versiune pe care am descoperit-o până acum. Nu doar despre religie, despre toate.

Descartes a fost un tip arogant (ca mine), dar a avut dreptate cu dubito ergo cogito. Nu există cunoaștere fără îndoială, fără curiozitate. În același timp, generații peste generații nu au fost niște proști când au lăudat și retipărit Meditațiile lui Marcus Aurelius sau scrisorile lui Seneca.

Vorba lui Charlie Munger (alt înțelept): you can learn a lot from dead people.
 
Last edited:
Nu stiu ce sa zic, pe considerentul asta biblia e cea mai tare carte ever. :smile:)) E OK sa recitesti aceleasi chestii faine la nesfarsit daca asta iti face placere. E OK si sa explorezi si sa incerci lucruri noi cu riscul ca dai si de carti proaste uneori. Din fericire se rezolva simplu, stop reading it. :biggrin:
Eu am tot cheltuit pe scule audio de am ajuns la niște sume impresionante de-a lungul deceniilor ca să-mi ascult aceleași 20 de melodii preferate mai bine. Spotify îmi dă hives.

Da, este mișto să explorezi chestii noi dar când noul este fast food iar vechiul este o friptură de vacă în sânge... meh.

Cred că pot număra pe degetele de la o mână seriile de cărți cu adevărat bune apărute în ultimii ani. Sunt sute de PB de informație în lume, dar majoritatea este de umplutură. Pentru că din nou ajungem cu discuția la attention span. Dune de exemplu m-a șocat prima oară când am citit-o pentru că trebuie să fii atent la ce citești altfel te trezești peste 20 de pagini cu "cine plm e ăsta" și "wtf happened". La fel și cu Mr Robot de exemplu dacă vrei un exemplu de serial. Acum compară cu ce cărți ies pe piață, dacă intri într-o librărie în România și ai un pic de cultură te iei cu mâinile de cap. 95% mizerii groaznice, care sunt mai puțin valoroase decât hârtia igienică reciclată pe care au fost tipărite. Intră în Londra într-un WHSmith sau și mai bine într-o librărie sau un anticariat să vezi ce-i pe acolo.

În prezent există o groază de material "de consum". La bere, la chipsuri, la popcorn - e ok. Dacă vrei mai mult trebuie să sapi și de ce aș săpa într-un morman de gunoi când pot citi Dune sau Asimov iară și să mai descopăr ceva ce am ratat în lecturile precedente? (Pentru că nu experiență de viață, maturitate, chestii care avansează odată cu vârsta și xp personale).
 
Chestia e ca întotdeauna au existat mormane de gunoi... și acum și atunci multe cărți proaste și câteva bune.

Mi se pare ca și cum ai zice ca-ți plac foarte mult sarmalele și toată viata o să mănânci numa sarmale că-s bune și nu te interesează altceva. Da, îs bune sarmalele, dar sunt atâtea chestii bune în lume. :smile:
 
Back
Top