Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Păi cam asta e browser share, 70% Chrome, 20% Safari și restul toți ceilalți. Ah, că noi 3 gujbeți nu folosim, nu contează. Am avut probleme mari, cu site-uri mari, care nu merg corect pe Firefox, dar merg perfect pe Chrome. Ultimul exemplu: discord pe Firefox, la screen sharing face un update de 2 ori pe minut dacă nu se blochează de tot; aceleași toate dar cu Chrome merge fără probleme. Cu 3% market share, nu mai e deloc în lista de priorități.
 
Funnily enough nici aplicațiile de nișă gen VIA (QMK) nu merg corect pe FF pentru că FF refuză efectiv să dea acces direct web apps la hardware, ceea ce Chrome face fără probleme :biggrin:

Vă las pe voi să vedeți problema acolo. Iar Chrome este mizerabil overall, plugins pentru privacy merg prost, nu mai spun cele pentru ad-block, de-aia își și permit să le dea în cap pentru că oamenii nu au intoleranță suficientă la reclame.

Edit: faptul că Edge acum are engine de Chrome iar nu ajută FF la market share iar Edge culmea era un browser foarte bun imho așa cum era. Dar MS probs s-a luat tot după cotele de peață.
 
Mai folosește cineva Chrome? De ce?!?
Firefox e principal la mine, dar îl folosesc cam 10% timp și pe Chrome, în special pentru că am nevoie de multe browsere, și îmi place mult profilul multiplu de Chrome.

Chrome şi Teams, aplicaţiile cu cel mai bun management de resurse.
Oh, wait... I was wrong, no they aren't. Sper să sugă o ceapă, ambele.
The new Microsoft Teams desktop client - Microsoft Teams | Microsoft Learn https://learn.microsoft.com/en-us/microsoftteams/new-teams-desktop-admin

The new Teams desktop client for Windows has been reimagined from the ground up with performance in mind, providing a faster, simpler, and more flexible experience. The new Teams client installs and loads faster, letting you launch the app and join meetings more quickly, giving you more time to focus on the business tasks.

(nu am avut ocazia să îl testez, e o știre de câteva zile)
 
Teams merge aproape perfect când ești logat pe PC cu cont de domeniu care are și sharepoint și office365, și poate să le integreze în mod complet dubios între ele (adică share la fișier intr-un chat înseamnă upload în sharepoint). Alftel e dumnezo cu mila, de la "nah, n-am chef să te bag în meeting-ul ăsta dacă nu ești logat" (chiar dacă alții care nu-s logați au reușit), "haa, te-ai logat! super, dar tot n-am chef, și nu-ți spun de ce", "super, în sfârșit, te-ai logat! dar în următoarea fereastră scrie că nu ești logat și singura opțiune e login", "haaa, ai dat un click greșit și acum ești logat în windows cu contul ăsta, ghici câte incantații trebuie să faci ca să ai cont local iar".

Poa' să reimagine marketing-ul cât vor, tot rahat cu perje e.
 
Pentru work-related stuff, cam da. Teams a preluat toată partea de video/audio/mesagerie, și a adăugat și colaborare în documente și altele.
 
Teams merge aproape perfect când ești logat pe PC cu cont de domeniu care are și sharepoint și office365, și poate să le integreze în mod complet dubios între ele (adică share la fișier intr-un chat înseamnă upload în sharepoint). Alftel e dumnezo cu mila, de la "nah, n-am chef să te bag în meeting-ul ăsta dacă nu ești logat" (chiar dacă alții care nu-s logați au reușit), "haa, te-ai logat! super, dar tot n-am chef, și nu-ți spun de ce", "super, în sfârșit, te-ai logat! dar în următoarea fereastră scrie că nu ești logat și singura opțiune e login", "haaa, ai dat un click greșit și acum ești logat în windows cu contul ăsta, ghici câte incantații trebuie să faci ca să ai cont local iar".

Poa' să reimagine marketing-ul cât vor, tot rahat cu perje e.
Cea mai mare parte din bube vine de la integrarea aia minunata cu foarte multe. De obicei la login da cu virgula in una din componente si apoi se duce tot lantul ..
Cat despre resurse, cam un giga jumatate RAM e minunat.
 
Am zile când mi se mișcă în reluare, deși e configurat bine și nu avem probleme de autentificare sau restricții dubioase la domeniu, și de regulă folosesc contul corporației în Teams și contul clientului în browser. Dar a ajuns un ditamai animalul cu scalabilitate totuși neinfinită. Nu-mi pot imagina cum mi s-ar fi mișcat laptopul dacă nu-i făceam upgrade la memorie. Așa că o rescriere completă a clientului și probabil regândire a integrării cu SharePoint e binevenită.
 
Cine sa regandeasca cand top management se uita la celule in Excel sa le faca cat mai mici si micimea crede ca stie tot, pune un container si gata, fraiereeeee!
 
Mic dejun cu un campion: Andrei Ursu, fiul disidentului Gheorghe Ursu - YouTube

Ediţia emisiunii Mic dejun cu un campion, difuzată sâmbătă, 21 octombrie 2023, la #TVR2, când Daniela Zeca Buzura ne-a dat întâlnire cu inginerul Andrei Ursu, fiul disidentului Gheorghe Ursu și cercetător asociat la CNSAS.
 
Cred că criminalitatea e o temă care nu poate fi rezumată într-un articol de ziar, că personal ne place ce arată datele alese de jurnalist sau nu. Ce nu înțeleg exact este de ce Statele Unite, cu cea mai mare rată de încarcerare din lume are de asemenea cea mai mare rată a omorurilor dintre statele dezvoltate (e drept, multe state au o rată mai mare, dar niciunul dintre ele nu e în categoria ”high-income”). Poate sunt aici un alți factori contributori, că nu or fi americanii mai violenți din principiu.
 
Păi nu cred că este o legătură de cauzalitate dintre rata de încarcerare si rata omorurilor. Sunt dimensiuni diferite ale societății. Prima se datorează intereselor economice (a avea o pușcărie în USA e o afacere bănoasă), iar a doua...fuck knows: arme la liber, Vestul sălbatic, dezechilibre majore între păturile sociale, cost ridicat al vieții...
 
Ce nu înțeleg exact este de ce Statele Unite, cu cea mai mare rată de încarcerare din lume are de asemenea cea mai mare rată a omorurilor dintre statele dezvoltate (e drept, multe state au o rată mai mare, dar niciunul dintre ele nu e în categoria ”high-income”).
Articolul explica una din cauze, o alta cauza e evidenta (comparatii mere cu pere), o alta e gradul de raportare, restul sunt discutabile.

Articolul spune ca rata de incarcerare in scadere creaza criminalitate. Se vede in California sau New York, exista mai mult decat suficiente date in ultimele zeci de ani.
Comparatia mere cu pere e in felul urmator: iei cifrele agregate pe 52 de state relativ eterogene si o compari cu cate o tara. Cifrele nu sunt comparabile, poate daca iei statele preponderent rurale vs urbane ca o medie sau statele democrate sau republicane ca o medie ar fi ceva mai informativ. US of A nu e o tara la modul clasic, ci o federatie cu diferente relativ mari intre state, de la economie la politica sau criminalitate. La fel ca India, Rusia sau China, vorbim de diferente foarte mari in interiorul tarii, iar media e buna doar de facut calcule pe un servetel, pentru ca nu spune nimic concludent. Media spune ca in USA populatia generala are un testicul, you get the point.

Gradul de raportare e o chestie relativ recenta, in unele tari europene nu ai voie sa raportezi anumite crime sau date despre crime, de la etnia sau rasa celor implicati (Germania, Suedia sau UK sunt celebre pentru asta) la raportarea crimei in sine. Se intampla si in sus, si in jos.
 
Comparatia mere cu pere e in felul urmator: iei cifrele agregate pe 52 de state relativ eterogene si o compari cu cate o tara. Cifrele nu sunt comparabile, poate daca iei statele preponderent rurale vs urbane ca o medie sau statele democrate sau republicane ca o medie ar fi ceva mai informativ.
De acord, dar chiar și statele care au cea mai mică rată a omorurilor sunt peste țările europene, de pildă. Și da, există multe diferențe de raportare, există definiții diferite, există variații chiar și în interiorul statelor. Totuși, nici toate acestea, pentru mine, nu oferă o explicație satisfăcătoare pentru disparitate.
 
OK, ar mai fi un motiv care are o influenta foarta mare, dar e o sectiune publica si nu o sa scriu despre asta aici.
 
OK, ar mai fi un motiv care are o influenta foarta mare, dar e o sectiune publica si nu o sa scriu despre asta aici.
Eu zic că nu merită să scrii nici în cele private, că nu știi niciodată unde dai de un SJW.
 
Back
Top