Articole interesante din presă sau de pe bloguri


Shittier and shittier.
 
Last edited:
Stockholm a infiintat zona de mediu 3, ceea ce inseamna ca vehiculele care ard combustibili fosili sunt interzise. Se aplica de la 31 decembrie 2024.
Nu pun si link la articol ca e in suedeza.
Este o zona comerciala si se arata ca procentul de vehicule de marfa electrice este de mai putin de 8%.
 
Ciudat, panourile sunt extrem de ieftine, vreo 1100 de lei/kW, pe cand 5KW de baterie sunt de la 2000 de euro in sus. CU 2000 de euro cumperi cam 9 kW de panouri.
Nu am spus tot, am pus panouri cat a tinut partea buna a acoperisului. De fapt investitia in extra panouri, adica vreo 3kW a fost mult mai mica decat ar fi fost in sa zicem 5kW de baterie. Problema este ca o simpla baterie la invertor hibrid in cele mai multe cazuri, nu te scapa de blackout. Si aici a fost momentul in care am zis la naiba cu ele. Iti trebuie ceva baterii cu BMS mai destept si care sa poata comuta mult mai repede si iti trebuie si ATS ca sa nu taie complet totul daca e pica gridul. Asa ca am zis, mai pun cateva panouri si sigur vor fi utile si la iarna. Si mai am 2 fasii de acoperis nepotrivite dar pentru ele voi folosi eventual pe viitor caci eficienta e mai slaba si intai sa vad daca chiar voi ajunge sa am nevoie.
Pe an observ o medie de 350kW pe luna consum inainte si la fel si acum, caci, sa raspund lui miahi, inca astept contorul dublu sens, asa ca ma si limitez cat de cat inca inclusiv la consum, plus ca vreau sa nu sar acum in a consuma tot ce pot, vreau sa ma prind cum pot fi cat mai eficient chiar si asa.
Am in plan si eu montarea unui al doilea AC, avand deja unul pe casa scarii la etaj, 12kBTU care face fata ok mai ales sus pentru o viata normala a unei familii chiar si pe modul "Silent". Al doilea l-as instala in special pentru a-l folosi si la incalzire iarna unde cred ca necesarul ar fi mai mare decat cel de racire efectiva, plus ca si capacitatea de incalzire, daca nu ma insel, este de multe ori 2/3 din cea de racire.
Am un boiler pentru ACM legat la centrala pe gaz si pe care imediat ce devin prosumator, am sa il leg si automatizez in HASS sa foloseasca rezistenta de 2kW sa incalzeasca apa cand am surplus de productie fata de consumul la momentul respectiv. Asa ma gandesc ca voi reduce usor factura de gaz vara, factura maricica la mine pana recent, cand cred ca i-am dat de cap:
- fiica-mea care face baie cam o ora zilnic, jucandu-se in cada sau in dus
- boilerul pentru ACM si incalzirea in pardoseala sunt legate toate, aparent corect, la o butelie de egalizare, neavand grupuri de amestec si alte trasnai, ci doar butelia si pompe pentru parter si etaj. Ei bine, distribuitoarele de incalzire din pardoseala erau automatizate doar partial pe camere si astfel aveam cateva circuite care ramaneau in permanenta deschise si din logica mea si foarte putine cunostine de hidraulica si termodinamica, pierdeam pe acele circuite de pardoseala, din returul din boilerul de apa calda, deci practic incalzeam si vara casa cu ce ar fi trebuit sa incalzesc doar boilerul. Intre timp am pus robineti electrici pe toate circuitele si am legat mai multe circuite pe acelasi termostat. In fond sunt case intregi de 2-300mp cu un singur termostat, eu pot avea o baie sau un hol legat la o bucatarie sau dressing.
 
Salut! PC Games se relansează! – PC Games https://pcgames.ro/salut-pc-games-se-relanseaza/

După lupte seculare, la 15 ani după ce versiunea print și-a dat ultima suflare, echipa editorială din ultimii cinci ani ai revistei s-a reunit sub stindardul numelui consacrat, unde și-au publicat slovele în tot acel amar de timp.

De data aceasta, redacția nu are patron, dar spre deosebire de distopia lui Andrew Ryan din Bioshock nici nu ducem ideologia libertariana la cote extreme. De fapt, nici măcar nu ne identificăm cu acea ideologie. Suntem doar o mână de oameni, cu putere egală asupra direcției editoriale. Nirvana ar fi o utopie marxistă, dar ne mulțumim și undeva pe drumul în goana după acea utopie.
 
Va fi interesat de vazut cum va evolua asta. Individualitatea si binele personal fiind pe de parte cea mai importanta valoare, social trust si educatia fiind foarte scazute in general, religiozitatea era un factor destul de important de stabilitate.
 
Educația preuniversitară nu e cu nimic sub România, în timp ce cea (post-)universitară poate fi chiar world-class. Iar tradițiile, care bat orice, sunt peste majoritatea Vestului. Spiritul american e ceva real, mai ales cel de întreprinzător.

Americanii or fi majoritar oameni simpli (ca peste tot în lume), dar în general sunt mult mai cumsecade decât media europeană. În afara generațiilor tinere, crescute de marxiști, nu îmi fac griji.

Sunt oameni practici, muncitori, toleranți, care nu au nevoie de religie ca să recunoască părțile bune din Biblie și să le aplice în viață. De fapt, religia lor nu e văicăreala noastră, cu Doamne miluiește, să dea Dumnezeu, așa a vrut Dumnezeu și alte scuze pentru lene și incompetență.

Doar să nu ajungă iar democrații la putere, că e vizibil cum distrug atât țara cât și tot Vestul (prin contaminare). Elitele democrate de pe coaste sunt de o prostie rară (Intellectual Yet Idiot).
 
Last edited:
Back
Top