Vreau masina. Ce masina vreau?

Mda, după ce ieri discutam cum vrea banii, azi s-a trezit că de fapt ar vrea s-o dea prin august. :mad2:
 
Deci. Am luat o masina Kia Ceed din 2008. Toyota, Honda erau prea scumpe si prea rare, Hyundai si Smart nu erau chiar ce cautam.
Ce-mi place: accelereaza bine, consuma putin (mi-a iesit 5.1L/100km, masurat de calculator, comparativ cu 8-10 la Ford), izolare fonica decenta, compartimente de depozitare bine gandite, doua prize de 12V.
Ce nu-mi place: scaune foarte tari, amortizoare foarte rigide, n-are cruise control, plasticarie ieftina gen Dacia cu greieri, sistem audio nasol dar totusi mai bun decat originalul de la Ford.
 
....nu au fost fabricate de catre furnizorul japonez Tanaka.

In 4 mai, autoritatile americane au ordonat deja retragerea a 35-40 de milioane de airbag-uri Takata in Statele Unite...

Jurnalism...
 
Acu' întreb și eu, că n-am mai cumpărat de mult: care-i procedura curentă pentru cumpărat o mașină SH deja înmatriculată în RO, legat de acte? Am văzut tot felul de chestii pe net, nu mi-e clar care e valabilă.
 
Cred că lista asta e completă.

Doar 40 de pași simpli șî 2422554 de copii după tot felul de acte...
 
Ce mă interesează mai exact e ce trebuie să iau de la vânzător, pentru că nu e la îndemână, cu cele de după se rezolvă (ai mei au vacanță, îi trimit pe ei la restul :biggrin:):
- contract v/c
- mențiunea + semnătura de vânzare pe talon
- completată fișa de înmatriculare cu datele și viza de fiscal vânzător
- certificat fiscal? (asta e altceva decât viza de pe fișa de înmatriculare? în ghid nu mai apare pe undeva referit - adică nu mi-e clar ce fac cu el după ce îl am)
- CIV, presupun (și ăsta e doar o dată amintit)
 
Mie mi-e un pic scarba. Am mers ieri la WeltAuto cu ai mei pentru o masina de acolo. Faina, vazut, placut, facut test drive, discutat cu oamenii ref daune si confirmat ca a existat doar o aripa schimbata.
Mers apoi sa ii facem RCA si Casco si... gasit istoric de 6 daune in 3 ani, total 7.500 de Euro. Cateva sunt minore (parbriz ciobit, revopsit bara zgariata), insa la aripa schimbata de fapt erau aripa + bara spate + capac portbagaj + capitonaj protbagaj + revopsit bara fata. O nimica toata.
Teoretic nu e o dauna nasoala, insa parca te duci la WeltAuto ca sa nu dai peste samsari, am renuntat la achizitie pe motiv de incredere dusa... :frown:
Un gust extrem de amar, macar ne-am invatat lectia si cautam mai departe. Naiba stie unde.
 
Samsari sunt peste tot.
Un coleg a patit-o si mai frumos: mers la dealer, vazut/placut masina, mers la banca pentru bani. In aceeasi zi, se intoarce inapoi, masina vanduta. Apoi samsarul il cauta si ii cere cu 500eur mai mult pe masina de la dealer.
 
Back
Top