Vreau masina. Ce masina vreau?

Bun, deci maine ma duc sa vad cum sta treaba cu Smart.

Daca nu, ma apuc sa investighez celelalte sugestii primite. Multumesc, tinem legatura.
 
Ca să reiterăm, pe moto ai infinit mai multă spatial awareness ca în cutia aia oribilă și manevrabilitate să scapi. În asta, intră un Logan în tine și rămâi fără picioare.

Ia-ți măcar un Logan, preț SH probabil sub 2000EUR. Măcar nu mori stupid. Ca idee, nu cred că pe moto mori stupid. În Smart da.
 
Cu un Logan sh mi-e frica ca as merge regulamentar. Asta inseamna 5 accidente pe zi cu altii care nu dau prioritate, nu se asigura, imi taie fata presupunand ca ma infig in frane (not!) etc. La 2000 de euro as lua vreo 3, ca sa am cate una disponibila cat sunt celelalte la reparat (pe asigurarea lor).

Am 3 chestii juridice in curs, 2 cu dosare penale. Nu catre mine.
 
BTW, chestie nasoală la frânarea automată - dacă vrea cineva să se bage în fața ta cu forța, o să reușească, pentru că frânează mașina automat (și suficient de brusc cât să se facă mult loc). Mi s-a întâmplat de 2 ori până acum.
 
Cu un Logan sh mi-e frica ca as merge regulamentar. Asta inseamna 5 accidente pe zi cu altii care nu dau prioritate, nu se asigura, imi taie fata presupunand ca ma infig in frane (not!) etc. La 2000 de euro as lua vreo 3, ca sa am cate una disponibila cat sunt celelalte la reparat (pe asigurarea lor).

Am 3 chestii juridice in curs, 2 cu dosare penale. Nu catre mine.
Te distrezi văd :smile:

Sincer, în situația ta fix Logan aș lua. 1.6 MPI, câte mârțoage o avea :biggrin:
 
1.6 MPI pentru mers prin aglomerol la munca, iarna, cand tot romanul se muta din casa in masina si locuieste pe drum? In cazul acesta as lua fix cel mai mic motor posibil pe benzina, imi e clar ca daca vreau senzatii, astept primavara si ma invart cu motoreta. Dar nu, Logan este mult prea mare pentru necesitati, eu chiar as alege un Smart oricat de pizdificat as arata in ochii barbatilor si unor femei pentru ca voi fi sigur ca oricum unele femei ma vor devora de invidie pentru jucaria in care-mi tin popoul. Plus ca parchez fix oriunde. Sau daca vreau VW, as merge pe recomandarea lui miahi iar daca vreau sa arunc banii ca sa fiu cu adevarat cool, Fiat 500. Pentru ca daca vreau Logan, sunt vreo 4000 de licente de TAXI alocate pe astfel de masini si sa-mi bag daca nu e mai rentabil sa mergi cu TAXI in cele putine/cateva ocazii utile, sau Uber daca nu vreau sa ascult povestile nemuritoare.
 
1.6MPI este un motor chiar civilizat şi cinstit care consumă mai puțin când stai pe loc decât multe jegonete ^^

Nu este vorba de pixdificat, dar trebuie să fac flowchart ca să pricepeți că dacă vrei să te schilodești există metode mai faine şi mai sigure decât Smart shit. De exemplu, motocicleta:smile:


 
Inca nu. Nu am ajuns la birou saptamana asta, am avut prea mult de lucru. Maine ar trebui sa ajung, ca am niste intalniri acolo, sper sa apuc sa trec si pe la aia ca sunt la 3 minute distanta.
 
Toyota Aygo este in alta galaxie fata de Smart sau VW Up! sau Skoda Citigo, cel putin ca fiabilitate. Are acelasi motor cu Citroen C1 sau Peugeot 106/7.
In ce priveste Smart, am fost placut surprins fata de dezastrul la care ma asteptam, dar tot nu recomand.
 
O recomandare de "antigel albastru" bun, adica sa contina si stuff care previne imbatranirea chestiilor din cauciuc, sa dizolve (eventual) depunerile, sa curete instalatia, etc...? Nu l-am schimbat ever si nu vreau s-o patesc cum am luat-o cu lichidul de frana. :zbang:
 
Etilen glicolul face toate alea de la sine, deci ia un antigel normal și n-ai probleme :biggrin:
 
Motul Inugel, e in vreo 3 variante, durata de viata pana la 11 ani, daca il iei ready to use nu vei gresi la dilutie.
Dar cel nediluat il faci in ce concentratie vrei.
 
Etilen glicolul face toate alea de la sine, deci ia un antigel normal și n-ai probleme :biggrin:
Solved. Am luat si o apa "de calitate" ca sa-l diluez... Nu stiu la cat ar fi bine sa-l prepar? -25 e ok? :smile:
 

Attachments

  • agg.jpg
    agg.jpg
    223.9 KB · Views: 20
Daca mergi la munte la iarna, fa-l pentru -30. Pe sus pe la 1500-2000 de metri noaptea poate sa coboare pentru o ora sau doua la asemenea temperaturi, la bunica-mea recodul masurat in curte (nu de statie meteo oficiala) e de -37, a inghetat acidul in baterii .
 
Despre rulmenti. Am citit oleaca zilele astea despre ei asa ca vine si intrebarea.

Cedeaza si al meu rulment intermediar planetara dreapta (se aude la anumite viteze un hummmm sau ceva de genu').
Vad ca alternativele pentru Fusion sunt destul de subtirele. In afara de Ford original 370 lei la "reducere" (nu dau atitia bani pe el nici mort) am de ales dintre DP, BTA, Febi Bilstein si SWAG.
Nici vorba de SKF, INA, FAG, SNR.

Deci din alea disponibile conteaza ce aleg? Pretul e relativ comparabil intre 120-140 lei."

Multumim ca de obicei.
 
Back
Top