Vreau masina. Ce masina vreau?

Vreau o masina de oras, mica, pe benzina, preferabil sub 5 ani vechime si undeva la 10,000 euro. Recomandari?

M-am gandit la un Smart, dar recunosc ca nu stiu mai nimic despre masinile astea. Isi merita pretul? Cum stau cu fiabilitatea? Are sens 4x4 iarna prin Bucuresti? Fiind aproape patrata, nu ma astept la un comportament pe sosea prea grozav, dar nici nu intentionez sa ies vreodata cu ea in oras, am nevoie doar pentru a ajunge la birou iarna (cand e prea rece pentru moto sau e zapada pe jos si moto e ilegala) si eventual pentru carat un pasager sau o sacosa cu cumparaturi. Banuiesc ca astea nu au nimic gen portbagaj.
 
VW up! sau Skoda Citigo sau Toyota Aygo sau Smart Fortwo... Dar ar merge și un Seat Ibiza, de exemplu. Pe mobile.de găsesc vreo 15.000 mașini sub 5 ani și 10.000€, cu ABS/ESP/DRL, ceva mai puține care să aibă și climă.

Dă o raită pe la dealeri pentru un drive test. Nu-s convins că încapi într-un Smart din ăsta. Are portbagaj, încap în el 2 ghiozdane sau o valijoară carry-on. Dar când e lung pe cât sunt alte mașini late, în caz de bufnitură ești cu fiarele colegului de drum în ficați instant.
 
  • Like
Reactions: Neo
Smart este un jeg oribil şi este de-a dreptul periculos chiar dacă nu ieși cu ea din București. Adică Bucureștiul este prea periculos pentru așa ceva. Nu-ți dă unul prioritate şi mori stupid într-o cutie de chibrituri.


 
Avand in vedere ca alternativa cea mai apropiata ar fi un triciclu cu acoperis, un Smart nu suna a fi cea mai proasta optiune.

Vad ca au si electrice, iar preturile sunt foarte ciudate: un pic peste 20,000 noi (cautat in catalog la dealer), cam 10,000 vechi de 1-3 ani. Cam mare caderea de pret, care e spilul?

Mda, in fond Smart este o motocicleta pe patru roti, in care nu te ploua. :biggrin:
Exact asta caut: motocicleta de iarna.
 
LE: sub 9.000 noua in Romania, cu ecotichetul de 10.000. Daca or mai fi tichete din astea disponibile.
 
La cat timp trebuiesc schimbati acumulatorii (in conditii de iarna@RO) si cat costa un set nou? :dracu:
 
Nu stiu, tocmai ca nu gasesc nici un fel de informatii, o sa trec pe la Autoklass sa vad la fata locului. Pe site nici macar nu au Smart, doar Mercedes. Eu fac 35km pe zi, asa ca autonomia de 50km iarna si 100km vara imi e suficienta. Desi ei zic 160km.
 
Stie toti, problema nu e ca nu rezista, ci ca face terci continutul
 
Back
Top