Vreau masina. Ce masina vreau?

Autonomie 800km e chiar ok, sa vezi la Reno, s-au gandit sa puna rezervor de 50l (benzina) pe cea mai mare barca a lor disponibila in Romania.
 
Fiecare persoana intreaba si tine cont de ce este direct interesat.
A mea are rezervor de 60 si abia tine 400km la condus normal, combinat oras-afara. Dar nu asta e important pentru mine, nu ma deranjeaza sa ma opresc la 400km.

Autonomie 800km e chiar ok, sa vezi la Reno, s-au gandit sa puna rezervor de 50l (benzina) pe cea mai mare barca a lor disponibila in Romania.

Da, pentru ca Renault pune mare pret pe standardizare, adica costuri. Atat branza, atatia bani, cum ar spune unii.
 
Nice review. Cred ca este si extrem de onest, nu am condus dar asteptarile mele realiste sunt pe aproape de ce descri. Este o masina care o apreciez de multe ori cand o vad pe strada. Nu-s multe pe care sa le studiez in delung.
Nu inteleg totusi ce vrei sa spui cu autonomia de 800 Km. Ti se pare una foarte buna sau te face sa taci din gura cand vorbesti cu prietenii cu Renault care au motor cat o doza de bere nemteasca?
Cati caluti dupa remap?

Este autonomie foarte bună, dar pentru clasa asta ar fi fost mai ok un rezervor de 80-100l, ca loc are suficient.

Nu vorbi de rău reno, că am mers cu Megane 1.5 dci și-a luat 4l/100km, Pitești - Sibiu, şi i-am dat talpă serioasă că era ambreiajul nou :biggrin:

240bhp după remap şi 540Nm. Destul de bine.

Thor - am avut de ales între Giulia Quadrifoglio şi asta. Şi mă bucur de alegere. Pentru că benzina va mânca mereu mult mai mult şi mașina nu am luat-o doar de fun, ci all arounder şi am de gând să o păstrez mulți ani (în jur de 10). Vreau şi benzină, dar aia va fi strict fun, trebe să strâng cam £10k pentru un Evo IX FQ400 şi consumabile pe un an, dar momentan am alte priorități.

Când discut de consum, eu personal o fac prin prisma faptului că fac aproximativ 300 mile pe weekend, fun sau work, şi cam 350 pe săptămână. Mi-e cam silă să tot merg la benzinărie, dar acum am stins rangul de știință, gen alimentez când mai am 4l in rezervor şi este fix de la aceeași pompă :smile:


 
Unde naiba gasesti EVO IX? Ca mi-au sarit ochii cautand pe mobile.de una care sa nu fie break, sa nu are ramforsari interioare si sa nu fie vopsita ca o pitzi pe centura.
 
Ce avantaje există pentru LHT față de RHT?

Disclaimer: nu am condus pe partea stângă niciodată, deci nu îmi dau seama de avantaje.
 
ipman, ce agregat e de consumă 15l/100km?

Subaru Impreza WRX, motorul turbo de 2.5 litri. Dupa 400 de km in rezervor mai sunt peste 10 litri, apreciez eu 12, asta fiind momentul in care aprinde becul binecunoscut. In mare ar mai insemna circa 100km de condus.
 
Neoane, ai avut de ales intre Mondeo si Quadrofoglio? Si ai ales Mondeo? Ai ales Mondeo...:capu:

Da, am ales Mondeo şi o să-mi iau ceva sportiv pe benzină când o să-mi permit să o țin așa cum vreau şi după ce-mi iau casă, ca să am garaj în care să meșteresc la ea.

Nu văd nimic rău in asta.

Da, îmi permit să întrețin o Giulia, dar doar ca unică mașină şi nu făcând la fel de mulți km, deci era mai puțin utilă. Mie mi se pare rezonabil raționamentul.


 
Back
Top