Ultimele jocuri cu care ne-am delectat - impresii

Factorio e pentru telefon, cand astepti autobuzul. Sa joci asa ceva pe PC e o risipa de timp si curent. E ca si cum ai juca Minesweeper.

Posibil sa nu fi inteles ce cauti? Jocuri cu grafica buna si poveste? Alea le joci o singura data si gata - povestea a expirat. Incearca This War of Mine, Walking Dead.
Jocurile vechi si foarte vechi pun accentul pe poveste, pentru ca aia era tot ce putea oferi hardware-ul. Vezi poate te satisfac jocurile cu grafica/fundaluri pre-randate: Longest Journey (1 chiar e bun ca poveste, puzzle-urile sunt mediocre), seria Myst, Blade Runner (originalul, nu remake), I Have No Mouth and I Must Scream, Septerra Core, Bioforge.
 
Am jucat jocurile mentionate, la vremea lor. Adventure e categoria lor, am prins vremea de glorie cu Monkey Island, Maniac Mansion, seriile Space Quest, Kinds Quest, Police Quest etc. Fun, light, dar dupa cum ai spus, au o poveste liniara si dupa ce le termini o data nu exista motive sa o mai faci urmatorii 20 de ani (am jucat Monkey Island acum cativa ani).

In schimb Witcher 3, Skyrim, Deus Ex, Fallout 3-4 sunt RPG. Mass Effect e action-RPG. Grafica nu e fabuloasa, dar e adecvata (in contrast cu Morrowind, de exeplu, care e depasit). Au povesti complexe, non-liniare, deseori alternative, le poti juca de 3-4 ori ca sa afli toate povestile alternative si multiple endings. Si in general construiesc credibil un univers in care se desfasoara povestea, fie ca e fantastic-medival (Witcher, Skyrim), alternativ-futurist (Fallout 3-4) sau pur si simplu sci-fi (Deus Ex, Mass Effect). Da, unele te imbie la escapism, dar cand traiesti si muncesti in Romania si intr-o corporatie ultra-woke cam ai nevoie din cand in cand sa evadezi.
 
Am vazut cateva articole recent care spun ca oamenii joaca jocuri vechi, din ce in ce mai mult.

Unul din motive ar fi ca nu exista jocuri noi interesante, care sa merite jucate. Jocurile noi ori sunt chestii trase de par in a 17-a iteratie (Assasin Creeed in pampas pe dreapta, Call of Duty 302), ori chestii online de care ar fi cazul sa te plictisesti (de la WoW, WoT la ce o mai fi la moda acum gen Fortnite) sau balareli fara nici o poveste, fara nici un suflet. Asa ca ajungi sa joci din nou jocuri mai vechi, cu o poveste buna, chiar daca grafica e un pic in urma si l-ai mai jucat de 2-3-5 ori.

Si mai sunt si jocuri de care te apuci mai greu. Eu am incercat Red Dead Redemption 2 de cateva ori, nu am trecut de partea de inceput (1-2 ore) pentru ca tipul are niste skills de-a dreptul penibile, nu sunt in stare sa vanez o caprioara sau sa nimeresc niste lupi cu pusca. De asemenea am incercat Cyberpunk 2077 de cateva ori, tutorialul e cam non-intuitiv si nu stiu de ce, dar nu m-a prins desi sunt mare fan al intregii serii Witcher.

Ma uit in biblioteca din Steam si am peste 100 de jocuri, dar sunt sub 10 alea pe care le joc. As juca un Tachyon: The Fringe, dar nu merge pe sisteme actuale (last tried: 2018) si grafica are vreo 20 de ani, e mult prea slaba pentru un monitor 1080p. Asa ca am instalate, fara o ordine anume:
- Fallout 4. Bun ca poveste, nu extraordinar dar placut pana te enervezi ca nu poti curata insula in Far Harbor, lumea devine pustie in Nuka World daca iei misiunea de a scapa de banditi (nu mai ramane aproape nimeni in urma) si settlement management e cam slabut
- Deux Ex HR si MD. Ambele sunt superbe, dar exista o limita in cat de des poti sa le joci din nou. Cam o data la 2 ani.
- The Witcher 3: Wild Hunt. Same as above.
- Mass Effect 2. Pacat ca varianta de Steam are probleme cu complicatiile cu DLC-uri. Varietatea de povesti e interesanta, se poate juca de mai multe ori pentru asta

Apoi ar mai fi X universe (X2: the threat, X3: Reunion, X3: Terran Conflict si X3: Albion Prelude; Farnham's Legacy e extrem de scurt), dar game engine e limitat la un singur CPU core si se simte. X4 e o balarie fara poveste, cu game engine la zi si deviat spre empire builder, fara suflet.

Si ar mai fi Skyrim sau chiar Oblivion, dar sunt mai putin imersive ca poveste si mai putin re-jucabile. Morrowind are o mentiune speciala pentru atmosfera, dar grafica e totusi veche de 22 de ani. Un remake ar fi interesant, totusi. Oblivion a fost un salt urias in materie de grafica, dar cam repetitiv in poveste (inchide portalul, repeta de o duzina de ori) si are un sistem de levelling dubios si complicat. Si are si Oblivion varsta de vot. Pana si Skyrim are 12 ani si mai dureaza inca 5-6 ani pana la urmatorul joc, asta inseamna aproape o generatie umana. De la Morrowind la Oblivion a luat 4 ani, apoi 6 la Skyrim si 16-18 pentru urmatorul ... ?

Nici unul din jocurile de mai sus nu e recent. Nu din ultimii 2 ani, ci sunt vechi de 10-15 ani, ceea ce in lumea computerelor e aproape o vesnicie.

Ce a disparut complet e genul de simulators cu poveste. De la Strike Commander , Tachyon: The Fringe si Freelancer la seria X Universe pana la X3, erau flight sims sau space sims/compat space sims cu o poveste, campanie single player cu un scop in viata. Avem X4 sau MS Flight Simulator in care posibilitatea de a-ti gasi singur un scop in joc nu e un feature optional, ci e tot ce primesti. Creatorii jocurilor au fost prea lenesi sa ii adauge si o poveste, o campanie, ceva. Companii gen MicroProse, NovaLogic sau Origin Systems au fost cumparate si distruse de corporatii tembele, iar jobul de creative writer ori a fost desfiintat, ori inlocuit de dependenti de marijuana ori de diversity hires care nu fac nimic original. Companiile mai mici gen Egosoft au ramas doar cu skeleton crew de mai putin de 10 oameni care intind pelteaua fara sa aibe capacitatea de a veni cu ceva major.

Btw, lumea se plange in mod similar de filmele recente. Omenirea involueaza la un nivel ingrijorator, Idiocracy e mult mai aproape decat ne-am asteptat.
Recomand așa:
- Armored Core 6 ("simulator cu poveste" cum îi zici tu, cu mechs)
- Elden Ring - a apărut "DLC" pentru el care-i de fapt un joc nou pe lângă original;
- God of War 2018 (este pe Steam) aka Disappointed Dad Simulator 2018;
- Sekiro;
- seria Dark Souls;
- Spider-Man Remastered (dumb fun, mecanici de joc mișto);
- Control Ultimate Edition (este pe GOG) - poveste + grafică top;
- Hollow Knight și seria Ori dacă te atrag metroidvania;
- FTL: Faster than Light și Convoy pentru doza de roguelike;
- seria Bioshock și Dishonored dacă vrei un alt twist în ale FPSurilor;
- Prey și Prey Mooncrash dacă ți-au plăcut Deus Ex;
- Ace Combat 7 Skies Unkown; joacă demo, cu gamepad, apoi zi-mi că nu-i simulator dar este fun :D

Factorio a mai scris cineva mai sus, cine îl joacă doar pe autobuz nu vrea să ajungă la serviciu, se joacă cu 3 monitoare și pe 2 dintre ele ai Excel deschis. Cine nu face așa este greșit :D
 
Văd că a apărut un nou joc din seria Homeworld, un RTS care mi-a plăcut mult la vremea lui. 60€ acum pe Steam, n-am votat cu portofelul că am luat multiple țepe de 60€ each in ultima vreme. Dacă cumva il are cineva și l-a jucat, poate ne spune aici daca Homeworld 3 se ridica măcar la nivelul primelor doua din serie.
 
Văd că a apărut un nou joc din seria Homeworld, un RTS care mi-a plăcut mult la vremea lui. 60€ acum pe Steam, n-am votat cu portofelul că am luat multiple țepe de 60€ each in ultima vreme. Dacă cumva il are cineva și l-a jucat, poate ne spune aici daca Homeworld 3 se ridica măcar la nivelul primelor doua din serie.
Nu.
 
Am avut un pic de concediu si am inceput Cyberpunk. Nu am ajuns prea departe, poate sunt pe la jumatate, dar cred ca m-am prins cum functioneaza.

Ce mi-a placut.
- jocul e muncit serios. Au facut un oras destul de mare, cu o tona de locuri si detalii
- grafica e buna. Nu merge prea mult RT si nici rezolutie mare pe placa video si monitorul de le am, dar cu RT la minim in 1080p e foarte ok
- coloana sonora e pe alocuri excelenta. Am o mica lista de melodii in Shazam din jocul asta
- personajul lui Keanu Reeves e bine facut si bine jucat
- pe nivel normal de dificultate e rezonabil, in prima parte doar un pic greu, apoi din ce in ce mai usor, in special cu side missions care aduc experienta, arme avansate si bani
- povestea e bine spusa. Un pic cam trista, dar c'est la vie.
- misiunile secundare nu sunt idioate si repetitive ca in Fallout 4, de exemplu. Nici grozave, dar sunt decente
- jocul se poate juca la alegere mai arcade, cu bate si sabii, mai shooter, de la assault guns (reale, nu din alea din propaganda woke) la pistoale si shotguns, mai stealth si chiar techno/cyber/whatever, cu cyberhacks si deturnat camere sau turele de securitate

Ce nu mi-a placut
- development tree foarte confuz initial, adica cel putin primul sfert de joc, daca nu mai mult. Chiar si acum am o gramada de attribute points si perks nefolosite, ca nu stiu ce sa fac cu ele si le pastrez in caz de nevoie (unele actiuni sau dialoguri au cerinte diverse si poti sa pui repede puncte ca sa indeplinesti criteriile)
- orasul e prea mare ca sa il strabati la picior. Toata munca aia e partial in zadar. Ar lua cateva saptamani sa il cutreieri pe tot
- cheats. Sunt cateva chestii care suna a cheating, de pilda la inceput ca sa castig resurse (experienta, arme, bani) m-am pus pe impuscat toti street punks pe care i-am gasit. Asta pana cand am ajuns aproape God-like fata de ei si parca sunt oi la taiere
- politia. Poti sa faci ceva tampenii si te ignora, dar uneori cand incerci sa ii ajuti in lupte cu bandele de cartier se supara pe tine si te ataca. Acum pot sa ii cam ignor si sa plec, ca nu ma pot ucide (sunt aproape God-like si fata de astia), dar e cam aiurea
- condusul. Masinile derapeaza de parca merg pe gheata, cred ca din cauza puterii uriase a motoarelor, dar rezultatul e un condus foarte neplacut. Motocicleta e mult mai usor de folosit in oras pentru ca trece prin trafic ca prin branza, dar nici aia nu se conduce prea usor. Vitezele de deplasare sunt total aiurea, 240 km/h cu motocicleta in oras ... si tot fac o gramada de timp dintr-o parte in alta, asa ca folosesc fast-travel extrem de mult
- banii sunt cam inutili. Poti inchiria pe termen nelimitat niste apartamente care nu folosesc aproape la nimic (1 e suficient), poti cumpara arme pe care le poti obtine si gratis in urma luptelor, poti sa cumperi echipament cibernetic pe care si pe ala il cam poti obtine fara bani, iar atunci cand cumperi o arma costa de vreo 10 ori mai mult decat suma pe care poti sa o vinzi, asa ca nu merita sa cumperi arme care vor ajunge depasite si pe care nu recuperezi banii.

Ce m-a lasat indiferent
- mici buguri, aproape nesemnificative per total
- varietate de arme si upgrades pentru ele
- o gramada de haine
- au optiuni romantice pentru toate gusturile, adica straight, gay si lesbian. in functie de sexul caracterului jucatorului.

Per total, e placut de jucat. Nu m-a prins la fel de mult ca Witcher 3, nu are aceleasi peisaje si sate ca Toussaint, dar e un joc care imi place. E un pic cam usor, din toate punctele de vedere, nu mori nici daca te loveste o masina pe strada si nici daca intri cu motocicleta cu 240 km/h intr-un zid.
 
Last edited:
O ora mai tarziu a crapat sursa din PC, jucand Cyberpunk. CPU low power (AMD 5600X, 65W), video low power (nVidia 4060, ~ 125W), si totusi a crapat. beQuiet PurePower, am auzit ca beQuiet nu sunt tocmai cele mai fiabile, dar nici prea proaste. Asta a fost exceptia. Peste 2 zile implinea 6 ani de la data achizitiei, avea 3 ani garantie.
 
  • Wow
Reactions: Neo
Am surse care merg aproape non stop de peste 10 ani de zile si chiar ma intreb daca vor ceda vreodata. Probabil chiar nu vor ceda, s-au obisnuit cu ritmul.
 
O ora mai tarziu a crapat sursa din PC, jucand Cyberpunk. CPU low power (AMD 5600X, 65W), video low power (nVidia 4060, ~ 125W), si totusi a crapat. beQuiet PurePower, am auzit ca beQuiet nu sunt tocmai cele mai fiabile, dar nici prea proaste. Asta a fost exceptia. Peste 2 zile implinea 6 ani de la data achizitiei, avea 3 ani garantie.
Mie mi-a crăpat o sursă de 1kW (Chieftec Polaris) rulând 3D Mark 2005, măcar a ta a murit onorabil.
 
Am si eu surse care merg de 10-15 ani, temporar am pus una fabricata in 2011 pana ajunge maine cea comandata. Diferenta e ca in servere sau NAS nu exista placa video care sa le coaca si incarcarea uzuala e 50-60W cu maxime de 100W, deci sunt mult mai reci in functionare. Aseara carcasa metalica de la calculator era foarte calda, desi in camera erau 25 de grade, banuiesc ca asta a fost cauza decesului: stres termic.
 
10 ani este o perioada uriasa pentru niste componente care au MTBF 1-2 mii de ore.
Pur si simplu materialele alea nu sunt gandite pentru asemenea durata de viata.
 
Back
Top