Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Dilema existentiala: intrucat network player-ul pe care il voi lua pentru dormitor (Pioneer XC-HM82) nu stie de mpc, in ce papuci sa convertesc toata droaia de mpc-uri, flac sau in mp3? La conversia in flac nu apar pierderi de calitate, nu? Ca spre asta inclin, ca spatiul de stocare n-ar trebui sa fie o problema...
 
dreamer, îmi vine greu să cred că nu știi care sunt codecurile lossless și care lossy.
Dacă vrei lossless, poți alege dintre multele existente, care să satisfacă cerința ta: compatibilitatea.
Dar dacă vrei să convertești un format lossy într-unul lossless (iar mă îndoiesc că nu știi), e muncă în zadar.
 
Dudes, normal ca stiu ca mpc e lossy, iar flac e lossless. Ideea este ca streamer-ul respectiv (si cam toate aparatele similare de altfel) nu citeste mpc, ci doar flac, mp3, wav si cam atat, asa ca trebuie facuta o conversie. Normal ca la trecerea de la mpc la flac nu revin la calitate lossless, ideea era doar daca reusesc macar sa mentin calitatea actuala a mpc-urilor, care s-ar duce naibii la trecere in mp3...
Nevermind, thx anyway, ma descurc. :goofy:
 
Asta e unul din motivele pentru care nu pot / nu ma indur sa trec la un streamer dedicat, ar fi munca naibii sa convertesc muzica, tag-uri, directoare, alta organizare mai mult ca sigur (ca doar nu o sa mearga aia pe care-o am acum in PC) cu alte cuvinte mai multe ore decat sunt eu dispus sa investesc in asta. Prefer sa ascult muzica in orele respective. :smile:
 
Tag-urile se pastreaza, stie sa lucreze cu directoare accesate prin retea, se controleaza prin aplicatie pe telefon/tableta, doar conversia ramane de facut. O sa dureze un pic asta, insa e mai eleganta solutia cu streamer pentru dormitor decat sa fac si aici un mini PC pentru media playback + amplificator. Iar de video n-am nevoie, ca nu tin TV in dormitor.
 
La conversia din mpc in flac nu pierzi nimic, in mp3 pierzi ceva dar nu as sti sa iti spun cat (habar nu am, cred ca insesizabil).

Explicatia e simpla: nimeni nu face redare direct mpc, se converteste la redare in bucatele necomprimate (gen pcm/wav) care se pot converti reversibil (deci: lossles) in flac.
 
Fiindca atata m-a dus capul atunci, sa convertesc din Flac/APE in MPC, ca sistemul audio de atunci nu era atat de pretentios incat sa simt diferentele de calitate. Mi-am facut-o singur, acum sufar. :smile:
 
La mine colectia MPC s-a facut pe cand un GB de HDD era la mare pret iar muzica se gasea in acest format pe emule. Nu mai fac de multi ani MPC, dar cam toata colectia de metale - sute de albume - sunt in acest format. Strangerea lor in lossess este chiar mai dificila decat reconversia.
 
off topic... Am terminat de citit cela 37 de pagini. Interesant. Nu ma pasioneaza in mod special un sunet extraordianar de fin si de detaliat. Daca se poate, atunci bine; daca nu, nu. Un sunet de calitate este intotdeauna binevenit insa pt mine muzica e baza. Ascult cu mare placere si emotie muzica de orga pe niste microlaburi de laptop deoarece astept sa imi vina boxele cele noi. Sigur ca mi-ar placea sa ascult pe un supersistem audio, dar muzica pe care o aud in microlaburile astea ca niste sapuniere este mai presus de orice sistem.
Foarte distractive pasajele referitoare la stiinta si audiofilie. Am remarcat (cu mare placere) ca unii confunda stiinta cu adevarul, misticismul cu bullshitul, subiectivul cu eronatul, masurabilul cu ... etc. Interesant. Foarte.
 
sundar, atata timp cat nu dai cablurile cu ulei de sarpe si nu le iei suporti din lemn udat cu pisu de maimuta virgina e ok... :smile:
miahi, da, e foarte hip si la moda vinilul acum, insa pasionati de asa ceva au fost dintotdeauna. :wink:
 
Desi ma manca de mult sa incerc un DAC, din diverse motive abia azi am pus mana pe un FiiO E10K. XF dar mai ales Cosmin_C principalii vinovati pentru achizitie :smile:

Pana azi nivelul era dat de castile AKG K44. placa de sunt integrata pe Maximus V Gene (care-i totusi ceva mai reusita decat restul integratelor) si iPhone 4. De cateva ore am inceput sa aud sunete pe care nu le-am bagat in seama pana acum.

M-a auzit doamna chicotind prin sufragerie ca o fata mare si a venit sa ma intrebe care-i motivul. I-am dat sa asculte aceeasi melodie pe FiiO si apoi pe iPhone, si urmarea: "Pai ce, e aceeasi melodie? Pune-o tot pe aia". Drept urmare urmeaza upgrade de casti :biggrin: Vor fi folosite si la birou, deci cel mai probabil circumaurale inchise. Maine sper sa testez ATH-M50 ale unui amic.
 
Pe junghiul de la muncă am bifat 8 din 10 pe nişte "Hi-Fi-uri" UTT (vapormade), dar mai mult la noroc, cred, deşi aproape pot să bag mâna-n foc că se aud ceva diferenţe. :biggrin:
 
Poate aberez dar am constatat urmatoarele:
- Pe un DAC / placa de sunet externa (USB), setarile de power-saving / green / etc... care se joaca cu ceasul procesorului nu au nicio influenta asupra playback-ului. Pe masurate, testat pe un Xonar U7.
- In schimb o placa de sunet PCI e muci daca se modifica dinamic ceasul procesorului. Masurat pe M-audio Audiophile 192.

Aberez? E un caz particular ce am masurat eu?
 
Eu mi-am luat FiiO pentru laptop pentru că de când am pus procesor quad core pe el zgomotul de fond a crescut foarte mult și variază fix în funcție de frecvența (încărcarea) CPU-ului. Eu bănuiesc că e mai mult zgomot de la surse decât de la frecvența efectivă (CPU-ul ăsta are alte tensiuni de alimentare și are nevoie de un pic mai mult curent, iar acum la toate tensiunea de alimentare depinde de frecvența CPU-ului). Nu știu cum mai e implementat power saving-ul pe PCI, dar pe PCIe se fac inclusiv downgrade-uri de versiuni (bandwidth) pentru power saving. Plăci grafice care știu PCIe 3.0 fac downgrade la 2.0 când sunt folosite în 2D, și tot așa. Surse de variație sunt multe, iar dacă ai vreun ceas sau sursă legată prost la cea a sistemului, în ideea că e fixă/stabilă, ți-o iei. Pe de altă parte, pe USB 2.0 poți să ți-o iei de la jitter, pentru că e packet-based; în 3.0 au implementat streaming separat.
 
Back
Top