Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Mai demult am pus un link la un articol despre tweterul JET dar articolul ala pare sa dispara si apara periodic (zice ca nu exista niciun articol la adresa respectiva) asa ca o sa pun citatul aici...

Most people today will (rightly or wrongly) probably associate folded‑ribbon tweeter technology with the Adam brand, but the technology actually goes back to 1973 and a Dr Oskar Heil, who also invented the Field Effect Transistor or FET. Heil's 'Air Motion Transfomer' (AMT) design uses a ribbon material placed between the poles of very strong Neodymium magnets. However, instead of operating as a simple flat piston (like a ribbon mic's diaphragm) the AMT's ribbon diaphragm is deeply folded, a bit like a concertina. In the case of the Elac Jet III incarnation used in The Rock, those folds are only 0.84mm wide.

As the audio signal current flows around the ribbon folds, it interacts with the magnetic field and forces the folds to move in such a way that they actually 'pump' the air in and out, rather than just pushing it back and forth. This configuration makes the design much more efficient than a simple planar ribbon, and because the diaphragm is also the motor, there's a much lower moving mass involved than any moving‑coil driven cone or dome tweeter design. Interestingly, the actual diaphragm movement is also much smaller and slower than a conventional driver (roughly four times slower than the sound it produces), and this results in a better transient response, wider bandwidth (up to 50kHz in this case) and lower distortion than a conventional cone or dome tweeter, as well as better power efficiency.
 
Merci, ma lamurisem intre timp. E un lucru frumos, istet dar trebuie mare grija la materiale. Sunt foarte sensibile la exfolierea stratului conductor sau la arderea lui. Chiar nu as recomanda sa pui asa ceva pe vreun amplif neverificat sau pe un CDP modat NOS (cum as fi vrut eu). Dar cele de la Elac find manufacturate de ei in Germania nu cred ca au probleme de fabricatie.

PS: Cum ar suna oare JET + Manger? :biggrin:
 
Am impresia ca boxa din dreapta se aude ceva mai tare decat cea din stanga. Iesirea e printr-un DAC legat la amplificator, am inversat iesirea si tot dreapta se aude mai tare. Cum pot sa masor ca sa confirm chestia asta?
 
Versiunea simplă:
- aplicație decibel meter pe telefon, cu același semnal (posibil sinus) în ambele boxe și telefonul poziționat exact la fel față de fiecare boxă (ex: 30cm față de boxă la 20cm înălțime cu microfonul principal spre boxă). Măsori fiecare boxă pe rând.
- inversezi ieșirile din amplificator
Versiuni mai complicate:
- măsurări de semnal de ieșire (te dai bine pe lângă cineva cu osciloscop, nu știu cine ar putea să aibă :biggrin:, dar merge și un voltmetru AC pentru semnal sinusoidal; dacă vrei altfel de semnal îți trebuie un voltmetru True RMS)
- măsurări cu un microfon "serios"
- semnal în antifază; în teorie n-ar trebui să mai auzi nimic (kindof noise cancelling - dar ar trebui boxele poziționate una în fața celeilalte).
 
Last edited:
Daca boxa fizica se aude mai tare, adica aia din dreapta indiferent de unde primeste semnal, e probabil de la pozitionare - mai mult room gain / ecou.
 
1) Cel mai probabil ce a zis Cosmin_C: incearca sa le pui perfect simetric fata de zidurile camerei si vezi daca mai ai aceeasi senzatie. Daca ai pus mileu si pestisor de sticla pe una din boxe, da-le jos. :biggrin:

2) Cum a zis Miahi (cu decibelmetrul din telefon).

3) Audispray.

4) Varsta / ateroscleroza. :biggrin:
 
De-asta există reglaj de balans, în compensarea unor imperfecțiuni ale spațiului unde se face audiția.
 
Da, da' parcă-ți vine să te zgârii pe ochi când știi c-ai dat o căciulă de bani. Asta dacă nu-i spațiul de vină (cel mai adesea).
 
Aveti idee de unde pot procura un aparat ieftin (second) de tampografiat? Vreau sa incep o AFACERE de viitor. :smile: Si nu voi folosi jeguri d'alea chinezesti la care nici macar capacele metalice nu sunt bine indoite. :biggrin:

PS: Nu m-am hotarat insa ce sa imprim pe ele... Un triac? O pentoda? Poate cativa quarci (de unde si numele produsului: "Quantum fuses"). Astept sfaturi.
 
Daca faci testul o singura data poate fi pura nimereala, ca sa fie relevant trebuie sa il faci macar de 2-3 ori. Chiar si al meu cu aceleasi raspunsuri de 2 ori la rand nu are un rezultat sigur, e si ceva nimereala in el.
 
De 2 ori la un interval mai mare de timp. Cu o pereche de sennheiser hd219. O sa incerc si acasa pe boxe, sunt tare curios.

hifi.jpg
 
Intre timp eu stau linistit aici si ascult fara greturi mp3-uri pe oricare din cele 3 sisteme hi-fi detinute. :biggrin:

(asta in cazul in care nu gasesc lossless, evident)
 
Back
Top