Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Revenind la daphile: cam in cat timp booteaza versiunea live de pe un stick lenes? Si ce naiba ar trebui sa afiseze pe ecran dupa ce se incheie bootul?
 
Delay. Adică o întârziere între momentul transmiterii pachetului de la PC și momentul în care sunetul este generat mecanic de membrana difuzorului. Întârziere care ar trebui să fie relativ constantă într-un lanț predeterminat de echipamente intermediare.

https://www.presonus.com/community/Learn/The-Truth-About-Digital-Audio-Latency

Existența delay-ului este deranjantă atunci când produce o lipsă de sincronizare între două simțuri. De exemplu, între imaginea unui concert văzută la TV și sunetul care iese pe boxe. Sau între momentul în care eu zic ceva la microfon sau zdrăngăn degetele peste niște coarde, și momentul în care obțin feedback-ul audio trecut prin tot sistemul de procesare audio.

Ei bine, chestia pe care eu nu o înțeleg este cu ce te influențează delay-ul atunci când ești pe canapea privind în gol și asculți muzică pe boxe? Ce relevanță are faptul că, între momentul redării unui pachet din FLAC pe NUC și momentul în care îl auzi, trec 3ms sau 500ms? Niciuna, aș zice, cu excepția faptului că animația unui spectrum analyzer grafic nu e chiar sincronizată cu ce auzi. Dar asta nu e problemă audiofilă.

Aș înțelege dacă ar apărea packet loss-uri, jitter sau alte perturbații de asincronicitate. Dar delay, când e vorba exclusiv de redare audio? :biggrin:
 
Exact alea apar. Intre chip-ul decodor si PC. De fapt asta e si motivul pentru care cablurile in USB nu pot avea mai mult de 5m lungime.
Nu sunt documentat la sange, dar am dat de chestia asta cand am vrut sa scot un modem USB pe fereastra cu cablu USB si nu stiam de ce nu merge dracia daca-i pun cablu, in mufa direct mergea normal.
 
Q: pana la urma e cineva pe aici care foloseste in mod curent Daphile, Audiophile Linux sau similar?
 
Eu intrebam pt. ca am incercat aseara sa-l bootez de pe un stick, pe un laptop cu un Xonar U7 atasat pe USB. Macina, zice loading, ajunge termometrul la 100% si asa ramane. :frown: Daca apas power zice shutting down, termometrul scade si se inchide computerul. Cam atat.
 
Scule obscen de scumpe in poza aia, dar fie. :smile:
Intreb fiindca si pe mine ma bate gandul, doar ca nu reusesc sa gasesc aia 1.500 de lei sa fac un mini-PC decent pentru living, cred ca numa' bine iese Zen pana strang eu banii. :goofy: Deocamdata ascult ocazional folosind combinatia: laptop cu foobar, muzica stocata pe NAS, DAC si mai departe. Insa tare bine va prinde un mini-PC ramas mereu pe pozitie, cu dual-boot (aici cred ca va fi cea mai grea treaba).
 
Nu e un pic overkill un NUC? Ar fi mișto să poți rula Daphile sau ceva similar de pe un microcomputer din ăla ca un stick mai mare care se înfige direct într-un HDMI.
 
Daphile - eu il bootez de pe un card micro SD de 8 GB -Trancend cu adaptor SD (nici nu stiu de unde am cardul ala ca eu asa ceva nu am cumparat) care e infipt intr-un un netbook antic cu atom si (parca) 2 GB memorie.
Dureaza 30 de secunde toata povestea, in schimb dureaza ceva mai mult pana isi indexeaza toate fisierele audio de pe NAS, lucru pe care-l face la fiecare restart (ceea ce ma enerveaza /sau nu am gasit eu setarea potrivita). In consecinta nu-i mai dau restart deloc si l-am setat din GUI sa indexeze periodic fisierele audio noi.
IMG_20160527_161819137.jpg

Restul se face accesand din browser pagina de mai sus (in cazul meu) de pe orice dispozitiv care are un web browser si care face parte din reteaua respectiva (varianta lenesului), varianta eleganta ar fi accesul prin diferite aplicatii (Logitech Squeezebox??) dar pe mine nu ma intereseaza subiectul. De regula nu vad de ce as avea nevoie de o aplicatie cand pot face acelasi lucru dintr-un browser si rare au fost cazurile cand am intalnit aplicatii mai bune, comparativ cu ce puteam face din browser... Da' eu nu am nici cont de twitter sau instagram (ce e aia?) asa ca nu ma luati in seama!
 
Last edited:
Înseamnă că eeePC-ul meu deodată devine important. :biggrin: Îi pot instala Dafailu' direct pe SSD, la o adică.:majoreta:
 
Nu e un pic overkill un NUC? Ar fi mișto să poți rula Daphile sau ceva similar de pe un microcomputer din ăla ca un stick mai mare care se înfige direct într-un HDMI.
Depinde ce vrei sa faci cu PC-ul in cauza. Doar pentru muzica probabil e overkill. Daca vrei si filme HD / streaming / etc s-ar putea sa ai nevoie de ceva mai puternic, eu am trimis de ex inapoi un mini PC Asus cu ceva Celeron J1900 si 2GB de RAM din cauza ca nu putea face streaming decent pe platforma Telekom TV (pe vremea aia doar Dolce transmitea Formula 1). Ma gandesc cum ar fi mers pe un Intel Compute Stick din-ala... :frown:
 
radul: Multumiri pentru info. La mine nu ajunge la ecranul cu "Ready" ci ramane pe loading... Probabil ca nu-i place de Xonarul atasat. O sa incerc cu alta placa...
 
Nu cred ca e asta cauza, ar trebui sa o ia cu sau fara DAC, ceva s-a intamplat cand ai instalat .iso ul ala pe card.
 
Back
Top