Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Articol de rahat: isi bazeaza toata argumentatia pe faptul ca nu exista nici o demonstratie a faptului ca rodajul ar folosi la ceva. Daca ne-am baza pe fapte si demonstratii unde am ajunge?
 
Asta a fost si concluzia mea, dar simt nevoia sa remarc un alt aspect. La testele alea mai mult ca sigur a fost folosit acelasi master al aceleiasi inregistrari, lucru care nu se intampla aproape niciodata in real life. Aproape toate albumele hi-res sau SACD/DSD gasite "pe net" sau cumparate de la alde hdtracks.com sunt un alt master, unul cu dinamic range mai mare. Asta se poate testa foarte usor, chiar exista o baza de date cu aceste teste... http://dr.loudness-war.info/

Exemplu oarecum extrem:
http://dr.loudness-war.info/album/view/8031
http://dr.loudness-war.info/album/view/27535
Album haudiofil, diferenta mai mica dar oricum usor de auzit:
http://dr.loudness-war.info/album/view/48810
http://dr.loudness-war.info/album/view/55193

Evident, exista si varianta inversa, in care cineva compara 2 albume de genul asta, cu diferenta mare de la nivel de studio si ajunge la concluzia clara ca hi-res rulz, ca diferenta este mare si urla pe toate forumurile descoperirea lui epocala...

Deci concluzia mea completa, hi-res nu inseamna mare branza ca format, dar totusi le caut si le folosesc cat mai mult posibil din cauza de better mastering. :wink:
 
Last edited:
Cumva sunetele peste 20kHz au un efect, chiar dacă urechile nu le aud: Inaudible High-Frequency Sounds Affect Brain Activity: Hypersonic Effect. Articolul e interesant, dar al naibii de "tehnic".

Psychological evaluation indicated that the subjects felt the sound containing an HFC [n.r. high frequency component] to be more pleasant than the same sound lacking an HFC. These results suggest the existence of a previously unrecognized response to complex sound containing particular types of high frequencies above the audible range. We term this phenomenon the “hypersonic effect.”

inaudible high-frequency sounds with a nonstationary structure may cause non-negligible effects on the human brain when coexisting with audible low-frequency sounds. We term this phenomenon the “hypersonic effect” and the sounds introducing this effect the “hypersonic sound.” We do not think that the hypersonic effect is specific to the sound material used in the present study because we previously confirmed, by EEG analysis, that the same effect can be introduced by different sound sources containing a significant amount of nonstationary HFCs (e.g., Oohashi et al. 1994).
In contrast to the fact that the primary auditory cortex in the bilateral temporal lobes was similarly activated by FRS and HCS, it is noteworthy that the brain stem and thlamic foci activated by the presentation of FRS showed a decrease in rCBF when HCS was presented, as shown in Fig. 5. This finding suggests that these areas may not belong to the conventional auditory perception system. Moreover, it is the combined presentation of HFCs and LFCs, not HFCs alone, that specifically induces the enhancement of alpha-EEG and activation in the deep-lying structures. We interpret these findings to mean that the hypersonic effect does not simply result from a neurophysiological response to isolated frequencies above an audible range, but from a more complex interaction to which HFCs and LFCs both contribute.
 
Eu mi-am luat Sansa Clip Zip și l-am Rockbox-at imediat. Cu o pereche de căști Philips SHE3590 (poate cele mai bune căști buget ce le-am ascultat vreodată) se aude bestial! Trăiască Rockbox... cică vine o versiune nouă, curând!
În rest, mi-ajung Microlab Solo 6, poate anul ăsta să le aduc un mascul de subwoofer, că stau stinghere, săracele!
 
Frecventele peste 20KHz pot da produsi de intermodulatie in domeniul audibil, in sisteme neliniare. Deci da, ceva se aude. Nu e banc.
 
Caut pentru la toamna un aparat cu urmatoarele specificatii:
- amplificator decent, suficient de capabil pentru a duce Wharfedale Diamond 122
- tuner FM incorporat
- bluetooth cu aptX pentru conectare telefon
- optional: streaming din retea
Exista asa ceva la un pret decent?
Ahhh, si va trebui sa iau si niste cabluri noi de boxe, ca n-am decat o pereche. :goofy:
 
Exista de la Yamaha, dar la cele mai ieftine amplificarea propriu-zisa este sub-standard, cred ca R-N500 este primul model cu sunet chiar decent.
 
Hmmm, cam scump si cam imposibil de trecut prin comitetul bugetar ca o solutie mica, simpla si eleganta pentru muzica in dormitor, fiind ditamai hardughia. Mai investigam, desi cred ca nu o sa scap de partea cu "scump"... :frown:
NAD D3020 ar fi foarte interesant pentru un asemenea scop daca ar avea si un modul de FM, dar cum n-are, mergem mai departe. Partea de streaming o pot rezolva usurel conectand mobilul/tableta, cu streaming din NAS, insa n-as vrea si pentru radio sa apelez tot la solutia asta...
 
Se pare ca nu e dracul chiar atat de negru... pe langa Yamaha-ul dat de Cosmin si fratiorul mai mic R-N301, am descoperit cateva mini-sisteme foarte interesante de pe la Denon si Marantz. Problema e ca niciunul care se incadreaza in buget nu acopera toate cerintele (am trecut bluetooth la optional si streaming din NAS la obligatoriu), asa ca pana la urma la ceva voi renunta... si as spera sa nu fie bugetul, desi tare ma tem... :frown:
 
Back
Top