Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Io-i compătimesc pe băieții ăștia. Trebuie să fie tare nașpa să nu poți asculta o piesă decât Ultra-Super-Mega Hi-Fi... E ceva de genul a nu mai vedea pădurea din cauza copacilor. Și mie-mi place să se audă cât mai bine, da' îmi ajung Microlaburile Solo 6 și perechea de căști Sony de 65 de lei. :hihi:
 
WTF, urmeaza teste de AMD vs Intel, SSD vs HDD, Seagate vs WD, Corsair vs Kingston si cel mai important, carcase Nexus vs Antec vs LianLi. The ultimate audiophile PC showdown. :goofy:
Si sa nu uitam de ala cu cardurile lui de memorie, Sandisk vs Lexar vs Kingston, pe Lexar sunetul este mai carnos, cu arome de piept de porc afumat.
 
  • Like
Reactions: Neo
Io-i compătimesc pe băieții ăștia. Trebuie să fie tare nașpa să nu poți asculta o piesă decât Ultra-Super-Mega Hi-Fi... E ceva de genul a nu mai vedea pădurea din cauza copacilor. Și mie-mi place să se audă cât mai bine, da' îmi ajung Microlaburile Solo 6 și perechea de căști Sony de 65 de lei. :hihi:

Ursa, si eu ma uit la luna si la stele folosind cel mult un binoclu. Si nu-i inteleg pe cei care... :biggrin:

Adica: am constatat ca fiecare om are pasarica lui, in general este vorba despre una singura iar tendinta este de a ignora celelalte domenii. De ex. sunt oameni pentru care automobilul personal reprezinta totul in viata. Pentru mine automobilul e o chestie care ma cara in concediu si cu care fac piata iar singura cerinta este sa nu se defecteze. Deci hai sa lasam pe fiecare sa-si vada de pasarica lui. :biggrin:
 
Desigur, așa e, ai mare dreptate. Și pentru mine mașina e la fel. Eu mă refer la pasiunile duse la extrem.
Cu astronomia n-ai ghicit-o. :biggrin2: Mai e mult până la extrem. Eu sunt doar un umil observator ca și tine, chiar dacă am și telescop de 20 cm. Și mie mi-ar place să-l am al meu pe LBTO, dar mă mulțumesc și cu ce văd pe amărâtele mele, fără să sufăr. Când ajungi de suferi dintr-o pricină de pasiune/pitici pe creieri, e nașpa. De-aia îi compătimesc pe aceia.
 
Eu in compatimesc pe cei care nu ai nicio pasiune suficient de mare (in viata) pentru a suferi din cauza ei, indiferent care ar fi asta. Nu stiu de ce mai traiesc, oare ei stiu? Doar asa, ca sa impinga anii inainte...

P.S. Eu am vazut calculatoarele folosite ca sursa prin cateva showrooms de top din Bucuresti si nici vorba de tampenii d-alea cu dual xeon. Doar o sursa buna (Seasonic) o placa de baza de calitate si un procesor dual/quad core. Fara raciri OZN sau alte prostii. Nici de SSD nu sunt sigur ca existau, tind sa cred ca NU.
 
Nu cred să existe oameni fără pasiuni. În schimb există cu pasiuni și fără rațiune. :wink:
 
E simplu: e cam ca la limita dintre tratament medical și abuz de drog. Adică, atunci când devii "drogat" de atâta pasiune, sigur ți-ai pierdut uzul rațiunii. :hihi:
 
Tre' să aibă ei unele mai puțin spirituale: băutura, fomeile, "să moară dușmanii mei"... că pasiuni pe negativ îs viciile.
 
Adica: am constatat ca fiecare om are pasarica lui
[...]
Deci hai sa lasam pe fiecare sa-si vada de pasarica lui. :biggrin:
Nu e deloc asa: fiecare om poate sa aibe o pasiune si e bine sa aibe chiar mai mult de una, dar cand pasiunea ajunge sa dea pe coclauri si devine pasarica nu se pune problema de intelegere si toleranta, ca daca tolerezi prostia nu faci decat sa o incurajezi.

Si pentru ca suntem foarte ontopic ce scrie pe-acolo e doar prostie crunta, atata timp cat muzica vine printr-un DAC indiferent ce pui in spatele lui si e capabil sa tina un buffer digital plin e identic din punct de vedere al performantei, cu un core la 500 MHz sau 1024 legate prin Infiniband.
 
Privind parte bună a lucrurilor, ar fi bine ca pasionații să ajungă să lucreze/producă pe domeniul pasiunii. Progresul cred că a fost adus de pasionați (...și de războaie). Din păcate, foarte puțini ajung așa. Și mie îmi place astronomia, am făcut facultate de profil Mecanic și lucrez în Calitate.:insane:
 
Last edited:
Eu mă tot gândesc să mă apuc de vândut chestii de-astea "audiofile"; mai găsesc pe la taică-meu niște ГУ-50, se pare că se poartă:
The tube, despite its European popularity, was not well known in U.S.A. and Canada until audiophiles rediscovered it after the collapse of Eastern political block and Soviet Union.
Nici nu cred că contează dacă e sau nu legat în circuit, uite ce frumos arată: http://i19.photobucket.com/albums/b157/DeathRex/GU-50ppmine_zps69c630b0.jpg
 
Back
Top