Recomandare placa de sunet

Ai postat atâtea verzi și uscate, da' n-ai fost două secunde dăștept.

Esti sigur? :biggrin2:

Eu conectez si deconectez jack-ul la DAC/placa de sunet in timp ce acestea au curent in ele (schimb amplificatorul cu castile). Este vreo problema? E cumva recomandat sa fac asta cu DAC-ul oprit?

Nu imi dau seama de ce s-a adaugat ce am scris acum la postul de ieri.

Or avea legatura si nu stiu eu. Inteligenta asta artificiala ...

Eu conectez si deconectez jack-ul la DAC/placa de sunet in timp ce acestea au curent in ele (schimb amplificatorul cu castile). Este vreo problema? E cumva recomandat sa fac asta cu DAC-ul oprit?

Domnu' puterfixer ... da un ordin, fa ceva! Incerc sa postez separat aici si rezulta double post. O sa zica baietii ca ma bilbii la tastatura..
 
Last edited:
Au venit castile audio-tehnica. Fata de sennheiser au o transparenta mult mai mare. De asemenea inaltele sint mai bine definite si mai fine. Deocamdata le rodez la volum mic. Partea neplacuta e ca DAC-ul a venit zgiriat tare de tot. Era luata vopseaua de pe el pina la plasticul (sau mai probabil aluminiul) din care e facuta carcasa. L-am trimis inapoi.

Astept un raspuns la ce am intrebat in postul anterior.
 
Last edited:
Feature asa ... dupa o zi pe alta? Am avut cel putin 12 ore intre alea verzi si uscate pe care le-am scris acolo.
 
Nenea asta de la audiostereo exagereaza. I-am trimis boxele cu zece zile in urma si nici acum nu mi le-a trimis pe cele noi. Luni mi-a dat un mesaj ca in citeva zile le trimite, dar pina acum nimic. Inteleg ca e singur acolo, dar e prea de tot. La telefon raspunde foarte greu si la fel de greu la sms-uri ... Luni il sun din ora in ora pina raspunde. Imi doresc boxele alea, dar daca exagereaza nu stau eu in drum de ele. Le dau dracu' si imi iau altceva.
 
Poate nu le are pe stoc si asteapta sa apara. Cine stie? Are o gramada de chestii acolo, dar nu un depozit cu 100 de articole in stoc.
 
Precedezi cum crezi de cuviinta, dar adu-ti aminte ca nu avea nicio obligatie sa-ti faca upgrade, iar la 90% din firmele din domeniu nici nu se pune problema sa-ti primeasca boxele inapoi. Pana la urma nu le-ai comandat online, sa aiba obligatia de a ti le accepta inapoi in 14 zile, de upgrade cu diferenta nici nu mai spun. S-o misca el mai greu, dar iti face totusi o favoare, iti face un bine fara sa fie obligat sa faca asta...
 
De acord, da' știi cum e să stai pe uscat, cu banii dați și fără motiv să muți mobila prin cameră... :biggrin:
 
Stiu, ca si eu muream de nerabdare. :biggrin: La un upgrade a trebuit sa astept aproape o luna, ca nu exista pe stoc fix finisajul dorit de mine. Chestia e ca, chiar daca faci comanda boxa nu pleaca imediat din Germania, pentru ca trebuie sa se adune mai multe comenzi, exista un plafon minim de comanda, plafon greu de atins in tara asta unde Logitech e mama audiofiliei iar Genius sunt foarte bune. :mda:
 
Precedezi cum crezi de cuviinta, dar adu-ti aminte ca nu avea nicio obligatie sa-ti faca upgrade, iar la 90% din firmele din domeniu nici nu se pune problema sa-ti primeasca boxele inapoi. Pana la urma nu le-ai comandat online, sa aiba obligatia de a ti le accepta inapoi in 14 zile, de upgrade cu diferenta nici nu mai spun. S-o misca el mai greu, dar iti face totusi o favoare, iti face un bine fara sa fie obligat sa faca asta...

Eu apreciez faptul ca a acceptat sa imi faca upgrade. Inteleg ca nu are un depozit plin de marfa, dar ar fi putut sa imi spuna chestia asta la telefon. Cit de greu este sa spui "Nu sint boxele pe stoc, vin in trei saptamini din Germania." ? Stiam care e situatia si nici nu mai insistam cu telefoane. Nestiind cum stau lucrurile si nereusind sa il prind la telefon m-am gindit ca nu-i prea pasa de mine.
 
Logitech e mama audiofiliei iar Genius sunt foarte bune

Mi se pare normal, unii își consumă energia și banii făcând scule în timp ce alții consumă energia și banii făcând marketing. Uită-te numa' peste gârlă câți punbotiști își iau plasticăraie Beats by Dre.
 
Asta asa este, ar fi trebuit sa-ti spuna mai clar care-i situatia si de ce intarzie. Eu sper sa gasesti suficienta rabdare si iti spun sincer ca asteptarea merita.

Era o intrebare mai sus, poti schimba jack-ul fara sa opresti/deconectezi DAC-ul. Ca extra masuri de siguranta, amplificatorul sa fie oprit iar DAC-ul sa nu primeasca/trimita semnal in acel moment - adica muzica oprita.
 
Promit sa nu il mai caut in urmatoarele doua saptamini. Astept sa ma sune el. Daca in perioada asta nu ma cauta, atunci o sa il caut eu.

Multumesc pentru raspunsul la intrebare.

Mi-a venit al doilea (de fapt al treilea ca pe al doilea l-am schimbat deoarece era lovit) Dragonfly. Am luat castile audio-tehnica de la proprietara si fac auditie in seara asta. Sunetul este excelent. Nu simt nevoia sa trec de 40% cu volumul.
 
Last edited:
sundar, se mai intampla chestii de-astea, si eu astept un mini-sistem Pioneer de la AVStore de cca 1,5 luni, la ultimul import cei de la Pioneer au uitat sa il aduca, deci se poate si mai rau... :goofy:
 
Am niste fisiere audio esantionate la 88khz. DAC-ul de la Audioquest nu stie decit 44, 48 si 96. Eu le ascult la 44 si suna bine. Nu ma pricep la chestii de genul asta. Presupun ca in conditiile astea DAC-ul citeste doar jumatate din esantioane ... intrebarea este : cum ar trebui sa setez convertorul pentru o calitate cit mai buna a sunetului?
 
Ce convertor setezi acolo ca nu inteleg. Daca asculti prin DirectSound la Output (la orice player ai folosi) sunetul va trece prin mixerul de windows si va intra in DAC la valoarea setata ca default format la Sound in Control Panel. Daca la setarea asta te referi, pune-o la valoarea maxima suportata de DAC, adica sa primeasca tot timpul 96khz. Daca folosesti WASAPI sau alt mod exclusiv DAC-ul va primi sunetul nealterat, calitate maxima dar din pacate la formatele nesuportate nu vei auzi nimic...

Nu stiu daca ce am scris mai sus te ajuta in vreun fel. Trebuie sa fii mai explicit cu ce anume zici acolo, ca se poate interpreta in multe feluri, ce resampling, ce covertor, ce player.
 
Am inteles ce ai scris. Daca primeste permanent 96 khz inseamna ca mixerul din windows face resampling? Aici nu inteleg. Daca fisierul audio este esantionat (sampling) la 44100 hz mixerul din windows ce face ca sa ii serveasca DAC-ului (asta e convertorul de care vorbesc - Digital Audio Converter) 96 khz. Inseamna ca reesantioneaza fisierul?

Sigur ca folosesc DirectSound. Eu setez de fiecare data valoarea din control panel (ma refer la nr de biti per esantion si la nr de esantioane) in functie de fisierul pe care il ascult. Daca e esantionat la 44100hz pun mixerul din windows la valoarea asta, daca fisierul e la 96khz schimb la valoare corespunzatoare din control panel. Tu zici sa setez la 96khz si sa il las asa pt orice fel de fisier. E mai bine asa?


Folosesc Foobar. Am vazut ca are suport de ASIO dar cind incerc sa il folosesc driverul ASIO (ASIO4ALL) imi spune ca dragonfly nu e disponibil deoarece este activat windows wavetable ... probabil asta e mixerul windows-ului. Stiti cumva cum se dezactiveaza asta? Opresc serviciul respectiv sau cum? Chestia asta e mai mult de distractie deoarece tot prin Direct sound o sa folosesc Foobar.

Am oprit serviciul Windows audio si merge cu ASIO. Faza e ca Dragonfly stie 88,2khz dar eu nu puteam sa setez valoarea in mixerul de windows deoarece driverul pt Dragonfly e cu bube in cap. In control panel se poate seta doar 44, 48 si 96 khz desi DAC-ul stie si 88khz. La Valoarea asta libelula se face portocalie. E fain ca in functie de esantionarea fisierului audio culoarea libelulei se schimba automat.






Vad ca iar ma concateneaza asta.

Nu stiam de WASAPI. Am instalat suportul pt. foobar si merge excelent. Il folosesc asa, ca sa nu se mai joace mixerul din Windows cu esantionarea.Acum DAC-ul trage (l-am pus pe "event") informatia exact asa cum este in fisierul audio. E mult mai practic si mai cinstit ...
 
Back
Top