Recomandare placa de sunet

Mda macar ala e un cablu; haudiofilii cumpara pana si pietricele sau niste bilute mici care se lipesc pe sculele audio si pe peretii din jurul boxelor... nu mai stiu acum detalii dar ai prins ideea. :smile:
 
haudiofilii cumpara pana si pietricele sau niste bilute mici care se lipesc pe sculele audio si pe peretii din jurul boxelor
...sau dacă n-ai cardul plin poți să-ncerci cu bolovani din cristale de sare (la orice salină se găsesc). Sunetul devine mai cu gust, aproape comestibil. :hihi:
 
Amplificatorul se incalzeste cam tare in timpul verii, chiar daca volumul este redus. Nu am aer conditionat iar el este asezat intr-un fel de dulap care nu are usa si nici placa din spate. In lateral sint insa panourile dulapului, iar ventilatia nu este cea mai buna. Am pus un ventilator la 5V pe amplificator care trage aerul cald. Temperatura tablei de deasupra (aia cu fantele de aerisire) scade considerabil si m-am gindit ca este bine. Totusi ma deranjeaza ca sint niste fire in plus ... Ce parere aveti, are sens sa tin ventilatorul sau nu?
 
Cat spatiu are liber in sus? Aerul cald are nevoie de spatiu pentru a se ridica liber, din cate imi aduc aminte NAD recomanda minim 15 cm; spatiul lateral e irelevant, nu pe acolo se degaja caldura. Amplificatoarele sunt in general calde la atingere in zona radiatorului intern si pot deveni fierbinti vara fara sa cauzeze probleme - exista oricum protectie termica, se va opri automat daca depaseste temperatura admisa. Nu stiu ce sa zic de ventilator, sculele astea sunt facute sa mearga intr-un anumit regim termic, sa fie calde...
 
Da, am citit ca e cazul sa fie calde ca sa functioneze bine. In sus are 35 cm. Ma gindesc sa ii pun ceva sub picioare ca sa il mai inalt. Poate asa circula aerul mai bine prin el ... si renunt la ventilator. Sau poate ca bat cimpii. Oricum, vara se incalzeste tare intr-o anumita portiune a tablei cu fante de aerisire. Uneori, vara, la mine in camera sint 30-35 de grade constant. Ma gindesc ca ajunge si el pe la 45.
 
Uzual circuitele de amplificare intră în protecție termică peste 150 de grade. Dacă au răcire corectă ar trebui să nu poți să ții mâna pe carcasă înainte să intre în protecție. La 45 de grade abia s-au dezmorțit, se bucură electronii că pot să iasă în curte la joacă :biggrin:.
 
Cred ca e bine sa spun ca dupa citeva zile de teste comparative facute pe niste casi Sennheiser intre Fiio e10k si Audioquest Dragonfly 1.2 am decis sa returned DAC-ul Fiio si sa mai iau un Dragonfly. Pe boxe situatia era clara si cred ca am scris despre asta. Pe casti era "problema". Am fost la prietena mea care folosea Fiio si i-am dus dragonfly-ul sa il incerce. Din prima mi-a spus ca se aude mai bine. Nu are ea terminologia audiofila cu care sa ma "convinga" dar am crezut-o pe cuvint. Totusi, i-am spus sa asculte citeva zile cele doua cutiute muzicale si sa imi spuna ce si cum. Totul a ramas ca la inceput. Vrea si ea un dragonfly. Prin urmare am facut schimbul. Il astept sa vina impreuna cu niste casti pe care i le fac cadou. Nu de alta dar ea imi ia boxele de 1000 de euro. Sper ca si pe castile acestea sa se auda bine.

Cit despre sunet ... am ascultat si eu si cea mai puternica impresie legata de diferenta dintre cele doua este urmatoarea: dragonfly are sunetul mai plin. Stiu ca vor fi lamentatii ca nu putem masura chestia asta, ca nu e stiintific, ca e vorba de iarba etc. Ca sa nu ne pierdem in prosteli voi face o analogie fortata. Inchipuiti-va ca cineva arunca o minge de fotbal si va loveste in piept. Apoi inchipuiti-va ca arunca o minge de fotbal plina cu apa si va izbeste in piept. Metaforic vorbind, asta e diferenta de sunet. Totusi sa nu credeti ca diferenta este chiar atit de mare ca cea dintre o minge plina cu apa si una goala (cu apa :jumpy:).

Sint convins ca v-ati prins si fara masuratori si calcule axiomatice!
 
Da, un inel fain de logodna cu diamant si tot ce trebuie e mai mult de 1000 de euro, deci tot la tine da cu minus... :smile:
 
Sint convins ca v-ati prins si fara masuratori si calcule axiomatice!
Chiar apreciez faptul ca nu incerci sa explici cum sunetul e mai colorat, mai echilibrat si mai rotund :smile:

Da, eu m-am prins: iti place mai mult cum se aude :biggrin: E suficient.

Da, un inel fain de logodna cu diamant si tot ce trebuie e mai mult de 1000 de euro, deci tot la tine da cu minus... :smile:
dreamer always a dreamer: pai aia 1000 de euro sunt doar un mic avans fata de ce urmeaza ( = tot restul vietii tale).
 
D-l ursamajor, poate ca ar trebui sa ma simt jignit, dar avind in vedere ca ai antecedente cu limbaj si insinuari "subtile" m-am calmat deja (dar nu de tot). Cred totusi ca ar trebui sa stergi ce ai scris. Parerea mea.
 
Eu nu sint de sex feminin, dar prietena mea este (sper ca de asta ti-ai dat seama si nu trebuie sa demonstrez). Si mai intra si ea pe aici. Nu mai spun nimic ...
 
*grabs popcorn*


PS: am Xonar DX în care intră pe de-o parte căştile Senn HD215, iar pe cealaltă :smile:smile:smile: un amplif. Scythe KAMA BAY (Yamaha inside, din ce am înţeles) şi boxele aferente Scythe SCBKS-1100. Da' eu sunt afon, aşa că mă uit cam pe degeaba la Libelula aia.
 
Back
Top