Recomandare placa de sunet

Mixerul de windows face intotdeauna resampling, ca sa-ti raspund la prima intrebare. Da, cu WASAPI setat in modul exclusiv (zero activitate in mixerul/volumul din windows) este cel mai curat cu putinta, insa daca o sa ai vreun album la peste 96khz nu cred ca vei auzi nimic, cel putin pe alte DAC-uri cu aceasta limita testate de mine nu s-a auzit nimic.
 
Cu WASAPI pe modul exclusiv pot modifica volumul din windows deoarece dragonfly are implementata hardware posibilitatea de a ajusta volumul (cel putin asa am citit in cartea cu specificatii). Cautam de mult a posibilitatea de a avea control exclusiv pe sunet ca sa nu ma mai deranjeze sunetele de pe diverse site-uri in timp ce ascult muzica. Ma bucur ca ai pomenit de WASAPI, ca altfel nu cred ca aflam de chestia asta. Eu ma tot chinuiam cu ASIO.
Cit despre fisiere audio esantionate la 177khz sau 192khz, cei de la audioquest spun ca dragonfly face automat downsampling la jumatate. Asa o fi. Nu cred ca am muzica la asemenea calitate.

Driverul generic pt DAC-uri pe usb are destule bube. De exemplu daca pun volumul la 0 tot se mai aude muzica. Foarte incet, dar se aude. Doar cu "mute" dispare complet sunetul.
 
Last edited:
Au venit boxele! Din nefericire una dintre ele are probleme. Nu reusesc sa mufez borna rosie de sus deoarece surubul care stringe firul are filetul defect. Se misca in sus si in jos pe filet fara a fi nevoie sa il rasucesc. Am vorbit cu domnul de la audiostereo care mi-a spus ca nu a mai avut asemenea situatii. Mi-a spus ca se rezolva cu un surub nou pe care mi-l va trimite. Intre timp stau si ma uit la boxe. Foarte frumoase da' nu cinta!
 
Are bi-wire si pot conecta jos, dar puntea aia in H nu sta fixa la surubul cu pricina. Pot conecta si sus daca scot surubul de jos si il pun sus. Problema este ca oricum as face imi ramine un surub care nu stringe puntea.
 
Are filet dar este prea larg. As improviza daca ar fi vorba de ceva mai ieftin, dar avind in vedere pretul boxelor mai bine stau cuminte si astept.
 
Fa o fundita din sarma cablului, leaga acolo, ar trebui sa mearga pana vine piulita noua.
 
Piulita, da! Am zis de surub si de fapt era vorba de piulita. Surubul e bun (am incercat cu piulita de dedesubt si stringe foarte bine).
 
Stai linistit, nu-i bai. Eu cand mi-am luat boxele lipsea un woofer de la una. Mi l-au trimis prin posta dupa o saptamana. Dar a meritat sa astept, suna foarte bine. Se mai intampla, nu te alarma.
 
Q, acum intrebare serioasa, matale ce boxe mai utilizezi? Ca stiindu-te carcotas si selectiv, clar ca de filtrul tau nu trec decat scule faine...
 
Eu cand mi-am luat boxele lipsea un woofer de la una. Mi l-au trimis prin posta dupa o saptamana.
:rotf:

Bine ca nu lipsea una din pereche.
Nu ma alarmez, multumesc pt. incurajari. Va dati seama ... nu mai aveam rabdare sa le aud, iar acum stau cu ele pe pozitie si astept in continuare. E mai rau decit daca veneau mai tirziu.
 
Dude, curata o portiune un pic mai lunga de sarma din capatul cablului si infasoar-o/innoad-o a.i. sa ai contact constant acolo, eventual presezi un pic si cu piulita primita pentru a asigura un contact cat de cat, se va auzi foarte bine, macar poti sa le folosesti pana vine componenta lipsa.
 
Inteleg ce spui insa este o problema. Daca nu erau bi-wire mergea dar asa chiar daca fac funda pe surub nu atinge puntea si cinta doar pe inalte sau doar pe bas. Nu stau acum sa mesteresc dar e clar ca asa va fi. Contact cu borna fac dar nu si cu puntea si prin urmare unul dintre difuzoare nu va merge. Cel putin asa inteleg eu circuitul asta. Piulita defecta a plecat prin curier. Sper s-o trimita inapoi pe sor'sa aia buna. Am chef sa bag curent in ea.:biggrin2:
 
Q, acum intrebare serioasa, matale ce boxe mai utilizezi? Ca stiindu-te carcotas si selectiv, clar ca de filtrul tau nu trec decat scule faine...
De unde ai tras concluzia ca sunt carcotas si selectiv? :confused: Nu-mi aduc aminte sa fi criticat EVER vreo scula din dotarea unui om pasionat (de ex. Cosmin_C). In general eu am o problema cu cablurile (interconect, boxe si power), nu cu sculele in sine. Bine, si cu boxele cat sticla de lapte despre care unii afirma ca produc basi care iti muta rinichii. Trecem peste...

sundar: sper ca te-ai prins ca noi mai si glumim pe aici. :smile:
 
Da' o piulita p-acolo prin casa nu ai? Iti trebuie doar diametrul, ca filetul este standard, capul ala frumos si mare e pentru banane/bfa iar invelisul de plastic este norma europeana (fara chestii cu electricitate neizolate). Macar asa, pentru o auditie pana vine piese de schimb, ca sa zic asa.
 
Q, mi-ai criticat mie boxele Wharfedale si DAC-ul NAD, daca vrei caut acum marfa. :goofy: Deci ce boxe ai matale? Chiar e o curiozitate personala... :tongue:
 
Desigur am ramas cu fostele RAHATURI de Wharfedale 9.5 (tunate ce e drept, dar tot varza suna, in ciuda review-urilor de pe net). Deci nu tie ti-am criticat boxele ci mie. Si dupa tzeapa pe care am luat-o cu ele neam nu mai cumpar boxe din comert. In legatura cu DAC-ul NAD chiar nu-mi aduc aminte, te rog sa bagi un link. Multumit de raspuns?
 
Back
Top