Recomandare placa de sunet

As zice Elac BS 184 care sunt acum la reducere - nu stiu cat, poti afla pe mail - sau BS 243 care de asemenea posibil sa se incadreze in buget. In niciun caz Dynaudio, dupa cum ai descris acolo ca vrei sunetul. In cateva cuvinte, BS 184 sunt boxe mai mari, cu sunet mai larg si mai corect, in timp ce BS 243 au sunetul mai infipt, mai agresiv dar si usor mai limitat la dinamica, din cauza difuzorului mid-bass mai mic. Mi-ar fi extrem de greu sa aleg intre aceste 2 modele, dealtfel am cativa amici care le-au ascultat pe amandoua iar achizitiile au fost impartite. Acum daca te poti intinde pana la BS 244 (cam 1100 euro varianta cu finish non-glossy) deja s-a terminat cu impartirea, sunt net superioare ambelor modele mentionate anterior. Iar potrivirea dintre Elac si NAD este una buna spre foarte buna, eu pe ambele sisteme cu boxe Elac am amplificare NAD, in conditiile in care am ascultat multe alte branduri.

In toate aceste cazuri saltul de calitate de la Magnat 220 este semnificativ. O sa auzi diferenta si din camera alaturata, no joke. :smile:
 
Daca BS 244 sint varianta cea mai buna atunci astea sa fie. Totusi nu le pot lua acum. Nu am banii astia si, in plus, mai am niste cheltuieli destul de mari (instalatia de gaz, centrala...). Probabil prin februarie anul viitor le iau. Vad ca sint bi-wire. Amplificatorul meu nu are asa ceva. Cum procedez? Leg doar bornele de sus sau de jos? Afecteaza calitatea sunetului faptul ca nu am amp. cu bi-wire?
Multumesc!
 
Da, sunt de departe cea mai buna alegere si clar merita asteptarea. Legi doar bornele de sus sau cele de jos, dupa cum doresti, pastrand puntile dintre conectori.

De la Magnat Monitor direct la Elac BS 244. Mda asta da upgrade, ar trebui sa ai un soc. :biggrin:
 
Am sunat la audiostereo si mi-au spus pretul la BS 184. Nu il voi pune aici dar este substantial mai mic decit la BS 244. Parca nu imi vine sa mai astept. Le-as lua pe astea acum si gata. Mai ales ca 4400 lei este o suma mare pt mine. Sigur ca din punct de vedere calitativ BS 244 merita banii astia, dar tot este o suma prea mare pt mine.
 
Se mai intampla sa mai aiba perechi la pret mai mic, din diverse motive. Daca esti multumit cu pretul cerut poti merge linistit si pe BS 184, cum spuneam, este un upgrade semnificativ.
 
Cumpara acum BS 184, eventual cand ai diferenta de bani disponibila asculti si BS 244 si daca atunci consideri ca merita diferenta faci schimbul. De-abia ai timp sa te investi cu BS 184 si sa evaluezi mai bine diferenta de sunet pana la BS 244, poate pentru tine si urechile tale va fi nesemnificativa. Eu unul recunosc, am urechi destul de ieftine, nu cer boxe foarte scumpe pentru a fi fericite... :smile:
 
Diferenta intre ele este suficient de mare incat m-a facut la vremea mea sa scot diferenta pentru BS243.
 
Am comandat BS 184. Sper ca diferenta de sunet sa fie suficient de mare astfel incit comentariul lui Adrian sa nu imi stea pe creier. Oricum, asa cum am mai spus, suma respectiva ar fi fost prea mare pt. banii mei. Asta e sigur!
Miine ajung boxele.
 
Cum spuneam, BS 243 suna mai "in your face" mai agresiv, mai impresionant la prima nota; eu pot intelege de ce un ascultator ocazional :biggrin: ca AdrianB1 (dar si altii) vor alege BS 243, in special la o auditie sumara. Eu judec ceva mai la rece, plus ca le-am avut pe amandoua in teste cel putin o saptamana, iar in timp am ajuns, de multe ori, sa apreciez mai mult sunetul echilibrat, balansat, cu bass strans si precis, pe care-l au BS 184. Cred ca doar la rock preferam BS 243 fara rezerve, in rest impresiile erau impartite...

Oricum in lipsa unei testari cu propriile urechi, nu ai cum sa fii sigur ca ai facut alegerea corecta. :biggrin:
 
A dori sa fii sigur in situatii d'astea (si in multe altele) e ceva patologic. Frica de a nu gresi este o boala de care ma feresc. Bine-nteles ca nu ma arunc aiurea. Dovada este faptul ca v-am cerut sfatul si ca am tinut cont de el. In mod evident, sunetul se va imbunatati cu noile boxe. Cit de mult ... ramine sa aud cu propriile urechi.
 
Asteptam cu interes opinii dupa prima auditie. Poate si cateva poze cu pozitionarea - plasarea boxelor, camera, punctul de auditie contribuie foarte mult la sunetul obtinut. Daca acestea sunt nepotrivite pot anula o mare parte din abilitatile noilor boxe, am intalnit destule situatii in care upgrade-ul la boxe nu prea se simtea tocmai din cauza asta.
 
Au venit. Le-am comandat pe adresa prietenei mele (ea mi le-a facut cadou) pt a nu le vedea mama cind le bag in casa. Voi astepta momentul potrivit si le voi duce acasa (daca ma vede mama, boscorodeste ca dau banii pe prostii si mi-e teama ca cine stie ce ii spun si o jignesc si pe urma imi pare rau). Dupa ce le instalez si le ascult nitel, voi posta impresiile. Poze nu fac deoarece mi-e lene. Vor fi la aprox 2m una de cealalta si la 30 cm de perete. Volumul va fi mic (potentiometrul la fara un sfert, maxim).
 
Ha! Parca mi s-au curatat urechile. Boxele sint superioare la toate categoriile. Cind ascult,poate vi se va parea paradoxal, ma invaluie o liniste extraordinara. Nu voi scrie tot ce as dori sa scriu ca ar fi prea mult. Boxele coboara in frecventa cu o usurinta incredibila, fara bubuieli. Basul este precis si foarte "grupat", daca mi se permite exprimarea. Sunetul per ansamblu este legat si mai in fata, parca este mai aproape de mine. Separatia instrumentelor este incredibila. Nu stiu de ce, dar am tendinta sa dau mai tare. Insa ceea ce m-a socat este faptul ca instrumentele, si vocile, se aud altfel, "foarte altfel". Pe celelate boxe clavecinul avea ceva intepator, artificial si sec. Pe astea suna ca un clavecin (are armonice) si se aude un ecou foarte nuantat, exact ca la concertele live. E de vis. Cinelele suna foarte natural. Chitara clasica de asemenea suna excelent. Sint uimit de faptul ca instrumentele cu coarde pot avea atitea nuante pe boxe. Extraordinar de multe detalii! Se aude tot! Si asta in conditiile in care boxele au rodaj 0.
Revin cu alte comentarii miine.
Multumesc pt recomandare.
 
Ma bucur sa aflu ca-ti plac, dar nu sunt deloc surprins de asta; cum spuneam, saltul este semnificativ iar eu nu folosesc cuvantul asta foarte usor. Auditii placute in continuare. :wink:
 
Nu ma asteptam ca amplificatorul meu sa se infiga asa in ele. In pasajele cu aglomeratie mare de sunete si in cele in care este nevoie de putere sustinuta nu are niciun fel de problema. Probabil ca la volum mai mare s-ar putea sa-l ia cu lesin, dar la volumul preferat de mine se descurca excelent.
Fata de Magnaturi boxele astea sint mult mai echilibrate. Nu te izbesc in fata, dar umplu camera mult mai bine si sint mult mai melodioase. Este o chestie subtila, dar remarcabila. Sunetul este mult mai plin si mult mai detaliat, cu inalte mult mai "corecte" decit la celelalte. De fapt, la capitolul asta Magnaturile sufera destul de mult: inalte crisp, dar artificiale si intepatoare; ele pot impresiona la prima auditie, dar daca esti atent iti dai seama de smecherie. La clavecin se simte cel mai bine chestia asta.
 
Si au un efect subtil de alunecare adanca in discursuri audiofile presarate suav cu evidente tendinte pseudo hocus pocus :biggrin:
 
Nu, nu au acest efect. Pentru teste da, dar eu ramin la muzica mea. Oricum, muzica clasica beneficiaza de inregistrari decente, asa ca nu am de ce sa ma pling. Unele studiouri au chiar pretentii audiofile : BIS, Aeolus, Alpha, Opus111, Virgin, MDG
 
Update.

Caut ieri banii de gaze si cind ii numar ... lipsesc 4000 de lei. Panica man! Vin baietii cu tevile si cu centrala si nu am bani! Au disparut! Singura solutie: returnez boxele si ma cirpesc cu banii respectivi. Am dat e-mail la audiostereo si am spus ca le returnez. Nu mi-au raspuns.
Intre timp aflu ca mama a imprumutat pe cineva cu suma care lipsea din banii de gaze! Telenovela nene! Prietena mea s-a scandalizat ca ii pun cadoul pe post de calorifer ... Acum e ok. Debitoru' se prezinta urgent cu banii iar mie imi ramin vreo 1000 de lei in plus. Cind pe minus cind pe plus.
Si daca imi ramin bani cred ca trimit boxele inapoi si iau BS 244. Nu de alta dar pretina m-a amenintat ca la anu' imi ia unu d'asta .
Ar fi pacat sa nu iau boxele alea daca voi avea un asemenea amplificator. Sun miine la audiostereo. Sper sa nu fie probleme.
Cam jenant dar asta e!
 
Back
Top