Probleme și sugestii privind funcționalitățile forumului

Postez cateva randuri pe topicul cu uleiuri auto. Logout, nu sterg cookies si intru pe un ziar oarecare, versiunea online. Reclame peste reclame la uleiurile de motor pt. Ford. WTF... :frown:
 
Vezi că browserele de mobile mai intră și automat pe link-urile dintr-o pagină, ca să facă precaching, că se așteaptă să meargă prost netu' așa că atunci când nu e folosită banda, vizitează site-uri linkate. Asta dacă n-ai dat chiar tu click pe link-urile lui burebista.
 
Bingo! Mi-am adus acum aminte ca am fost intr-adevar pe un link postat de B. Deci da, intotdeauna exista o explicatie! :bravo:
 
Cam crapă baza în ultimele zile, tot primesc erori sau pur și simplu durează tone accesarea.
 
Yeap, deja m-am conversat cu suportul tehnic azi dimineață, ei zic că nu e de la server ci de la softul forumului care cere periodic resurse hardware masive. Acuma înțeleg că e o bază de date mare, da' totuși, ceva e dubaș. Mi-au propus să trec de pe abonamentul ăsta vechi pe unul de VPS care îmi garantează niște resurse, dar problema e că pachetul ăla de reseller are tot aceeași limitare la 15 conexiuni mysql pentru toate domeniile găzduite în total. Forumul, cu toată serializarea interogărilor, tot umple acum log-ul de erori că a atins limita de 10 conexiuni. Deci de la 10 la 15 tot nu scap de bottleneck.

Mâine mă uit și la alte opțiuni, gen pachet de hosting pentru xf separat de restul site-urilor (niște wordpress-uri, unul cu trafic mare dar care se ține bine cu tot felul de cache-uri), mai ales din perspectiva conexiunilor la baza de date.
 
Toți vrem multe chestii, da' nu toate se pot îndeplini. Nu știu ce îți imaginezi că vei găsi în acel zip. Ca o colecție de fișiere PHP și bază de date, aia n-o s-o vezi veci. Baza de date conține inclusiv conversații private, adrese IP, adrese e-mail, posturi șterse, comentarii ale moderatorilor și alte lucruri pe care am obligația morală și legală să le păstrez confidențiale. Iar aplicația PHP care dă sens informațiilor din baza de date este licențiată și nu o pot distribui. Ar fi fost mai util un export al forumului sub forma unor fișiere HTML, un fel de „printer-friendly version” a thread-urilor, dar mai multe abordări încercate nu au dat rezultatele dorite. De-aia am și păstrat sistemul încă funcțional, să mai pot încerca chestii, doar că nu e chiar top priority generarea unor arhive cu niște discuții de acum 10 ani dintr-un domeniu care se schimbă de la un an la altul. Ce-o să faci cu arhiva aia, te pui în serile friguroase de iarnă să îți citești propriile posturi, sau cum? Io mi-aș trage singur palme până aș avea fața ca fundul de maimuț. :biggrin:
 
Back
Top