Probleme și sugestii privind funcționalitățile forumului

puterfixer

Administrator
Sugar daddy
Continuăm aici discuția despre orice fel de problemă privind vreo funcționalitate a forumului sau vreo cerere/sugestie, în loc să o răspândim pe mai multe thread-uri.

Am reinstalat pluginul care unește automat două post-uri consecutive ale aceluiași user. L-am setat să facă chestia asta pentru 24 de ore de la ultimul post; după acest interval, vor apărea două post-uri consecutive.
 
Pentru faza cu Quick Edit nu a aparut inca un fix? :frown:
Wait, tocmai am testat pe postul asta si pare sa mearga bine acum...
 
Quick Reply și Quick Edit le-am rezolvat... Era tema bușită, ultimul upgrade nu făcuse toate modificările în cod.

„Merge greu” nu prea e măsurabil, și nu depinde doar de forum, hosting, etc. Vezi c-or venit studentele-n Cluj și a început iar biznisu' cu videochat, de-aia s-a înfundat țeava la net acolo :wink:
 
E de vreo două-trei săptămâni aşa. Dar mda, nu prea măsurabil, deşi altele merg ca unse. :smile:
 
Upgrade-ul a-nlocuit main smilies?...
Geez, şi-un copil de 5 ani le-ar desena mai bine. :capu:
 
O chestie care ma deranjeaza la anumite forumuri e faptul ca forumurile in cauza nu respecta fonturile setate de mine. Practic fonturile sunt minuscule oricat de mult as mari din browser setarile. Am incercat asta din Firefox si Chrome. Am discutat cu un amic mai priceput la web design si mi-a zis ca problema ar fi de la faptul ca fonturile acestor forumuri sunt setate la o anumita valoare. Ce mi-a zis amicul:

Amicul: inseamna ca specifica ei o dimensiune fixa in html
Amicul: elegant e sa scrii font size=normal
Amicul: sau small, smaller, smallest, large, larger, largest
Amicul: dar sunt unii care scriu direct marimea fontului si se intampla asta
Foxter: Am probleme la Mygarage si XF
Amicul: da, au hardcodata dimensiunea: .bbcode_desc{margin-bottom:2px;font-size:11px}
Foxter: si tie ti se par mici ?
Amicul: mi se par ok
Amicul: ce rezolutie si monitor ai?
Foxter: 1600 x 1200 la 21.3"
Amicul: Din aceasta cauza probabil :tongue:
Amicul: eu am 1024x768 la 17"
Foxter: nu ma pricep deloc la web design dar nu ar trebui sa fie fontul mai adaptabil in functie de rezolutie ?
Amicul: ba da
Amicul: de-aia ar fi trebuit sa foloseasca atributele "normal", "small", etc
Amicul: in loc sa specifice dimensiunea de 11
Amicul: nu stiu daca e vina lor sau a alora care au facut softul de forum
Amicul: vbulletin

Intrebarea mea este: se poate face ceva va rog sau sa le trimit niste bombe astora la Vbulletin pt ca au vandut un produs defect forumului XF ?
 
Păi, treaba stă așa: vBulletin avea în versiunea 3 toată formatarea în interiorul codului PHP. Ca să-i modifici aspectul trebuia să aplici diverse „hacks”, dar care împiedicau orice proces de update automat la instalarea versiunilor noi. Pentru vBulletin 4, s-au lăudat în fel și chip că o să separe codul de design, implementând (în sfârșit) unul din principiile XHTML + CSS.

Iar ceea ce au livrat este... o varză.

Da, o parte din design a fost mutată în fișiere CSS și parametri ce pot fi definiți prin interfața de administrare. Dar o altă parte a rămas ascunsă pe undeva prin cod. Separarea între cod și design nu e făcută elegant, cum e la WordPress, ci e o conțopeală de cod XHTML generat prin PHP în care se includ elemente de CSS, unele definite separat într-un fișier CSS al temei, și altele generate dinamic din parametrii salvați în baza de date. Cum ziceam, o varză ce încalcă multe principii de design și codare ale vremurilor noastre.

Mi-am prins urechile încercând să fac să dispară de peste tot orice referire hardcoded la Arial și orice stabilire fixă a dimensiunii fontului în pixeli. Scopul era ca toți acești parametri să-i definești la nivel de pagină și apoi să-i moștenești prin cascadare în toate subelementele ei, definind cel mult dimensiunea relativă a fontului față de cât stabilisem inițial. Gen, declar că pagina are font Chianti sau Verdana de dimensiune small (nu în pixeli), titlul are dimensiune 1,5em pe când link-urile de navigare au 0,8em. Când dai zoom la browser, acesta schimbă acea valoare inițială și recalculează proporțional toate celelalte dimensiuni. Și n-a ieșit ce-am vrut, toate elementele vizuale s-au dus la naiba fiindcă tema default așa a fost gândită să arate - fix. Multă carne-n frigider le-a ajuns de la mine pe faza asta...

Singura chestie ce mi-a reușit să o modific la tema implicită e să mai dau jos din strălucirea imaginii prin schimbarea culorilor deschise cu nuanțe ceva mai închise. Asta se numește „Darker”. Dar suferă de aceeași problemă cu fonturile.

Ca alternativă, am instalat niște teme adiționale ce le poți selecta din stânga jos la pagină. Sunt făcute de alții decât vBulletin, deci s-ar putea ca partea cu dimensiunile fonturilor să fi fost gândită bine de la bun început. Fă o încercare.

În Firefox și Chrome ar fi totuși de preferat să folosești opțiunea Zoom în loc de cea a schimbării dimensiunii fontului. Cu asta se scalează și grafica și se păstrează setarea de la o pagină la alta.
 
Multumesc de explicatii si recomandari.

Ironia sortii a fost exprimata perfect de Hulu:

cand ma gandesc, acum 5 ani, vb era the ultimate shit

acum e doar big bullshit
 
De acord, cu o completare: e bullshit pe bani. Mă așteptam la mai mult profesionalism și maturitate din partea lor, mai ales după cât s-au lăudat că revoluționează tot softul în noul major release, și apoi și-au pus degetele în urechi pentru toate comentariile și plângerile. Înțeleg că un soft open source merge cât poate trage developerul, dar aici sunt niște clienți... În fine.

Din păcate, toate explicațiile astea nu rezolvă problema de fond. Sper că măcar workaround-ul cu zoom-ul să-ți facă viața mai ușoară.
 
Tot eu din nou: Partea cu Adblock Plus care iti blocheaza marea majoritate a threadurilor de la o categorie(de exemplu la Carcase si Surse apar doar primele doua threaduri) e facuta "on purpose" sau e inca un "cadou" de la vbulletin ?
 
Aia e o hibă a AdBlock-ului. Nu poți să adaugi XF-ul la lista de excepții? Nu avem nici o reclamă aici...
 
Am adaugat XF pe lista de exceptii.

Problema se pare ca vine de la filtrul: ro#*(class*=ads)

Nu l-am observat decat recent pt ca am folosit un filtru nemtesc (Dr Evil) pana la aparitia Lubuntu 10.10.
 
Motherf... Problema cu calendarul ce nu voia să treacă de decembrie 2010 nu era vreun bug, ci... o setare: era limitat din configurare să afișeze doar 2000-2010. Fixed.
 
De foarte multe ori apare problema: vreau sa merg la ultimul post (vezi "Animale de companie") si ciuciu sageata pe care sa dau click. Opera. Problema nu aparea la VB vechi.
 

Attachments

  • ScreenHunter_01 Feb. 02 13.29.gif
    ScreenHunter_01 Feb. 02 13.29.gif
    20.8 KB · Views: 43
Cred că e ceva de formatare (intră pe următorul rând or so). Ia-ţi un monitor cu rezoluţie mai mare :biggrin:.

LE: Mda, link-ul dispare sub coloana următoare, vezi screen.
Search Results - X Forums_1296647261130.png

LE2: Trebuie modificat css-ul pentru threadlastpost.dd, redusă marginea şi eventual schimbat overflow-ul, ca să nu mai dispară sub margine.
Search Results - X Forums_1296647261130_fix.png
 
Folosesc browser-ul chrome in partea de sus unde imi arata ca sunt candidat nou imi scrie in loc de diacritice semne de intrebare "De?i e?ti ?nregistrat pe forumul XF, ?n acest moment ai statutul de candidat. Pentru a deveni membru cu drepturi depline, mai este necesar un singur pas: eviden?ierea ta prin posturi de calitate ?n cadrul sec?iunilor Babylon, General help ?i Generalit??i.
Prima este creat? pentru a servi conversa?iilor din domeniul IT, a pe doua o po?i folosi dac? ?nt?mpini o problem? ?n utilizarea calculatorului, iar a treia permite expunerea de p?reri din orice domeniu.??i ur?m succes privind evolu?ia ?n cadrul acestei comunit??i!"

Parere: Posturile vechi ar trebui sa fie arhivate .... cumva adica 2007 .. 2008
 
Back
Top