Probleme și sugestii privind funcționalitățile forumului

Notificările pe mail funcționează, mai puțin pentru cine are cont de mail la GMX (poate și prin alte locuri, nu știu, dar doar atât văd în bounce log). Fiindcă GMX e ceva mai catolic decât papa, și refuză mailuri de la servere care nu au definit un reverse pointer de la IP numeric la un hostname, lucru pe care alte servere poate l-ar depuncta doar în evaluarea făcută prin filtrele SpamAssassin. Oh well. Ridic un tichet la suport tehnic să definească niște înregistrări de-astea la ei în DNS pentru cele 3 IP-uri alocate, și vedem.
 
Da, prietenul meu care foloseste GMX mi-a transmis prin Telegram ca acum ii functioneaza notificarile. :biggrin:
 
FYI, am dat întâmplător peste un anunț prin care Google are o problemă cu certificatele SSL eliberate de Symantec, care treptat nu vor mai prezenta simbolul verde al securității în bara de adrese Chrome. Nu m-am chinuit să înțeleg substraturile, când am auzit Symantec m-am lămurit :biggrin: Faza e că certificatul nostru era eliberat de RapidSSL care e tot de-al lor, și acuma văd că nu prea mai e „în cărți”, ba chiar am o promoție prin care pot trece la un certificat Comodo care îmi acoperă gratis timpul rămas până la scadența certificatului original (februarie 2018) și apoi continuă cu reînnoire la 9$/an, nu 30 sau 80 sau alte wtf-uri. Așa că tocmai am făcut solicitarea de certificat nou, cu cheie nouă pe server, CSR, certificate intermediare și toate alea, și acuma ar trebui să fie activ SSL-ul doar prin certificatul proaspăt emis de Comodo și valabil până în 2020.
 
WTF?
1500361791396229043780.jpg

Am putut să intru doar cu mizeria de browser de pe telefonul Samsung că nici un browser reputabil nu vrea sa intre pe XF.
 
upload_2017-7-18_9-53-47.png


upload_2017-7-18_9-57-26.png


Ai tu o problemă de cache? De actualizare a root certificates? De setări manuale de trusted sites sau ceva? Că altfel certificatul de pe server e bine mersi, mai are 3 ani până să expire, iar ăla vechi a fost șters de pe server de mai bine de o lună.
 
Și eu am pățit pe desktop același lucru, văd că pe laptop merge. N-am reușit să identific din ce afișează firefox-ul care e certificatul care nu e bun.
 
Firefox da si la mine balaria aia cu certificatul.
Chrome e bine-mersi.

PS. Am niste versiuni antice ca-s de pe XP-ul de la munca. :embarassed:
 
IE11 la mine la birou, pe Windows 7, dă aceeași eroare. Chrome 59.0.3071.115 n-are treabă.

SSL Shopper zice că e totul ok.

SSL Checker merge pe lanț - certificatul domeniului e emis de COMODO RSA Domain Validation Secure Server CA, care e certificată de COMODO RSA Certification Authority, care e certificată de AddTrust External CA Root - și descoperă că acest ultim CA Root lipsește. Dar de unde lipsește? N-am idee.

SSL Labs face altă verificare pe două căi, una care găsește Comodo CA în trust store și alta care găsește AddTrust CA Root în trust store, dar în ambele primește REVOKED la nivelul de certificat de domeniu.

Ce pot să fac e să generez un alt set de chei, un alt certificat pentru domeniu, un alt certificat signing request, și să instalez certificatul astfel semnat în locul celui existent.

[later edit] How about now, are we there yet? Am făcut toți pașii de mai sus, acum nu-mi mai dă nici o eroare în IE.
 
Si eu era sa te trezesc pe la 7 dimineata (Buch time). :biggrin: Acum totul e ok.
Dar ar fi bine sa o lasam mai moale cu discutiile despre Ățihg... :zbang:
LE: nu ma lăsa sa intru nici daca dadeam sa ignore treaba si sa purceada catre site.
 

Attachments

  • wp_ss_20170718_0001.png
    wp_ss_20170718_0001.png
    107.2 KB · Views: 10
Last edited:
Pe Skype? Am Skype?! Ah da, am Skype și nu-l folosesc :biggrin: Pe telefon rulează Whatsapp și Wire, dacă e ceva urgent. Dar la 6 dimineața nici cele 5 alarme consecutive nu sunt urgente :biggrin:
 
Back
Top