La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

A mea arata asa la inceput. :biggrin:

zacusca.jpg
 
Din pacate recolta e mai slaba decat anii trecuti: a fost seceta, legumele au scazut f. mult la fiert. Numai 42 de borcane. :frown:
 

Attachments

  • z2016-2.jpg
    z2016-2.jpg
    158.4 KB · Views: 11
Mda, si mie mi-au iesit cam prost socotelile. Din pacate n-am gasit gogosari carnosi ca anii trecui si s-a simtit si la consistenta produsului si la cantitate. :frown:
 
Dacă au scăzut mult la fiert înseamnă că au avut multă apă în ele, deci au fost îndopate cu îngrășăminte. Legumele au fost luate din piață?
 
Din piata desigur. Ardei capia import Spania, la 7 lei / kg (in Selgros, Metro, etc...) eu nu cumpar.
 
Io m-am specializat in tarte pentru micul dejun... :goofy:
 

Attachments

  • 20161011_201610.jpg
    20161011_201610.jpg
    240.4 KB · Views: 20
  • 20161008_151803.jpg
    20161008_151803.jpg
    170.7 KB · Views: 19
Nice. :smile: Oricum la cat de curat e cuptorul ala (in interior), banuiesc ca iti iei unul nou dupa fiecare tarta procesata. :dracu: :biggrin:
 
Doar mentenanta uzuala. Oricum am cam luat teapa cu curatarea lor, cica AquaClean. Varza, tot ii dai si freci.
 
Proaspat posesor de smochin. Deocamdata la ghiveci, dar la ritmul de crestere actual cred ca ma da afara din casa in cateva luni. :biggrin: Astept drajonii...
 
Tatarman@work. Avand in vedere ca e noua seara si deja am mancat 3 bucati, cel mai probabil va urma o noapte alba... :sad: Ii tin companie lui Marius, pe forum, pe la 4 dimineata. :biggrin:

PS: facaletul l-am cumparat special pt jobul asta. Merita toti banii. :approve:
 

Attachments

  • shsh01.jpg
    shsh01.jpg
    142.4 KB · Views: 25
  • shsh02.jpg
    shsh02.jpg
    376.2 KB · Views: 25
Cutitul Fiskars e chiar bun, sa nu-l speli in masina de spalat vase ca i se desface plasticul negru de pe cel portocaliu. Gasesti ascutitor pentru el (Fiskars rebranduit) la IKEA, la 20% pretul originalului. Ala nu e facalet, e amestecator de mamaliga.
 
La care cutit te referi? :dracu:
Semifacaletul ala suplineste perfect vergeaua pentru intins suberecii. Forta de apasare mare, raza mica -> nu se prinde aluatul de el. :smile:
PS: am dormit neintors, deci treaba cu prajeli dupa noua seara nu se aplica intotdeauna. :smile:
 
Back
Top