La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Caut o recomandare de vin. Cred ca am mai intrebat, dar nu am aflat nimic util.
Scop: cica e bine sa bei un pahar de vin rosu pe zi, deci vreau un vin decent din care sa consum 100-150ml pe zi. Nu cred ca e vorba de un pahar de apa plin, adica 350ml.
Preferinte: Cabernet Sauvignon. Feteasca Neagra are un gust apos, Merlot e ok ca a doua preferinta, Neagra de Dragasani se gaseste greu.
Buget: cam 20-25 lei sticla de 750ml ar fi un pret rezonabil pentru scopul propus. Nu imi trebuie la o vita argentiniana medium-rare gatita de un bucatat priceput, ci doar ca doctorie zilnica, deci vinurile exquisite de 60-100 de lei cad din schema, iar posirca de 10 lei din magazine e buna de dat la porci, dar nici aia nu o beau.

Prefer o recomandare de marca comerciala care se gaseste prin magazine, nu vinarie de cartier care are un stoc variabil si o calitate variabila. In trecut m-am inteles cu Cabernet Sauvignon Special Reserve de Halewood (nu Reserve, e posirca), dar nu se mai gaseste. Mai e Carles din Lidl, un gust diferit dar bun in felul lui. La ultima calatorie la Auchan am luat 3 sticle de la 3 producatori, primele 2 au fost nasoale (ceva Dealu Mare si Recas). Cel mai bun vin in zona asta de pret era ceva gen Vampir, am luat din nimereala odata si dupa aceea nu am mai gasit pe nicaieri.
 
Oricare din preferintele amintite mai sus de la Purcari. Se gasesc in Carrefour de la 25-30 de lei in sus. Mare atentie la ce inșfaci la viteză de pe raft, pentru că ar putea fi o sticlă care costă 100 -150lei.
 
Pentru exact intervalul 20-25 de lei nu cred ca poate cineva sa-ti recomande din toata inima un vin rosu bun. Intr-adevar, Nomad de la Aurelia Visinescu si Vinul Cavalerului se inscriu, dar meriti ceva mai bun (si-ti si permiti, zgarcitule).
Acestea fiind spuse, votez cu doua maini pentru Rara Neagra de Purcari. De asemenea, Rose de Purcari este un Merlot poate mai potrivit vara.
Mai incearca Domeniul Coroanei Segarcea, tot in aceeasi zona de pret.
De pe afara, Carmenere de la Casillero del Diablo, se invarte tot pe aici.

Acum, daca tot am terminat cu chestiile comerciale, incearca o sticla de Feteasca Neagra Curtea Regala si daca-ti place, ia-ti cate o cutie. E singurul vin de sub 25 de lei pe care l-am baut si pe care l-as recomanda fara rezerve. Nu l-am gasit pana acum, insa, in marile magazine.
 
(si-ti si permiti, zgarcitule).
Imi permit sa bag si ulei Motul 300V (racing oil) in motocositoare, dar nu o fac pentru ca nu are sens. Dupa cum am spus, nu caut un vin bun de baut in weekend, ci pilula de tanin si nu-mai-stiu-ce zilnica.

Multumesc pentru recomandari, vad ca am ce incerca urmatoarea luna. Pentru vinuri de Purcari sa apelez la colegii de peste Prut sau se gasesc si prin Bucuresti? Daca vine tipul de la mine din echipa cu 2 lazi de vin la birou nu o sa creada nimeni ca i le-am platit.
 
Gasesti in marile lanturi de magazine. As mai adauga si Budureasca pe lista, eu ma inteleg foarte bine cu vinurile lor.
 
În cazul în care te decizi să devii consumator permanent, fie și în cantitate moderată, soluția optimă este să-ți faci singur vinul din ce struguri preferi. Nu e deloc greu, iar rezultatul va fi un vin perfect natural, neaditivat. Nu mai spun că și la costuri scapi mult mai ieftin decât cu poșirca din comerț, fie ea și DeLuxe.
Calculele mele dau cca. 50/60 l pe an, la un consum de 150 ml/zi, deși poate uneori din amator te vei transforma în profesionist și atunci va trebui să suplimentezi cantitatea. O damigeană de 50 l (așa am eu) te scoate din beleaua asta existențială. Eu nu beau decât când mi-aduc aminte, așa că mie mi-ajung si cca. 20-30 l pe an.
 
Pentru ca gasisem vreo 3 feluri de vin acceptabil la banii astia - Carles la fix 20, Halewood Special Reserve la 18-21 (variaza) si inca unul de import din Chile tot pe la 20 de lei (ceva gen 'La Cara', era chiar foarte bun). Doar ca doua nu se mai gasesc, iar la Lidl ajung extrem de rar pentru ca in afara de vin nu am ce cumpara de acolo.
 
O viorea din industria vinului mi-a soptit ca in intervalul ala e greu sa gasesti vin rosu romanesc 100% din struguri (o exceptie pe care mi-a recomandat-o cu caldura este chiar Feteasca Neagra de mai sus). Deci ai sanse ca pilula ta de tanin sa fie chiar din pilule :biggrin:.
Daca vinurile rosii de la Budureasca sunt la fel ca Fume-ul alb, sunt bune.
Sa tii cont de faptul ca nu e o idee grozava sa desfaci sticla si s-o tii desfacuta (chiar daca i-ai pus dopul la loc) timp de 5 zile, pana o termini.

Iar daca tot am vorbit de Purcari, Freedom Blend mi s-a parut un cupaj rosu bun.

Sau ciocolata. Ciocolata contine tanin. Mai bine ciocolata :yeap:
 
Numai eu vad ca AdrianB1 are motocositoare racing in 4 timpi?

Cat despre vinuri, eu am ajuns la hidromel. Nu e rosu, dar imi pare mai natural.

Despre astea rosii, un vin deosebit este Cahor. Am baut unul adus din rezerva bisericii de peste Prut, o minune. 18% pentru cunoscatori.
 
...soluția optimă este să-ți faci singur vinul din ce struguri preferi...

Asta înseamnă loc și timp alocate. În plus rezultatele nu sunt deloc consistente, depinzând atât de calitatea strugurilor din fiecare șarjă cât și de condițiile de fermentare și de păstrare.
 
...rezultatele nu sunt deloc consistente, depinzând atât de calitatea strugurilor din fiecare șarjă cât și de condițiile de fermentare și de păstrare.
Păi, nu astea fac frumoasă viața oenologilor amatori și profesioniști? Nu se discută: mamă ce tămâioasă a fost aia și '78! :wink:
 

Attachments

  • p001.jpg
    p001.jpg
    240.9 KB · Views: 18
  • p002.jpg
    p002.jpg
    211 KB · Views: 18
Caut o recomandare de vin...
Vin de Sarica-Niculitel. Au Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Feteasca Neagra, Merlot, singurul dezavantaj e ca tre sa faci un drum pana la Macin, unde poti face o mica degustare si te hotarasti care ti-e pe plac. Toate sunt deosebite, zona arida, mult soare. Au cateva reprezentante in tara, era unul langa Ploiesti, dar s-a inchis, poate e ceva si in Bucuresti...
 
Singurul vin de rosu care chiar m-a dat pe spate a fost ceva de Valea Calugareasca. In rest prefer pe cat se poate de la tzaran.
 
It's that time of the year again... :smile:

PS: nu stiu ce experiente ai avut tu, insa cu exceptia carbunilor speciali de la CampingGrill, brichetele alea din Carrefour sunt de departe cele mai bune chestii de facut gratar.
Ca bine ai zis... :smile:
 

Attachments

  • zak2016.jpg
    zak2016.jpg
    179 KB · Views: 17
Back
Top