La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Parca si cafeaua de dimineata are alt gust la ţarå. :goofy:

PS: carbunii brichetati are evil! :zbang: Nu mai cumpar in vietile mele. :zbang:
 

Attachments

  • dadada.jpg
    dadada.jpg
    320.6 KB · Views: 21
It's that time of the year again... :smile:

PS: nu stiu ce experiente ai avut tu, insa cu exceptia carbunilor speciali de la CampingGrill, brichetele alea din Carrefour sunt de departe cele mai bune chestii de facut gratar.
 

Attachments

  • 20160813_160358.jpg
    20160813_160358.jpg
    274.3 KB · Views: 20
Astia-s nemernicii. Era sa murim de foame langa ei. :zbang:
 

Attachments

  • nununu.jpg
    nununu.jpg
    115.4 KB · Views: 16
Nici eu n-am avut experiențe neplăcute cu brichetele. Merg la cana de aprins perfect. E adevărat, azi am folosit mangal, numai fiindcă n-am dat de brichete. Au sfârâit vreo 3-4 kile de ceafă, 3 de pasăre, fo 50 de mici și fo 11 scrumbii... :drool: Încă mă trag pe mâini. O fi de la țuica de prună din deschidere? :biggrin:
 
Uitasem sa va spun ca am schimbat ţambalul. Dintr-o data imaginea streofonica a devenit mult mai larga, parca au aparut instrumente noi in inregistrarile pe care le tot ascult, se aud clar nanodetaliile din microdetalii... :biggrin:
 

Attachments

  • cffjhqq.jpg
    cffjhqq.jpg
    225.9 KB · Views: 34
Last edited:
Fix ala. Cumparat pe post de gratar de voiaj. L-am carat dupa mine ca sa-i ard vopseaua si uleiurile de protectie si ca sa ma obisnuiesc cu el. Cumparat la promotie (30 Lei in loc de 60). Sunt absolut incantat de el. :smile:
Observatii: nu poate fi folosit in forma in care e pe raft: imi aduce aminte de celebrele realizari ale defunctei Metalocasnica... Nicio tabla nu se imbuca corect cu alta, am rupt sudurile cu dalta, am reindoit tablele, am pus suruburi. Am dat patru puncte de sudura la manere (unul s-a rupt la despachetare :biggrin: ). Cam 2 ore de munca. Dar a meritat.
 
Da, şi eu caut aşa ceva. Am vrut să iau şi eu unul, dar tocmai ce spui tu m-a reţinut. Mai mult m-a necăjit grosimea (sau mai bine, subţirimea) tablei. Cred că o să dau prin târg o comandă la un nene care produce aşa ceva, dar din tablă şi sârmă corespunzătoare. Un coleg de-al meu a rezolvat problema astfel cu doar 40 lei. Între timp s-a mişcat piaţa şi sub 60 lei nu mai face nimeni de-astea de portbagaj. Da' măcar unul d-ăla te ţine...
 
Tabla e ok pana acum. Marele plus sunt sârmele, groase si dese, din fier chior. N-am avut probleme sa se lipeasca micii de ele. Inghite mai mult de o cana de carbuni (cu varf), dar faci 3..4 randuri de chestii pe el. Are si suprafata suficienta, incalzeste uniform, poti folosi cu succes si spartura de mangal (care din pacate e destula in ce se vinde la noi, nebrichetat). La 30 de Lei eu zic ca e okokok. :smile:
 
Da, probabil că-mi voi încerca norocul şi eu cu unul. De-o mai fi nevoie, mai pun invertoru' pe el. :smile:
 
Dacă tot ai 2 ore de bricolat, mai bine îți confecționezi tu unul de la zero, cu tabla potrivit de groasă, pe ce dimensiuni vrei tu, cu mânere etc. unde ți-s mai potrivite. Trebuie doar să ai aparat de sudură și tablă debitată, că tije de fier găsești la orice magazin de bricolaj.
 
Tije sa sudezi tu din cm in cm, fara aparat de sudat in puncte. :biggrin: Eu nu am rabdare de țesator.
 
Deci de fapt cu 30 de lei ai cumpărat lenea de a nu-ți suda grătarul propriu-zis, restul componentelor cutiei erau doar un bonus prost asamblat. Păi zi așa :biggrin:
 
Back
Top