La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Ideea e ca probabil sunt amari si uscati si tari ca lemnul. Deci probabil reject. :frown:

News flash: cu exceptia samburilor (care trebuiesc scosi cu o lingurita, ca la dovleac), sunt excelenti! Zemosi, dulci, cu miros specific. Acum sa vedem cum naiba ii mancam in cateva zile...
 
"Ăripi" crocante home made (mult mai bune) ca la KFC. Care vrea rețeta să spună. :kul:
 

Attachments

  • IMG_20160711_135147.jpg
    IMG_20160711_135147.jpg
    105.8 KB · Views: 25
1 kg aripioare

I
400 g făină
2 Lg. boia (iute sau dulce, după cum le doriți la gust)
1 Lg. usturoi granulat
1 Lg. cimbru mărunt pisat
1 lgț. piper negru
1 lgț. rozmarin mărunt pisat
2 lgț. sare
Toate cele de la I se amestecă foarte bine. Se mai pot adăuga si ceva fulgi de porumb pisați și/sau pesmet. Soția mea n-a pus așa ceva, ies suficient de crocante.

II
4 ouă
100 ml. lapte
Se amestecă bine laptele cu ouăle bătute.

Aripioarele se dau prin II apoi prin I, încă o dată prin II apoi prin I.
Se prăjesc (fierb) în ulei încins, ceea ce înseamnă că necesită ulei ceva mai mult (în funcție de tigaia/cratița folosită).
Garnitură: cartofi pai și... merge și un sos de usturoi.

Bon appetit! :smile:
 
Multumesc! Usturoiul granulat mă cam intrigă, dar daca nu-mi place ce contine plicul ăla, il inlocuiesc sau renunț la el.
 
Servit chefal la cuptor în weekend. Bun. Asta înseamnă că e foarte ok, după cât de mult mă omor eu după pește. Poze n-am, pentru că nu obișnuiesc să pozez ceea ce mănânc.
 
Eu obisnuiesc. Coaste de nazgul, rumenite pe gratar. Urmeaza niste chestii mici. :biggrin:
 

Attachments

  • cu.jpg
    cu.jpg
    216.6 KB · Views: 23
Eu azi mi-am făcut o shaormă cât cuprinzi cu mâinile și înaltă de vreo 20 cm. Am halit-o în două reprize, că n-a fost de șagă. :hihi:
 
Shaorma e cam cat o clatita de subtire, dar putem sa spunem "shaorma" si unui platou cu frigarui mixte si farfuriei cu cartofi prajiti de langa, plus cele doua castroane de salata. Pentru ca de ce nu?
 
Dimensiunile pitei/clătitei/şaormei per ansamblu (chiar şi ingredientele) ţin de specificul locului. Pizza românească nu-i ca pizza macaronarilor. Sarmalele din Ardeal sunt de 4-5 ori mai mari decât cele din Bărăgan, dar tot sarmale sunt. :wink: :hatz:Practic, mă lasă complet rece reţeta "originală", mai ales că originile sunt incerte (turceşti sau arăbeşti) şi preparatul a evoluat de-a lungul timpului. Că a nimerit să se împrumute la noi termenul arăbesc de shawarma, asta e.

PS: rectific, n-a fost şaormă ce-am făcut eu, a fost un soi de döner kebab sau gyros. Sau o fi fost hamburger?:what:
 
Last edited:
...sunt în a treia zi de post negru. :hihi: Deja (de ieri) nu mai simt foame, dar mâine întrerup, că e weekendul prelungit și duminică avem reuniunea promoției de gorobeți care am copilărit împreună (cam după vreo 30 de ani), și suntem numa' fo doișpe (plus "toartele"). :wink:
 
Back
Top