La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Gurmanzi, gurmanzi, da' cuţitele nu vi le ascuţiţi? :wink:

ascutit_cutite.jpg
 
Io mi-am luat chestia asta de la fratele chinez si scoate aschii din cutit daca-l dau pe Coarse.

Oricum instructiunile de mai sus sunt savuroase. :biggrin:
 
Eu am (printre altele) un şuriu japonez cumpărat de pe vremea când apăruse/exista Daiso pe-aici (să fie vreo 7-8 ani, poate mai bine) şi despre care merită povestit niţeluş. N-a costat prea mult. Era vreo 50 lei la vremea aceea. L-am luat fiindcă avea lama foarte subţire (dar a naibii de elastică) şi-mi doream de multă vreme aşa ceva, prin comerţ fiind imposibil de găsit. Trebuie să spun că un cuţit aşa bun n-am mai avut şi are loc de cinste în maşina personală fiind folosit exclusiv pentru activităţi de grătărit. :hihi: Şi când mă gândesc că atunci am vrut să cumpăr două...
 
Poftă bună! Prefer scrumbia. Doar ce-am "atins" două bucăți proaspete și proaspăt fripte. :hihi:
 
Pai e un fel de despartire de mare. Maine e over plaja de anul asta. :sad: Ma bate gandul ca la anu' sa luam 14 zile in loc de 12... :smile:
 
Grasime deloc. A fost delicioasa desi in realitate nu a fost adevarata tochitura dobrogeana ci a fost o pulpa de porc la tava cu ciuperci si carnat afumat.

Cu suberecii am lasat-o mai moale, sa ramana loc si pentru plescavitele de la toamna. :tongue: Asta daca nu le mananca LNT pe toate pana ajung eu :biggrin:
 
No, eu găsesc că e printre cele mai deștepte invenții ale lui homo sapiens. Și-mi place la nebunie.
 
Cartoful rulz. :tongue: In alta ordine de idei: Cand am plecat la mare (acum doua saptamani) am lasat vreo 10..12 microcastraveti neculesi, ei avand 2..3 cm. Am avut eu o presimtire rea si iata ca tocmai am cules un lighean de dovlecei, cu care habar n-am ce as mai putea sa fac... :frown: WTF?
 

Attachments

  • bostani.jpg
    bostani.jpg
    127.6 KB · Views: 26
Habar n-am. Maine vine soacra'mea sa-i vada. Eu zic ca nu mai pot fi mancati ci doar sa scot semintele din ei, pentru o recolta viitoare.
 
Back
Top