La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Big like Hori. Acum cu Ipman: ghinionul meu ca stau la et.1, inconjurat de spatiu verde, cu balconul catre vest. Adica soarele ajunge pe plante pe la ora 14.00 si dispare pe la 17.30 pentru ca tei. Deci...
 
Atunci mai degraba la tine este o situatie exceptionala. La etajele superioare daca ai orientarea spre sud sau est ai toate conditiile necesare.
Dar eu personal m-as bucura mai tare de verdeata si umbra in conditiile actuale de clima.
 
Ma tot chinui si eu de cativa ani sa cresc balarii pe pervaz. Nu am avut mare success dar anul asta am reusit sa cresc ditamai boschetu' de busuioc. De cateva luni tot tai la el si inca mai creste. Aseara am jumulit cam jumatate si am facut un borcan de pesto.
V-am zis ca au explodat sticlele de bere? Au explodat sticlele de bere. Au fermentat in continuare in sticla atat de puternic incat au pleznit sticlele de Grolsch.
 
Secretul cresterii plantelor in apartament/balcon este sa le tii mereu umede la radacina. Si sol nutritiv, evident. Din cauza ca ghiveciul este mic se usuca repede.

lai Cat timp au fermentat? Asta de curiozitate, ca tot zic ca ma apuc si eu de bere/cidru.
 
Lasa ca si mie mi-au explodat pe vremea lu' NeaNicu' sticlele de sampanie in care pusesem socata. Pagube minime deoarece, paranoic fiind :biggrin: , le legasem in niste ciorapi grosi si le pusesem intr-o copaie. Daca n-ai beci sa le tii la rece, asta patesti. :tongue:
 
Eu le-am lasat la ei mei intr-o magazie care s-a incalzic puternic de la soare. Neacoperite. Cioburi... multe cioburi. :frown:
Greseala mea a fost ca nu am lasat berea sa fermenteze suficient in butoi (am lasat-o cat scria la manual, 7 zile, dar temperatura a fost joasa ~16 grade). Trebuia sa o fi lasat mai mult, pana termina de fermentat. Evitam astfel sa mai fermenteze in continuare si in sticla.
O sa mai fac o incercare, probabil la toamna. Sper sa gasesc o pivnita sau o camera cu temperatura constanta pentru depozitarea butoiului. :smile:
 
S-au prostit castravetii de balcon! :nuts: Ieri am pus doua borcane, cred ca pana maine mai culeg de doua. Probabil ca in concediu or sa-i manance ciorile, ca n-are cine sa-i culeaga... :sad: Wisconsinu' ma'sii.

In alta ordine de idei, am inceput sa fac ordine prin cartile familiei... :biggrin:
 

Attachments

  • retetar.jpg
    retetar.jpg
    261.7 KB · Views: 20
  • retetar 02.jpg
    retetar 02.jpg
    98.3 KB · Views: 20
Last edited:
Din pacate retetele vechi daca nu le faci cu alimente crescute traditional nu mai au gustul de atunci. Dar e bine ca cineva a mai pastrat asemenea carti.
 
S-ar putea să iasă chiar mai bune, la ce de aditivi au în ele ingredientele de-acum. Nu mai vorbim de bazele pentru mâncăruri. Mai nutritive poate nu, dar mai gustoase e posibil. :biggrin:
Oricum, mie mi se pare mult prea exagerat tamtamul ăsta pe produse bio vs ne-bio. Problemele reale apar de la cantitatea de mâncare (de multe ori peste necesităţi) ce-o bagă în el homo sapiens în acest secol 21. E evident că aditivii şi hormonii din alimentele corporatiste îi stimulează "foamea" aceea nervoasă, dar parcă n-aş da vina doar pe ele. Şi Ghiţă Porcu' tre' să se mai abţină.
 
Eu personal vad/gust diferentele.
In special un conservant sau aditiv din carne care are un gust amar.

P.S. Bio e un subiect controversat, de-asta am zis crescute traditional.
 
Chifle cu ierburi si usturoi
Pulled pork a.k.a. ceafa de porc gatita lent
Cole slaw
Plus sos de usturoi si muuult shpritz. Delicios. :biggrin:
 

Attachments

  • 20160702_122049.jpg
    20160702_122049.jpg
    110.7 KB · Views: 21
  • 20160702_122217.jpg
    20160702_122217.jpg
    83.2 KB · Views: 21
  • 20160702_175340.jpg
    20160702_175340.jpg
    166.8 KB · Views: 22
  • 20160702_114100.jpg
    20160702_114100.jpg
    127.8 KB · Views: 21
Incearca sa nu mai lasi cuptorul ala destept sa gateasca singur. :goofy: Sau macar verifica-i termostatul, sa nu fie decalibrat. Gasesti termometre pt. cuptor de ex. la Kitchen Shop.
 
Ha? Pe afara e crusta facuta de rub-ul cu care am dat carnea, e normal sa fie arsa. La interior a fost perfecta, frageda, suculenta si aromata.
Si cuptorul are el sonda proprie pentru carne.
 
Asta de la unu' care mananca pielea de pui prajita. :goofy:
Oricum, daca dai arsura deoparte, ce ramane nu e nici o otrava. :tongue:
 
Last edited:
Stiu reteta, e excelenta. :wink:
Tura urmatoare: slow cooked ribs. Fara grill la final de data asta, asa ca nu o sa mai iasa nimic ars dupa gustul dvs. :tongue:
 
Săr'na. :smile: Nu mai stiu insa denumirea originala a retetei. Stiu ca e turceasca, e mancarea celor care lucreaza in bucatarie si nu se vinde niciodata clientilor.

Duamne, am trait s-o aud si pe asta: Quark catre Dreamer: nu mai gati dupa instrumente, lasa termometrul si gateste cu inima! :angel:
 
Turceste, ma gandesc daca sa bag o vanata la cuptor, cu un pic de iaurt, menta si rodie pe deasupra. Gatita tot cu inima. :goofy:
 
Back
Top