La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

9ca1da9ff7f7f91aa828807394a4c381.jpg

Cu dedicatiepentru Q.
 
După ce am văzut aseară „Povestiri din Epoca de Aur” cu porcul gazat în bucătărie, sunt mai greu de impresionat :biggrin:
 
De-aia am intrebat, pe caldaramul propriu nu as face asa ceva - as pune o tabla dedesubt daca nu as avea o solutie mai buna; focul se face mai bine pe pamant, ca la primavara plantezi la loc canepa.
 
Inteleg ca e ceaunul cel nou, arata impecabil. :smile: Bune (jumarile)? Eu tocmai am terminat sarmalele. No pics available.
 
Rezista emailul ala la foc deschis? Are nevoie de rodaj, ca boxele?

La tara, bunicii foloseau un ceaun din ceva aliaj aluminiu de vreo 40l. Se topea untura in el, se facea gem, bulion, am fiert apa pentru oparit butoaiele de vin, tot tacamnul. Foarte util in gospodarie.

Ca pirostrii se folosea o janta de camion decupata corespunzator. Suportul ala deschis nu e prea eficient, cred ca se iroseste o gramada de caldura si, in plus, trebuie sa fii atent sa nu te atinga flacarile cand amesteci in ceaun.
 
Geez...
1. Nu m-am ars la picioare. Cu o tabla pusa imprejur, nu se iroseste nici prea multa caldura, doar ca am pus-o dupa poza.
2. Betonul oricum urmeaza a fi spart la primavara, deci nu conteaza ca se innegreste.
3. Raspunsul la singura intrebare pertinenta: da, al naibii de bune jumarile. :goofy:
 
Back
Top