La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Haide, mai, ca dreameru' are dSRL cu experienta si studii, multe studii, de impact si fezabilitate, face poze artistice la nunti si botezuri, cum poti sa infirmi valoarea lui?
 
Asta a fost o poza asa, rapida, facuta de la sold cu telefonu', nici macar cu vreun haifon ci cu un amarat de soni.
Alea cu dereseleu' sunt la procesat in laitruum, dureaza intre 3 si 6 luni, in functie de gradul de incarcare si de rezultatul sefe-urilor lu' nenea adi. :goofy:
 
Numai la potol grețos vă e gândul. No, uitați ceva mai dietetic!:hatz:
 

Attachments

  • CRW_4580.jpg
    CRW_4580.jpg
    165.6 KB · Views: 37
Before & after, porcul de pe masa de Revelion... :smile: Jenial de bun si de fraged.
 

Attachments

  • before.jpg
    before.jpg
    75 KB · Views: 32
  • after.jpg
    after.jpg
    75.7 KB · Views: 32
Articolul ăla este atât de oribil încât nici nu știu de unde să-ncep să-l demontez. Seamănă cu ceva gen "amenințarea extratereștrilor microscopici de pe Marte în lanul de porumb". Iar aia cu amenințarea securității naționale este hilară. Groaznic să fii tont dar să vorbești constant pentru că deh, statutul, dom'ne.

Îmi amintește de "culturile modificate genetic", când de fapt genetica se folosește de sute de ani în culturi pentru a dezvolta soiuri mai rezistente la dăunători șamd. Cam din același ciclu cu vaccinurile care cauzează autism, că tot este la modă.
 
Eu cred ca problema ar trebui "despicata" in doua:

1) Folosirea nanotehnologiilor in industria alimentara, de ex AICI;

2) Ce abereaza niste retarzi de la noi in articolul ala.

Punctul 1 ma cam nelinisteste...
 
Site-ul pubertatea concurează cu cancan, click și altele la a câștiga din publicitate prin texte incendiare la care mușcă o anumită categorie de consumatori. Noroc că a dispărut OTV, că așa le-a venit apa la moară ăstora. Dar e cale lungă între un articol publicat pe un asemenea site și o informație reală, fundamentată științific, prezentată netendențios.
 
Dom' doctor, matale ar trebui să știi că una e selecția, alta modificarea prin manipulare genetică.

La noi buba nu e că pătrund astfel de creații, ci că nu există control.
 
Crește-ți și grăunțele singur, și îngrașă-le cu compost producție proprie - cum fac nemții când își împrăștie rahatul pe câmpii. Mai rămâne doar să-ți faci o bulă din sticlă (că plasticul e cancerigen) și un microclimat ca-n experimentul NASA, și nu mai ai probleme nici în caz de zombie apocalypse :biggrin:
 
Era un filmuleț pe TED care arăta cam la ce nivel se află nanorobotica în zi de azi - pe scurt, au reușit să facă un roboțel de câțiva milimetri pătrați să se deplaseze o singură dată prin declanșarea optică a unui grăunte de explozibil. Altfel, ciuciu motorașe, ciuciu baterie de energie, ciuciu circuite electronice care să asigure logica, senzori, etc. Restul sunt SF-uri și povești din categoria FUD, mai ceva decât temerile băbăciunilor că îi va spiona guvernul prin satelit dacă-și iau pașaport biometric.
 
Evident, fii sigur că nimeni n-a crezut altceva. Eu tot aștept să ajungă pe Marte de când eram copil. :hihi: Ceva mai fezabil, zic eu.
Totuși, nano(ro)botica nu înseamnă doar/musai crearea de mașinării atât de mici. E greu de crezut că se vor face vreodată. Ea se referă și la manipularea de enzime, molecule, microorganisme etc. transformate în așa-ziși nanoboți. Așa se cam schimbă datele problemei.

Mai deunăzi era un documentar pe Digi World (plicticos, ce-i drept) în ciclul "Evacuați planeta", care trata problema. Creaseră o mâzgă nanotehnologică ce putea depolua apele, hrănindu-se cu petrol (dar și alte substanțe organice). Un instabil emoțional o modificase nițel și-acum se umpluse lumea de mâzgă devoratoare de carne... :hihi:
 
Last edited:
În ultima vreme gătim destul de mult, de inspirație TV Paprika. Ieri am tras o fritată să te lingi pe degete: dovlecei, ardei grași, ceapă, usturoi, piept de pui afumat, roșii cherry, ierburi aromate, gătite puțin pe foc și apoi inundate cu 3 ouă bătute, după care dat amestecul la cuptor. Om nom nom nom. Da' nu vă arăt, că poate comentați despre teflonul de pe oală și cum o să mor în chinuri de la el. :tongue:
 
Sper totusi ca n-ai bagat teflon la cuptor. Mai glumim, dar nici chiar asa. :climb:

LE: pe Paprika venise Nigella cu un desert delicios: Bounty prajite in ulei. Vai.
 
Mai deunăzi era un documentar pe Digi World (plicticos, ce-i drept) în ciclul "Evacuați planeta", care trata problema. Creaseră o mâzgă nanotehnologică ce putea depolua apele, hrănindu-se cu petrol (dar și alte substanțe organice). Un instabil emoțional o modificase nițel și-acum se umpluse lumea de mâzgă devoratoare de carne... :hihi:
Nu vă interesează finalul? :frown:
Armata americană, care avea un as de-al Simonei Halep pe mânecă, și-a făcut apariția ca armata rusă în Schindler's list și a neutralizat mâzga cu o spumă nanotehnologică ce-o avea pe țeavă... :hihi: Plicticos, nu? :capu::rotf:

PS: nevastă-mea a făcut brioșe cu Finetti.:biggrin: Acum, când m-am apucat eu de cură de slăbire cu iaurt...
Da', bine, nevasă-mea chiar gătește, nu ca putoreturile ce prăjesc Bounty sau Mars să zică c-au gătit.:baby_banana:
 
Last edited:
Back
Top