Întrebări pe care ni le punem de mult

Care e treaba cu memoriile single ranked vs dual ranked? Intenționez sa mai cumpăr niște memorie pentru laptop și vreau sa știu dacă pot sa le combin... Laptopul are un SO-DIMM 8GB DDR4 8GB single ranked, iar prin comerț am găsit dual ranked la preț ok.
 
La sisteme mai vechi am mai văzut probleme cu dual vs single (de tipul: doar jumătate de memorie e vizibilă), dar de ceva timp nu am mai văzut. Se pot combina single/dual rank pe același canal de memorie, dar fiecare controller are o limitare de rank-uri / channel (și nu e o informație ușor de găsit - unii zic că ar fi între 4 și 8). Fiind un laptop, al doilea slot e probabil pe alt canal de memorie, așa că orice combinație ar trebui să meargă.

Single rank = un "set" de memorii pe DIMM.
Dual rank = două "seturi" de memorii pe DIMM (li se mai zicea și double sided, dar tot crescând densitatea chip-urilor au apărut "double sided" pe o singură parte :smile:). E o metodă de a crește densitatea per DIMM (ex: dacă ai 2 sloturi și dimensiunea maximă "normală" per slot ar fi 8GB, cu dual rank poți pune 16).

Controller-ul de memorie are acces la un rank o dată, dar poți avea un mic boost de performanță cu dual rank prin interleaving (citești dintr-un rank în timp ce celălalt e ocupat cu un refresh). Diferențele de performanță sunt mici (ca și cum ai lua memorie cu CAS un piic mai mic). Asta din ce zice lumea. Sincer nu am găsit ever cum face controller-ul să selecteze unul din rank-uri, nu cred că mai sunt pini speciali de selecție cum e chip select, așa că e probabil o mânărie cu biții de row/column access.
 
Primesc de la BCR, fiindca acolo am contul de pensie privata obligatorie, mail-ul asta. Mesajul lor cum ca e timpul sa ne revedem e formulat exact ca si cum ar veni de la vreo fosta, sa zicem ca m-a busit rasul putin cand l-am citit, dar trecem peste momentan.

Ei vor sa merg pe la ei sa le dau datele mele, le dau buletinul, dar din experientele anterioare vor sa le spun si alte date pe care personal nu vreau sa le ofer, dupa cum le descriu chiar ei:
de exemplu: numele angajatorului, ocupația, scopul și natura relaţiei de afaceri etc.

Intrebarea este, ce drept au sa ceara asa ceva? La ultima discutie pe tema asta cu o tanti s-a terminat cu nervi de ambele parti, eu nu voiam sa le dau info iar aia s-a suparat ca fara info nu-mi face cont (sau ceva de genul). Am trecut acolo ceva la misto, s-a suparat aia si a trantit foaia, dar cat timp nu i-am refuzat informatia n-a avut ce face. Banuiesc ca orice altceva pe langa copia de buletin e informatie pentru statistica bancii, si nu ceva obligatoriu, necesar si util.

Foarte probabil o sa iau legatura cu cei de la ING sa mut contul la ei, macar fosta directoare a avut coaie sa atentioneze ca urmeaza sa faca astia magarii, parca as avea mai multa baza in ei decat in "fosta" care ma ia pe sus.
 

Attachments

  • bcr.jpg
    bcr.jpg
    182.1 KB · Views: 23
E o interpretare imbecila a unei cereri BNR care in termeni populari a fost "cunoasteti-va clientii". Isarescu a spus-o in contextul "nu dati credite cu buletinul la primul venit pe usa care nu are istoric, nu are garantii si nu stiti daca are cum sa plateasca" si ei au luat-o drept "BNR ne obliga sa va verificam strict, inclusiv colonoscopie si palpare de prostata" pentru ca oricum romanii sunt obisnuiti cu pozitia aplecata ("capul ce se pleaca, sabia nu-l taie" suna cunoscut?).

Din primavara cu directiva cea fenomenala poti sa ii iei serios la injurat legal (adica vorbesti frumos si le spui sa se invarta singuri) si sa le si ceri, in scris, sa uite tot ce stiu despre tine pentru care nu e un articol in lege foarte specific care sa ceara sa colecteze. Pentru ca asa e normal.
 
Foarte probabil o sa iau legatura cu cei de la ING sa mut contul la ei
Sari din lac în puț. Am eu la ei și politica e cam aceeași. M-am acrit de câte telefoane am primit. Sunt atât de insistenți, încât ai senzația că se urcă pe tine.
 
  • Like
Reactions: LNT
Corect, cu mentiunea ca regulamentul BNR nu se aplica si clientilor si nu are putere de lege in privinta datelor personale ale clientilor. BNR poate sa oblige bancile sa le colecteze, iar clientul cu legea in mana poate sa le oblige sa le stearga. Partea neclara e daca banca poate sa refuze sa iti deschida un cont daca nu le dai datele respective, ar fi in contradictie cu cele 2 elemente de legislatie existente privind protectia datelor personale.
 
E o interpretare imbecila a unei cereri BNR care in termeni populari a fost "cunoasteti-va clientii".
Exact asta pare sa fie
Art. 4. - Normele de cunoaştere a clientelei, elaborate de fiecare instituţie, trebuie să corespundă naturii, volumului, complexităţii şi întinderii activităţii acesteia şi să fie adaptate la gradul de risc asociat categoriilor de clienţi pentru care aceasta prestează servicii financiar-bancare şi la gradul de risc al produselor/serviciilor oferite.
Deci Isarescu a scris regulamentul ala ca pe o Constitutie, iar ei o interpreteaza dupa cum vor. As zice ca ar putea cere date suplimentare pentru credite sau pentru activitati ce par dubioase, insa la mine nu se aplica. Doar din fata par dubios, din lateral sunt ok. :biggrin:

O sa ma duc la ei sa-mi faca o copie de buletin fiindca as vrea sa mai vad ocazional cum imi creste contul de pensie ca Harap-Alb, dar nu le dau alte date. Nu mai am cont la ei de ceva vreme, posibil sa mai fiu trecut ca imputernicit, dar oricum nu au nevoie de nici un alt fel de informatii decat ce gasesc in buletin cat timp eu nu am alte servicii la ei, iar acum nici nu ma pot santaja in vreun fel.

Multumesc!
 
De ce sunt oamenii atat de ipocriti? Din ce am vazut azi, cu cat stiu mai putin despre istorie si monarhie cu atat erau mai "patrunsi de moment". Si guvernantii, si plebea, din reactiile de pe FB ai zice ca sunt toti din generatia razesilor lui Stefan - aia din manualele de istorie comuniste, nu niste iobagi amarati din niste principate vasale turcilor, trecuti prin comunism si cu o educatie deficitara, in special la istorie. Lipseau manifestarile gen Parascheva, in rest toata lumea a ajuns pioasa si monarhista, ignorand cu gratie realitatea ultimilor 80 de ani. In special pe FB de la oameni care au plecat din Romania de 20-30-40 de ani si nu s-au mai intors, care teoretic au avut acces la carti de istorie scrise si de altii decat de istoricii de partid.
 
Monarhiștii (care probabil că au fost majoritatea) nu-s ipocriți, politicienii sunt așa cum sunt - adică șulfe (deh!), iar ceilalți au înțeles momentul și s-au comportat corespunzător, decent. Tu ești ipocrit că nu te beși la ședințe, de exemplu?
 
Cred că este vorba de pioșenie excesivă, adică fix ce se întâmplă când moare vreo vedetă și apar toți pe FB cu RIP <xyz> deși ei nu le-au ascultat niciodată muzica acum sunt cei mai mari fani.

Este ipocrizie și atât.
 
M-as fi prezentat si eu la trecerea coloanei, dar aveam treaba cu instalatul programului de laborator la Moreni...
Si da, puteti zice ca sunt monarhist (azi).
 
Fara sa stiu despre ce e vorba nu am o parere, dar din experienta limitata de a zbura cu copilot mi s-a intamplat sa zbor cu cineva care sa imi displaca suficient de mult incat sa nu mai zbor vreodata cu el (si era chiar inspector examinator, am ramas fara licenta din cauza lui cateva luni). Sa pleci din cabina intr-un avion de linie nu e mare branza, cel mai mare risc practic e sa vina un pasager si sa se incuie pe dinauntru.

PS. Nu am zburat niciodata in postura de copilot, cand eram in scoala eram elev pilot, apoi doar comandant. De obicei ori zbor singur (<50%), ori cu cate un alt pilot cu mai putina experienta sau cu cate un(o) pasager(a). Intrucat zbor pe avioane simple (maxim 4 locuri) nu e nevoie neaparat de un copilot, asa ca nu am avut ocazia sa ma cert cu unul.
 
Last edited:
Un site cu un articol interesat mi-a adus aminte ca discutam cu un coleg despre un topic controversat, lupta dintre Social Justice Warriors si restul lumii. Colegul este total anti-SJW, eu sunt Elvetia si mi se pare ca ambele parti exagereaza.

Eu am dat personal de treaba asta doar pe forumul Beamdog (Baldurs Gate remakers) unde a fost un mare scandal cand astia au bagat intr-un joc un personaj transsexual, cu unii useri zicand ca au bagat pe gat gamerilor agenda lor SJW iar altii (SJW users) zicand ca e o dovada de progres.

Chiar e ceva serios cu SJW sau e doar o furtuna intr-un pahar cu apa?
 
Ma "cert" de sase luni cu cei de la Tarom pentru un zbor intern Timișoara - București cu întârziere de peste doua ore la decolare (pentru un zbor de 45 minute) la care dânșii nu au oferit nici măcar un pahar cu apa.

Cearta a fost pe sistemul:

* a doua zi eu am trimis reclamația prin site-ul lor
* după o luna ei au răspuns ca mai durează pana pot oferi un răspuns
* după sase luni au răspuns ca nu au încălcat niciun regulament și nu se simt îndreptățiți la despăgubiri și ca au respectat regulamentul 261/2004

Din înțelegerea mea, conform acestui regulament la întârzieri peste doua ore trebuie oferite:

mese și băuturi răcoritoare, direct proporționale cu timpul de așteptare;

Aveți alte informații sau următorul pas este reclamație la OPC?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Back
Top