Întrebări pe care ni le punem de mult

Hm, aici comentabil. Becurile cu LED inlocuite intr-un far care era facut petnru halogen nu mai au aceeasi imprastiere pentru ca nu mai sunt in punctul focal al lentilei si prin natura lor sunt mai directionale decat un bec cu filament.
Probabil vei castiga in sensul ca lumina va fi un fascicul mai concentrat si va ajunge la distanta mai mare, dar vei pierde lumina laterala si periferica, care te ajuta pe tine sa vezi. Cat de mult e greu de ghicit, trebuie sa incerci.
 
De ce un cartus de baterie Grohe e 200 de lei? Ce naiba tehnologie e in el de e atat de scump si totusi se strica?

Merita schimbat doar cartusul sau, intrucat toata bateria e cu doar 25% mai scumpa, schimbata bateria cu totul?
 
Plătești brandul. Cu 200 de lei iei bine mersi 40-50 de cartușe compatibile. Să le schimbi trimestrial și tot te țin 10 ani. Dup-aia schimbi bateria dacă s-a colmatat.
 
Cel mai probabil de la nisip se strica, pune un filtru.
Eu am baterii Grohe de vreo 2 ani si inca nu s-a stricat nici una. Au fost folosite pe apa de fantana, destul de dura, le-am curatat doar sita externa de calcar, in rest n-am avut probleme cu ele. Acum am apa de retea si ma astept sa inceapa sa pice cate una. :smile:

PS: Eu le-am luat mai scump, 350-400 lei bucata.
 
Ale mele au 10 ani si s-a stricat una singura din 7. Dar nu stiu daca sa schimb cartusul sau bateria cu totul si cat de compatibile sunt cartusele compatibile.
 
Posibil sa fie cartuse proprietare si sa nu poti folosi cartuse compatibile. Eu am injurat Geberit cand am constatat ca o micro-garnitura de cauciuc, mare cat varful degetului, costa 14 Lei. Dar tine 10 ani. :smile: Asta din mecanismul rezervorului de apa de la closet.
 
La Grohe până și racordul flexibil e format proprietar și costă de ex doar 34 de lei. Toți producătorii de instalații de astea mai strălucitoare și mai sofisticate au aceleasi practici, cu format proprietar până la ultimul filet.
Eu am schimbat prima baterie de bucatarie (Franke) din cauza ca nu am mai găsit perlator, am luat apoi Grohe, pe care am schimbat-o din cauza ca s-a stricat racordul elastic (a fost vina mea, l-am montat un pic tensionat, nu am găsit pe stoc și s-a intâmplat fix in preajma Crăciunului). Acum am ceva Ideal standard, tot asa, cu furtune care se găsesc numai la ei. In casă am in principal Grohe și Kludi iar dacă o sa se strice ceva, prima optiune e intodeauna Kludi.
 
Mass Effect 3 nu exista pe Steam. Unde poate fi gasit de cumparat online fara vreun DRM tampit?
Stiu ca e vechi, dar nu l-am jucat, abia am terminat azi Mass Effect 2. Nu ma intereseaza piratat.
 
Jocurile de la EA nu prea mai exista fara DRM tampit. Adica chiar daca-l cumperi din alde Altex tot la Origin ajungi. Mie asta mi se pare motiv suficient pentru piratare, nici nu mai e vorba de bani aici, ci de comoditate.
 
Fara DRM nu gasesti. Eu de pe Origin l-am luat cu ceva timp in urma, Deluxe la 35 euro, 50% promotie. Vad ca acum Deluxe e 50 euro, s-a mai ieftinit.
 
50? Caut Mass Effect 3, nu Andromeda. Din ce am vazut ME 3 e $20 si chiar 30 de lei in Altex. Oricum problema nu e pretul, as da dublu ($40) doar sa fie pe Steam.
 
Si in vegetarea mea ma gindesc sa va intreb daca exista f'un motiv rational (in afara de faptul ca ma maninca-n koor ca pe maimuta) sa trec de la Lollipop la Nougat pe Redmi 1S-ul meu?
A trecut aproape un an tot n-am gasit niciun motiv rational dar macar (deocamdata) nu ma mai maninca-n koor. :biggrin:

nougat.png
 
LOLZ, nu.
Le-am luat la fete cite un Mi A1 si mi-a placut cum arata Nougat pe ele asa ca am zis da' ce io-s mai prost? :biggrin:
 
Și pe 1S (1 GB RAM) a intrat 7-le? Ăștia zic că MIUI 9 pentru Note 3 SE al meu (3GB RAM) va fi bazat tot pe 6. :frown:
Înțeleg, e un Custom, dar cât de castrat e?
 
Ce castrat bre? E un Android curatel.
Memoria libera arata cam ca la Lollipop.

mem.png

Am avut oleaca de furca pina l-am instalat (am povestit pe scurt in ultimul post din thread-ul ala de pe xda, io-s macelaru acolo :biggrin:) dar totul e in regula acum.

Urmatorul e Oreo. E perfect functional mai putin camera asa ca mai astept oleaca sa-l bag si p'ala. :biggrin:
 
Back
Top