Întrebări pe care ni le punem de mult

Nu-i bai, ceva tot se gaseste. Pe vremea lu' Nastase m-au invitat la politie sa ma intrebe de un arab (care s-a dovedit ca aducea vapoare de cafea boabe, fara taxe). Ca avea intr-un carnet datele mele. Desigur ca habar n-aveam cine e ala. Mult mai tarziu am aflat ca ala avea datele mele de contact de la alt arab, care le avea de la alt arab cu care eu facusem niste afaceri. Deci atentie la ce persoane tineti in agenda telefonului. :biggrin:
 
Pana mea, de la o dambla mica tot incep sa deviez. :biggrin:
De cind cu ChromeCastu' asta mi-a revenit pofta de a ma pune la curent cu ultimii ani de filme. Din pacate HDD-ul meu antic de 640GB nu prea mai are loc de nspe filme de minim 5-6 GB fiecare asa ca m-am gindit sa-mi iau un HDD extern de fo' 4 TB. Da' care dreq sa fie?
Orice sugestie e binevenita ca de obicei. :smile:

Multam'.
 
Pentru filme n-ai nevoie de HGST. Ia un WD, de care vrei. Fara Seagate sau Adata. Cu 50 de lei in plus iei WD red+rack extern, dar eu as lua un WD d'ala din link-ul tau.
 
WD Elements Desktop si WD My Book New sunt seria veche si respectiv cea noua, de 3.5 inch. WD My Passport e de 2.5 inch. As zice de 2.5 fiindca nu are nevoie de alimentare separata daca duce USB-ul la care-i legat. Vad ca au aceeasi garantie de 2 ani, deci la noroc pana la urma. :smile:

Ce zice Marius, asa arata la interior:

 
OK, Passport sa fie atunci. Doar sa-mi iau inima-n dinti sa-i sugerez lu' doamna ca trebuie sa ma despart de 600 lei pentru o mai buna/multa/sigura vizionare. :biggrin:
 
Dar Netflix/HBOGo? 600 de lei sunt aproape 3 ani de HBOGo, sau 1.5 ani de Netflix. Si te hotarasti dupa lunile gratuite.
Plus, WTF, vrei sa tii 700 de filme pe un HDD???
 
Adica (citind printre rinduri) 4TB e prea mare? Tot ce stiu e ca aveam fo' 500 GB de flac-uri din care a trebuit sa mai sterg ca sa fac loc la filme.
HBOGo ar trebui sa am moka de la UPC ca am HBO in grila. Gasesc acolo tot ce gasesc si pe torente?
Netflix am incercat cind a aparut si nu prea am fost incintat de "diversitatea" de filme/seriale. S-a mai schimbat ceva intre timp?

PS. Intrebarile sunt pe bune ca partea asta video am cam lasat-o-n paragina de multa vreme. :smile:
 
Pai important nu e sa gasesti si ce gasesti pe torente, important e sa gasesti ceea ce cauti. Ce nu gasesti, "completezi". Incepe cu HBO, vezi daca e nevoie si de Netflix (astia au continutul lor, vezi House of Cards, Altered Carbon, Stranger Things - toate seriale)
Apropo de dimensiunea HDD-ului, la 5-6 GB ai un film 720p. Cele 1080p au intre 10 si 15 GB. Deci la 4TB rezervati numai filmelor, intre 350 si 700 de filme. Cred ca e mult.
 
OK, cobor la Passport de 2 terra si salvez fo' 250 lei. Parca suna mai bine. :smile:
De asemeni o sa ma uit mai atent prin HBOGo ala sa vad ce-mi ofera. Eventual reactivez si Netflix ca sigur aia mica o sa se bucure.

Multam' de ponturi.
 
Fă și tu o ierarhie după costul per gigabyte și aia e, probabil se vor diferenția singure alea cam de prin mijloc ca fiind cu cost optim, pe când cele mici și cele foarte mari au cost mai mare. Sau dacă costul pe GB e cam tot acolo la 2TB sau 4TB sau 6TB, ia-l pe ăla care se încadrează cel mai bine în buget.

PS: io tot aș face mai bine un combo de HGST (reutilizabil și pentru alte scopuri și foarte rezistent în timp) și un rack extern decent.
 
Dar Netflix/HBOGo? 600 de lei sunt aproape 3 ani de HBOGo, sau 1.5 ani de Netflix. Si te hotarasti dupa lunile gratuite.
Plus, WTF, vrei sa tii 700 de filme pe un HDD???
Chestia cu Netflix este ca te mai uiti si la capra vecinului (vestic/american), si constati cu surprindere ca ala are de 3-4 ori mai multe capre si plateste tot atat. Dupa faza asta iti bagi ceva inchizi abonamentul.
 
PS: io tot aș face mai bine un combo de HGST (reutilizabil și pentru alte scopuri și foarte rezistent în timp) și un rack extern decent.
Haoleo!
Plus o suta de lei racu' si am ajuns mai scump decit Passport ala de 4 TB.
Lasa frate, ca tin doar filme pe el, nu-mi trebui nu's ce rachete.
 
Back
Top