Întrebări pe care ni le punem de mult

Presupunand ca as vrea sa cumpar muzica fara sa arunc banii aiurea, exista vreun site care te lasa sa asculti online mostre audio reprezentative (adica selectionate, nu random) pentru track-uri, albume, artisti?
Am incercat gogu', dar se pare ca "samples" si "demo" sunt genuri muzicale.
 
Selectionate dupa ce criterii? :what: Banuiesc ca toate au samples, cel putin HD Tracks are, iTunes are (daca-mi aduc bine aminte de acum n'spe ani). Poti sa-ti faci si un cont trial la Tidal (de exemplu, mai sunt si altii) si asculti track-urile intregi pentru o perioada de timp.
 
iTunes te lasă să asculți bucăți din tot ce cumperi. Merg în foobar2000 fără probleme piesele, deși ai nevoie de iTunes să le downloadezi. Nu știu cum se comportă în telefoane altele decât iPhone sau playere 3rd party însă.


 
Pai e cam complicat cu download-ul.
HDTracks pare ce trebuie, desi mostrele sunt cam scurte. Multumesc.

Eh... Bjork n-am gasit, Massive Attack un singur album si ala remixat, Antimatter n-au deloc... Slabutz. Foarte slabutz.
 
Last edited:
Mi-am luat de ceva timp un ceas de birou clasic, cu alarmă pe două clopote gen. De fiecare dată când încerc să-l setez să sune, sună continuu (dacă pun alarma on când îl setez). Chiar și cu alarma off, potrivit alarma, pus on -> sună. Este defect/reparabil? A fost luat acum ceva timp, nu mai pot să-l duc înapoi și nici n-au cu ce să-l schimbe oricum nu mai există în stoc. Am reușit cumva să-l mut foaarte încet și este pus la 5, dar parcă aș vrea să-l pot seta la ce oră vreau în loc să-l las acolo :biggrin:
 
Mecanismul ii permite sa sune cateva zeci de minute-ore dupa ora la care este setat. Deci daca e 7 seara, n-o sa-l poti pune sa sune la 7 dimineata. Incearca pe la 10 seara.
 
  • Like
Reactions: Neo
Offtopic:

Asa de grabit sa folosesti aruncatorul de flacari? Un ciocan e mai rapid.

Ontopic:

Sunt singurul caruia i se pare ca au sarit jocurile de la cerinte normale la procesor gen dual core la I5 miniumum?

Ma asteptam la cerinte marite la placi video dar credeam ca procesorul conteaza mai mult la rezolutii mici.
 
Probabil o sa ceara Cofee Lake doar ca sa fie siguri ca cineva nu incearca sa instaleze jocul in Win 95.
 
Sunt singurul caruia i se pare ca au sarit jocurile de la cerinte normale la procesor gen dual core la I5 miniumum
Ultimul PES (Pro Evolution Soccer 2018) imi arata la specificatii sistem "BAD" la procesorul i5 6402P (doar fiindca n-are frecventa ceruta), dar merge de rupe pamantul.
 
Exista si jocuri care cer quad-core (gen FarCry4/Primal) si care merg foarte fluid, ~60 fps, pe I3 4170 (2 cores, 4 threads, 3.7 ghz). Cred ca au incepus sa puna cerintele pe sistemul hai sa suflam si in iaurt.
 
Eu în afară de Lightroom n-am nimic care să zic că aș vea să meargă mai bine CPU-related. Dar aș cam lua un Coffee Lake, dacă se lămurește ce-i cu diferențele mari de performanță între MB-uri diferite.
 
Și fiindcă veni vorba de PES2018, e un joc excelent. Fizica mingii, mișcările au atins un nivel extraordinar, care coroborat cu AI-ul îl face (cred eu) cel mai bun PES de până acum.
O captură cu Ansel redimensionată la HD.

66i7wl.jpg
 
Mai exista programatori in ziua de azi care nu incep orice proiect cu crearea unei clase sau, si mai nou, cu un namespace?
 
Back
Top