1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Întrebări pe care ni le punem de mult

Discussion in 'Discuții cotidiene' started by takeda, Mar 9, 2004.

1. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Asta e din ciclul "de ce pomii din real life sunt verzi iar cei din wow sunt mov". :smile:

Pentru ca sunt softuri diferite, programate diferit. Altceva ?

2. miahi

miahi Wizzard

De când unii s-au gândit că pot folosi browser-ul ca "sistem de operare", browser-ul a început să pape RAM mai ceva ca sistemele de operare.

Attached Files:

3. termita

termita Membru Senior

In loc sa-mi explici care-i faza cu clorofila tu-mi spui "d-aia!". Multumesc pentru bagarea in seama.

De fapt as fi fost curios sa aud un raspuns de la cineva care are idee despre ce-i vorba, in genul "aloca mai multa memorie la inceput si apoi o pastreaza" sau "pastreaza mai multe informatii despre obiectele din pagina", chestii d-astea.

4. hori

hori Membru

hev lotsa phun.

5. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

:eek: miahi, câte taburi aveai deschise?

6. miahi

miahi Wizzard

ursamajor, 5 (cinci) tab-uri. Ok, laptopul nu e rebootat de o săptămână iar firefox e primul lucru pe care-l deschid (şi eu nu închid programe decât când nu mai am loc în taskbar-ul de 3 rânduri) dar totuşi în maşinile virtuale de sub firefox am un win 2003 cu oracle şi alte câteva servere, fedora şi solaris, tot aşa, cu tot felul de chestii deschise.

termita, la mozilla ai surse, la opera n-ai decât ce zic ei despre opera, deci nu prea poţi face comparaţii documentate.

7. burebista

burebista Manic Miner

Sa moara Cici daca am habar. :biggrin:

8. termita

termita Membru Senior

Cici traieste inca :biggrin:

9. sabertooth

sabertooth Membru Senior

Sar'na hori. :beer:

10. war4peace

war4peace Membru Senior

...fiindcă n-au scăpat de memory leaks. Tot aşa păţesc şi eu, cu diferenţa că FX consumă mai multă memorie, dar mai puţin CPU, iar Opera consumă mai puţină memorie, dar mai mult CPU. De 3-4 ori mai mult, fiind vorba de aceleaşi websites. Şi cum am destulă memorie în care să mă bălăcsc... it's okay :smile:

11. LNT

LNT Meşter Strică-Tot

Opera rulz, nu ştiai? :smile:

Probabil că mai trebuie dezactivate suplimentele care le ţii degeaba.

12. war4peace

war4peace Membru Senior

Stai aşa, că nu te-ai prins. Prefer FX anyway, fiindcă memorie suficientă am :smile: ...de fapt am şi CPU destul, dar se turează ventilatorul, pe când ăia cîteva sute de megi ocupaţi în plus de FX sunt dead silent :smile:

13. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Opera sux, mai ales la javascript. De acolo vine utilizarea procesorului. Pe gamespot, spre exemplu, moare.
    Si daca dezactivezi javascript in zilele noastre... :frown:

14. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Apropos de Javascript, nu e executat prin JRE? Sau au browserele interpretor Java inclus, fiecare browser cu copia lui proprie?

15. _~_

_~_ Membru

Javascript nu are nici o legatura cu Java.

Iar implementarea Javascript in Opera, ruleaza.

16. puterfixer

puterfixer Administrator

Java Applets sunt executate în browser prin JRE-ul desemnat ca implicit în sistem. Scripturile JavaScript sunt interpretate de motorul JavaScript al fiecărui browser - unele-s mai rapide, altele mai proaste, şi implementările diferă. Google Chrome se laudă cu un motor JS excepţional de performant.

17. Quark

Quark zis şi Brucan

Eu stau 99% din timp cu el dezactivat. Si sunt f. multumit de rezultat. :smile: Sa vezi ce linistite sunt forumurile fara bling-bling, reclame si "donate" in josul paginii. :tongue:

18. bausto

bausto The year of grace, 2007

Marius, baga FX cu NoScript si lasi sa treaca doar ce scripturi vrei tu.

19. termita

termita Membru Senior

Nu stiu cat de destept e Opera la Javascript, dar Gmail merge mai lent si arata mai necizelat in Opera decat in Firefox. Nici asta nu merge in Opera, crapa din ceva erori de JS - in general mi se pare ca e mai sensibil decat Firefox la greselile de Javascript.
    Prefer sa folosesc Opera pentru ca e rapid pe pagini simple si are switch-ul ala "Author/User" care e foarte util pe pagini cu fond inchis si font deschis :biggrin: dar din pacate nu e "swiss army knife".

aramdune, de fapt crezusem ca o sa vii tu cu o explicatie oarecum mai pertinenta despre diferenta asta de consum de RAM :smile:

20. burebista

burebista Manic Miner

Nu stiu cum arata GMail in Opera da' mie-mi place cum arata in Firefox. :smile:

Attached Files: