Filme, seriale, actori, popcorn

Am luat Star Wars Rogue One să mă mai uit iar la el pentru că atunci când l-am văzut anul trecut la cinematograf nu m-a prins deloc. Personaje fade, nu te poți atașa de ele nicicum, evoluție hm. În fine, după primele 5 minute tot nu pot să simt nimic în legătură cu filmul ăsta.

Mi-am adus aminte de ziua în care am văzut primele trei Star Wars pe casetă video și nu mă mai săturam, eram lipit de TV ca marca de scrisoare și sorbeam efectiv fiecare cuvânt și emoțiile au fost mereu acolo. La fel și când am văzut Ep VII The Force Awakens. Cumva am trăit filmul ăla și nu puține au fost momentele când mi s-a ridicat părul pe ceafă și mi-au venit lacrimi în ochi.

Pentru mine Star Wars este cam mort și îngropat dar tot încercăm să resuscităm scroafa moartă. Să vedem Ep VIII anul ăsta, poate-poate.

"Life creates it, makes it grow. Its energy surrounds us and binds us. Luminous beings are we, not this crude matter." Yoda
 
Am văzut aseară John Wick: Chapter 2. Keanu se împușcă cu mulți, în câteva rânduri, cu o precizie senzațională - două gloanțe-n piept și unul în cap la fiecare, da' el nici măcar nu-și murdărește hainele. Mkay. Și apoi se termină într-o coadă de pește. Mkay. Deci probabil urmează și a treia parte, care să sperăm că măcar închide povestea, deși mă aștept să o facă la fel de previzibil cu multă cafteală și asasini care atacă și mor unul câte unul. Dezamăgitor chiar și pentru un film cu împușcături.
 
Am văzut Kingsman the Golden Circle. Au stricat tot ce a fost fain în primul.

John Wick 2 pare făcut la fel, deci prefer să rămân cu primul şi atât.


 
Ramai cu primul, nu pierzi nimic.

La Kingsman 2 am fost la cinema, s-a ars proiectorul pe la 75% din film, probabil nici el n-a mai suportat. Asa ca am primit bilete gratis la orice alt film pe care le-am si folosit deja, o sa-l vad acasa restul cand o fi, macar sa pot spune ca l-am vazut.
Recent am vazut Crima din Orient Express, merita vazut. Poate doar Johny Depp cam sters, dar restul au jucat bine.
 
Regizorul seriei John Wick e un cascador dezamăgit de modul în care se fac filmele de acțiune în Vest, și care a căutat scenarii cît mai simple și flexibile pe care să le completeze cu atmosferă, coregrafie și stil. Atît și nimic mai mult.

Problema nu e dacă John Wick e comparabil cu Casablanca, ci dacă a reușit să creeze ce și-a propus. Eu zic că da, și că Chapter 2 e peste primul. Evident, dacă nu asta cauți, ambele sînt la fel de neinteresante.
 
Vazut Star Wars, The Last Jedi.

Film foarte diversificat si lung, nimic de zis. Rebelii fug in frunte cu Leia, care e un fel de Matusa Rebeliune. First Order in spatele lor, in frunte cu un crucisator spatial in forma de pizza ii urmaresc, fara sa-i poata ajunge pentru ca navele lor mari au o aerodinamica proasta in vid, insa au mai multa motorina spatiala in canistre si stau in spatele lor tragand cu tunurile.

Intre timp, Rey il gaseste pe Luke, un fel de Unchi Jedi dezamagit. Chewbacca nu s-a schimbat deloc cu varsta, a ramas acelasi, si e alaturi de ea. Luke se prezinta ca un hater batran, care mulge niste melci-dinozauri mari intr-un bidon de la Decathlon, un fel de Walther Matthau in Grumpy Old Men. Pana la urma e convins sa-i predea lui Rey un numar de 3 lectii intensive de Jedi - Jedi, a crash course, Lightsabers for dummies si Fast initiation in the Force. Cam aici am adormit.

A doua zi, a doua parte. Finn pleaca din crucisatorul rebel inca sub urmarire spre un cazinou, unde gaseste un hacker spargator in puscarie, unde este aruncat pentru un delict minor de parcare interzisa de catre un Marian Godina spatial. Cu totii fac un fel de party pe pizza cruiser, nava lui Snoke. Snoke cam poate face orice cu puterile sale, induce viziuni, muta oameni de colo-colo, citeste mintile, insa intr-un moment de neatentie Kylo Ren, intr-o stare de emo depresiv infige sabia lui Uncle Luke in el. Impreuna cu Rey rup sabiile pe garda lui Snoke insa nu reusesc sa ajunga la un consens, cu toate ca Rey foloseste tot arsenalul de convingere din stocul lui Lucian Mandruta. Intre timp crucisatorul spatial ca un dirijabil rebel accelereaza la viteza luminii prin crucisatorul pizza, fortandu-i sa-si vada fiecare de treaba lui.

Rebelii fug pe o planeta cu o baza inchisa gen depozit Ikea cu o usa imensa, prin care ar incapea si King Kong, iar Emo Ren aduce un tun baban sa dea gaura prin usa. Flota rebela pleaca la razboi, insa fara incurajarile clasice, "Siema, kto pl?" Incercarile rebelilor de a elimina tunul baban dau gres, asa ca Luke apare si Ren pune tunurile si mitralierele pe el nereusind decat sa-i depuna niste scame pe Luke. Luke isi sufla scama de pe mantia Jedi, Ren coboara, se bat nitel cu sabiile si apoi apare genericul de final. Un film care te tine in tensiune de la inceput si pana cand adormi.
 
Last edited by a moderator:
^Like! :biggrin: Eu am (re)vazut ieri "Un Chien Andalou". 16 minute cap-coada, desi puteau sa-l mai condenseze putin. Coroborat cu spoilerul de mai sus, inteleg. :biggrin:
 
Este vorba de puțin bun simț. Am observat că cei mai mulți oameni disprețuiesc noile episoade din SW, nu înseamnă că e ok să le fuți și altora plăcerea de a le vedea. Mie mi-a plăcut, sincer, au fost ceva surprize pe care mi-a plăcut să le văd în cinematograf. O comunitate ar trebui să aibă bunul simț să nu spoileruiască chestii pentru alții. Că de-aia avem spoiler tags, nu să ne punem dick pics în ele. Bine, aia e o utilizare alternativă acceptabilă.
 
Am vazut Thor: Ragnarok. Pentru ca e zona publica, tot ce comentez e ca e overrated, dar macar nu mi-a parut rau dupa timpul petrecut in sala, chiar daca ochelarii 3D de ii aveam erau enervanti. E perfect pentru pustii de 15 ani, fizic sau mental, dar exista optiuni mai bune pentru cei peste 25.
 
E supraestimat pentru că e puțin diferit de rețeta Marvel (datorită lui Taika Waititi), de care presupun că s-a plictisit lumea. Nu e mai puțin formulaic, dar e mai interesant vizual și nu se ia foarte în serios.
Compară cu Infinity War, care se vrea ATÎT de important și care din păcate o să strice și Guardians of the Galaxy.
 
Back
Top