Filme, seriale, actori, popcorn

John Wick: Chapter 2 are un scor cam mare pe IMDB: 8.0. Are si un prequel (john Wick, simplu) de 7.2, asa ca am zis sa le vad in ordine ca sa nu pierd ceva. Am pierdut timpul cu ambele, sunt niste gogomanii triste, un soi de Commando cu Keanu Reeves mai agil decat Arnold si cu pistol in loc de mitraliera. Si cu "noul Glock 34 care sta mai bine in mana", i-as spune scenaristului ce statea in mana lui cand a debitat tampenia asta dar stie el foarte precis, ca numai de aia e in stare.

Deci, de evitat.

Încearcă seria de la Netflix numită Black Mirror. Sunt episoade de 1h în stilul Twilight Zone. Nu sunt SF per-se, dar au multe elemente interesante.
Imi recomandase cineva de la birou, am incercat sa vad primul episod. Dubios rau, prim ministrul care face sex cu un porc. Mi s-a recomandat sa sar la seria 3, ca e mai buna: am incercat primul episod, are vreo ora pentru o simpla idee care se putea descrie in 1 minut si eventual facut un clip de 5 minute, restul e umplutura.

Exista vreun episod bun din chestia aia oribila?
 
Fix asa am ajuns si eu sa incerc Black Mirror. Primul episod, cel cu porcul, mi s-a parut mai bun ca tot restul de sezon 1 plus jumatate din sezon 2. Apoi am cedat. Daca intr-un sezon si jumatate chintesenta a constat intr-un debil psihic ingenios si un porc, atunci inseamna ca am pierdut timpul.

Oare este vorba de acelasi coleg care a facut recomandarea?
 
Episodul cu porcul a fost genial imho pentru că a apărut înainte să apară scandalul din RL :smile:

Black Mirror este un Twilight Zone/The Outer Limits modern, nu vă plăceau alea, probabil nici ăsta nu vă va plăcea, de asemenea este posibil să vă fi plăcut dacă aveați altă vârstă.


Despre John Wick - este un film de acțiune și atât, orice mai mult este să te aștepți de la cântărețul din țambal să-ți cânte Nothing Else Matters și să-l bată și pe Hetfield la voce, ce-i cu tine :smile:


Din păcate, serialele sunt seriale, absolut toate episoadele din orice serial ever se pot descrie în 1 minut și eventual făcut clip 5 minute și restul de umplutură, la ce te așteptai, noua venire a lui R2D2?
 
Senzatia mea a fost ca pierd cate 5 min cu cate un cadru in care personajul sta semi-mut, in faza de gandire si discutii cu sinele, cu o fata ca la Poker si apoi mai zice ceva. Efectiv si eu am avut senzatia ca l-au lungit mai ceva ca spritzul de vara sau cafeaua facuta din zat.
 
Oare este vorba de acelasi coleg care a facut recomandarea?
Nu, e cineva de la birou.

Despre John Wick - este un film de acțiune și atât, orice mai mult este să te aștepți de la cântărețul din țambal să-ți cânte Nothing Else Matters și să-l bată și pe Hetfield la voce, ce-i cu tine :smile:
E un film de actiune cu un scor mult prea mare, te face sa crezi ca e bun. E plin de toate stereotipurile gresite privind armele de foc, de lupte ilogice care se repeta de multe ori, de un scenariu total nerealist in care te impusti in public pana te plictisesti si politia nu apare niciodata, de un Reeves care se plimba cu o fata plina de sange si un pistol si nimeni nu ii da nici un fel de atentie - un univers total paralel cu realitatea.

Twilight Zone mi-a placut, dar prin comparatie cu BM ala avea substanta.
 
John Wick a fost facut asa intentionat, la fel ca si seria Expendables. Poate nu ar trebui sa te mai uiti la arcades (si sa le critici ca nu sunt simulations) daca nu iti place genul. My 0.02 USD.
 
  • Like
Reactions: Neo
Senzatia mea a fost ca pierd cate 5 min cu cate un cadru in care personajul sta semi-mut, in faza de gandire si discutii cu sinele, cu o fata ca la Poker si apoi mai zice ceva. Efectiv si eu am avut senzatia ca l-au lungit mai ceva ca spritzul de vara sau cafeaua facuta din zat.

Senzatia mea a fost ca cinematografia este superba si ca fiecare minut din episod imi spune cate ceva despre personaje, ca nimic nu e pus la intamplare. Daca te uiti la serialul asta grabit nu castigi nimic, mai bine nu te mai uiti.
 
  • Like
Reactions: Neo
Sunt seriale ale caror episoade m-au facut sa simt nevoia sa le revad de 2-3 ori ca sa le inteleg sau sa fiu convins ca nu mi-a scapat ceva ori ca ce voi vedea in continuare imi va fi clar. Aici din pacate nu. Nu spun ca este la intamplare sau ca e slab, dar ca nu e genul meu. Probabil ca ai dreptate, poate ca ma asteptam la mai multa actiune si astfel in lipsa ei am devenit grabit si distras de altceva. In final stiti cum e, nu putem fi multumiti toti in aceeasi masura de aceleasi lucruri.
 
Well, eu doar mi-am exprimat opinia despre cum am perceput eu cele 2 episoade; foarte subiectiv si nu vreau sa conving pe nimeni (daca as vrea asa ceva, as incerca cu Marius sa treaca pe un Windows mai nou :biggrin:), dar nu mi-au placut deloc. Mai rau ca John Wick.
 
Black Mirror apasă niște butoane interesante în fiecare om. Eu am devenit distras de împrejurimi când am recunoscut situații, atitudini şi întâmplări din viața personală care mi-au dat un sentiment de neliniște (poate ceva anxietate pe acolo).

Serialul nu este prost deloc şi nu mă refer la notele de pe IMDB. Puține creații artistice te fac să te uiți la tine însuți într-un anume fel. Cine ești, de ce faci ceea ce faci, de ce tolerezi ceea ce tolerezi şi de ce îți duci viața așa.

Twilight Zone şi The Outer Limits sunt mult exagerate, aici totul pare să se potrivească într-un mod care poate fi... Disturbing.

Se numește Black Mirror şi nu degeaba :smile:


 
Ieri am vazut in sfarsit Rogue One. Azi incerc sa-mi aduc aminte ce am vazut... Creierul nu a dorit sa asimileze. :biggrin:
 
L-am văzut și eu în avion spre Doha, a fost super ok în condițiile astea (erau nori, nu aveam la ce mă uita pe fereastră :biggrin:). De ținut minte: e nasol să superi adminu' de rețea, pe urmă trebuie să te cari cu hardu'.
 
Back
Top