Fără grăsimi

Bulionul de rosii. Are zahar la greu! Am reusit sa-l inlocuiesc cu o chestie de-i zice "Rosii pasate".
Cică pont de la niște bucătari mai celebri: cele mai bune roșii sunt alea culese coapte, dezpielițate și puse în conservă de roșii întregi.
 
Deci de azi nu mai mănânc dulciuri. Going cold turkey! Whish me luck. Dacă voi fi mai cranky zilele astea, stați liniștiți, nu e sevraj, așa sunt eu.
Useless. Trebuie si fara: paine / cartofi / malai / orez / gris / paste / arpacas / fulgi de ovaz si restul de cereale expandate / pufuletzi / germeni de grau / etc... Intelegi tu. :smile:
 
Pai useless nu e, tot va fi mai ok. :smile:

Neo, ceva detalii? Ce produs ai folosit, cate portii pe zii, exclusiv din ala sau si alte chestii pe langa, etc.
 
Înmuierea în apă a nucilor și semințelor e populară printre site-urile de vegetarieni, vegani, din astea:
https://goo.gl/WL9yWD

N-am surse mai oficiale, dar am făcut asta de mult timp și mi se pare OK.
 
Useless. Trebuie si fara: paine / cartofi / malai / orez / gris / paste / arpacas / fulgi de ovaz si restul de cereale expandate / pufuletzi / germeni de grau / etc... Intelegi tu. :smile:
Păi nu vreau să slăbesc (am 80kg la 1.83m), doar vreau să nu (mai) mănânc dulciuri in prostie.
 
Îmi pare rău că mă repet într-un mod enervant:
  1. De ce fibrele sînt esențiale, mai ales în contextul unei alimentații foarte scăzute în glucide? M-am uitat la articolul ăla, da' nu văd care este alimentația, nu văd un RCT, nimic.
  2. De ce unele glucide sînt bune și altele nu, în condițiile în care organismul metabolizează (aproape) exclusiv glucoză și fructoză?
  3. De ce grăsimile saturate product ateroscleroză?
  4. E vreo diferență între glucoza produsă la cerere (spre exemplu, doar pentru hematii și pentru țesuturile cerebrale care au nevoie) prin gluconeogeneză și cea produsă prin metabolizarea zaharurilor și amidonurilor?
 
1. Am scris cu o pagina in urma destul de clar: tranzit intestinal mult mai bun, scad riscul multor boli (cancer de colon, colesterol, diabet, etc. etc.), absorbtia glucidelor mai "corecta.
2. Exista glucide care se absorb repede si glucide care se absorb lent. Pe deasupra unele sunt surse de vitamine (necesare sanatatii, ex. fructe si legume) si altele nu (ex. zahar alb rafinat, care e practic 100% calorii pure, fara alta valoare nutritionala). Cauta pe net high GI vs low GI (glicemic index) carbohydrates. In termeni populari: glucidele rapide sunt absorbite repede in intestin, ajung imediat in sange, organismul e obligat sa reactioneze foarte rapid, pe termen lung poate duce la diabet (si alte chestii, gen alzheimer, care e diabet de tip 3 conform clasificarilor moderne). Cele lente nu produc asemenea probleme, sau riscul e mult mai scazut.
3. I'm going to ask you to Google this one, sau chiar https://scholar.google.ro/ Sunt studii, asta se intampla.
4. O sa spun aici ca modul in care reactioneaza organismul la cele metabolizate din alimente, dar poate te ajuta Neo cu mai multe informatii pentru ca eu nu stiu sigur. Sau Google din nou.
 
1. Am scris cu o pagina in urma destul de clar: tranzit intestinal mult mai bun, scad riscul multor boli (cancer de colon, colesterol, diabet, etc. etc.), absorbtia glucidelor mai "corecta.
2. Exista glucide care se absorb repede si glucide care se absorb lent. Pe deasupra unele sunt surse de vitamine (necesare sanatatii, ex. fructe si legume) si altele nu (ex. zahar alb rafinat, care e practic 100% calorii pure, fara alta valoare nutritionala). Cauta pe net high GI vs low GI (glicemic index) carbohydrates. In termeni populari: glucidele rapide sunt absorbite repede in intestin, ajung imediat in sange, organismul e obligat sa reactioneze foarte rapid, pe termen lung poate duce la diabet (si alte chestii, gen alzheimer, care e diabet de tip 3 conform clasificarilor moderne). Cele lente nu produc asemenea probleme, sau riscul e mult mai scazut.
3. I'm going to ask you to Google this one, sau chiar https://scholar.google.ro/ Sunt studii, asta se intampla.
4. O sa spun aici ca modul in care reactioneaza organismul la cele metabolizate din alimente, dar poate te ajuta Neo cu mai multe informatii pentru ca eu nu stiu sigur. Sau Google din nou.
  1. Știu c-ai scris, dar a) n-am găsit nimic în articolul pe care l-ai recomandat și b) mai ales în contextul în care aportul de glucide în alimentație este foarte mic?
  2. Adică glucidele sînt bune dacă se absorb lent? Am înțeles corect? Cum rămîne cu faptul că nu sînt esențiale, mai contează cît de repede se absorb dacă alimentația îți aduce toate micronutrientele și vitaminele necesare? Zisei două mesaje mai sus că ai de unde să iei vitamine hidrosolubile fără să bagi glucide în tine. Revenind: dacă mănînc 100g de glucide (ține cont că atît dieta vestică „standard”, cît și majoritatea recomandărilor de la majoritatea organizațiilor de sănătate de vreun fel spun ca minim jumătate din aportul zilnic de energie trebuie să vină din glucide, semnificativ peste 100g) care se absorb în două-trei-patru ore e OK?
  3. Îmi pare rău că sînt obtuz, dar explică-mi ca și cum aș avea cinci ani: de ce, dacă mănînc grăsime saturată, fac scleroză pe artere? Care este mecanismul de formare al acestora?
  4. Mai exact?
Eu pot să Google oricît, dar s-au enunțat cîteva afirmații cu aproape caracter de axiomă pe aici, și aș vrea să știu de ce. E evident că cerul e albastru, dar pînă și eu pot explica de ce. La fel și cu iarba e udă.

De ce glucidele (și fibrele) sînt esențiale? De ce grăsimea saturată duce la ateroscleroză?

Fara fibre stomacul o ia razna in timp.
Dar fibre se gasesc cam in orice, in special in legumele mai tari, asa ca nu e chiar panica.

Știu că o să mă urîțî, dar vreau sincer să știu de ce.

Mai, cu regimul asta inceput de luni dimineata, mancat orice la greu dar fara pic de carbohidrati, in dimineata asta s-a constatat -1kg. Ca fibre s-au consumat salata, ridichi (la greu) si kiwi (vitamine). Bun. :smile:

Vezi că sînt ceva glucide și în kiwi. Io încerc să stau sub 10g–15g de glucide pe zi, nu știu dacă mi-ar ieși mîncînd zilnic kiwi.

Irelevant. :wink: Şi eu "slăbesc" de multe ori, depinde cât de mult şi eficient golesc maţu'. :hihi: Sau poa' să fie o deshidratare de moment.
Există teste la farmacie pentru a vedea dacă eşti în cetoză. Dacă da, eşti pe calea bună.
Ketosis e irelevant. Scopul nu e să fii în ketosis. (Cetoză în limba română.) Ketosis este un proces de adaptare metabolică. Pe măsură ce beta-oxidarea devine mai eficientă, nevoiea de cetone scade. Cetone în urină înseamnă doar că sînt produse aiurea de corp, nefolosite și eliminate. Ergo, risipă.

Deci io ketodietam parțial, și doar nu știam cum îi zice? :biggrin: Empiric am descoperit că cel mai bine mă simt cu păscut o salată mare sau legume la grătar/wok + ceva cărniță ușoară (poate niște pui la wok sau la cuptor, simplu, cu condimente sau ținut înainte o zi la „murat” în lapte sau zeamă de lămâie sau sos de soia sau altele). Cu grăsimi, fără excese, da' cu câte un bidon de 5 kile de ulei de măsline extravirgin pe an, și cam cu juma' de pachet de unt pe lună, fără mizerii „fat free”/„low fat”. Iar ca fructe, citricele-s în top, kiwi în slow juicer e demențial (și apoi molfăi pulpa și te întrebi de ce naiba te-ai mai chinuit cu juicerul dacă oricum mănânci totul :biggrin: ), pe când banane poftesc poate una la două luni.

Ce n-am făcut încă pentru a mă potrivi strict în keto e că n-am eliminat complet chestiile dulci ocazionale - și da, it is a major PITA să găsești chestii de cumpărat care să NU aibă zahăr adăugat. Îmi amintesc ce spume am făcut în MegaImage când, la raionul de produse Eco/Bio, am găsit niște marmeladă de fructe; oricare borcan de la raionul non-Eco/Bio avea 50% zahăr, asta Eco/Bio avea 65%.

A, mai e și asta o treabă - am învățat să-mi ascult organismul și, când mi-e poftă de o chestie, înseamnă că am o carență de ceva și chestia aia e necesară. Gen, uneori mi-e poftă de ouă, după ce n-am mai mâncat o vreme; mănânc unul și iar n-am treabă. Dar pot fi lucruri mai ciudate: poftă de nuci, poftă de oțet sau murături în oțet, poftă de sfeclă roșie... Și nu-s pofte în înțelesul gurmandului, care mănâncă pentru că-i place gustul; mâncatul e o necesitate fiziologică, mai important e să fie echilibrat și abia apoi să fie și bun la gust.
Încerc cu greu să nu mă leg de „Cu grăsimi, fără excese”. De unde-ți iei energia zilnică, dacă glucide nu, lipide nu? Proteinele sînt foarte ineficiente din punct de vedere al aportului energetic. Plus că ele sînt esențiale pentru altceva, nu pentru energie.

Am încercat eu două săptămâni și m-am îngrășat 3kg. Sunt jeguri penale și nici nu țin de foame, mi se lungiseră urechile la finele cutiei.


Niciodată. Retenția de apă este un mit dacă nu ai probleme gen insuficiență cardiacă sau insuficiență renală sau insuficiență hepatică.

Ce vezi la TV, culturiștii ăia ripped nu beau apă 3 zile înainte de concurs ca să pară mai "fit", rezultatul este că de obicei își bulesc organele interne. Dacă ești puțin pufos nu este retenție de apă, ești gras, dar și când slăbești pufoșenia se păstrează, nu trebuie să fii oțel forjat chiar și după sală :smile:

Retenția de apă nu e un mit. Glucoza e stocat în corp sub formă de glicogen, care e hidrofil: o parte de glicogen cere trei sau patru părți de apă pentru a fi stocat. Cînd nu mai mănînci glucide și schimbi metabolismul pe grăsimi, consumi rezervele de glicogen ale organismului, drept pentru care elimini toată apa care a fost utilizată pentru a-l stoca.

Deja am inceput sa feresc niste tzepe grosolane, care ar anula tot efortul cu keto:

- Bulionul de rosii. Are zahar la greu! Am reusit sa-l inlocuiesc cu o chestie de-i zice "Rosii pasate".
- Atragatorii cremwursti / parizere din piept de pui / porc. Contin amidon si soia la greu.
- Carnatii din magazin: majoritatea au "proteina vegetala" aka soia.
- Despre cascaval si "branza" deja am amintit pe alt topic.
- Multe chestii cremoase sunt indoite cu gris. Deci Pa.

Sunt in dubiu cu glutamatul de sodiu si ce efect ar putea sa produca la dieta. Daca trebuie rejectat, pai atunci mancam petale de trandafir, ca tot ce e e in comert are glutamat la greu. :frown:
Bine ai venit: e zahăr (în variate forme) în (aproape) orice.

Eu n-am găsit nimic relevant și relativ indubitabil (ce exprimare cretină) în legătură cu glutamatul de sodiu. À propos, parmezanul îți place? :wink:
 
Dacă vrei să arzi grăsimi, metabolismul bazat pe glucide nu ajută. Dacă depășești și caloriile necesare, ceea ce e lesne, cu atât mai rău e, că faci și depozite. Și asta mai ales dacă stilul de viață nu e unul activ, în cel mai "drastic" sens al cuvântului. Comutând de pe metabolismul glucidic, cetoza poate deveni scop dacă vrei să arzi grăsimi pe bandă. Nu degeaba am dat link cu documentarul acela despre postul negru. E cea mai eficientă cale de a arde grăsimile depuse peste tot în corp în exces. E adevărat, e o "dietă" extremă, dar exemplifică cum nu se poate mai bine ceea ce se întâmplă în cetoză. Mint ăia acolo, mint și eu. Dar mă îndoiesc. Iar despre tabu-ul ăsta al postului negru sunt sigur că medicina de tip occidental e pân'la genunchiul broaștei.
 
Îmi pare rău că mă repet într-un mod enervant:
  1. De ce fibrele sînt esențiale, mai ales în contextul unei alimentații foarte scăzute în glucide? M-am uitat la articolul ăla, da' nu văd care este alimentația, nu văd un RCT, nimic.
  2. De ce unele glucide sînt bune și altele nu, în condițiile în care organismul metabolizează (aproape) exclusiv glucoză și fructoză?
  3. De ce grăsimile saturate product ateroscleroză?
  4. E vreo diferență între glucoza produsă la cerere (spre exemplu, doar pentru hematii și pentru țesuturile cerebrale care au nevoie) prin gluconeogeneză și cea produsă prin metabolizarea zaharurilor și amidonurilor?

1. Link.
2. Link. Fast carbs = risc foarte ridicat de diabet tip 2 VS slow carbs (există studii dar fuck searching now, o să revin).
3. Link. Ideea este că femeile sunt protejate de hormonii feminini împotriva aterosclerozei provocată de fumat și o dietă bogată în grăsimi pe termen lung. Bărbații nu, din motive evidente. Au mai fost studii care au legat foarte clar ateroscleroza de consumul ridicat de grăsimi, iar ghidurile clinice sunt orientate după "saturated fat = bad for heart", vezi aici.
4. Link. Tl;dr, gluconeogeneza înseamnă că se consumă energie pentru a produce glucoză, în timp ce metabolizarea zaharurilor și amidonurilor, deși consumă și ea energie, "consumă" de vreo 3 ori mai puțin. Prin urmare, gluconeogeneza este mai ineficientă energetic, deci se consumă mai multe lipide (organismul metabolizează ca preferințe glucide > lipide > proteine, nu ai intake de glucide, trece la lipide, nu mai ai lipide trece la proteine, ceea ce-i foarte nasol pentru că proteinele în organism sunt în principal mușchii).
 
  1. Arată doar corelare. Nu e RCT, e epidemiologic. Nu controlează ceilalți factori, spre exemplu: dacă mănînci fibre așa cum scrie acolo, automat ai o dietă bogată în glucide. Întrebarea mea e legată în mod particular de contextul în care aportul de glucide al alimentației este extrem de scăzut.

  2. N-am întrebat ce sînt fast carbs. Am întrebat următoarea chestie: dacă glucidele nu sînt esențiale, ce relevanță are că unele sînt „rapide” și altele nu? Care e mecanismul metabolic? Nu-i singura diferență cea de cantitate, avînd în vedere că doar glucoză și fructoză ajung efectiv în sînge? Ce rost are discuția asta, dacă glucidele nu sînt esențiale? „Țigările nu sînt bune, dar fumează cu filtru și lights, că e mai bine. Faci cancer mai încet.”.

  3. Primul link începe cu „It is an article of faith that saturated fat raises LDL cholesterol and accelerates coronary artery disease, whereas unsaturated fatty acids have the opposite effect (1, 2).”. În cîte din studiile acestea sînt dietele de control sub 5%–10% (în condițiile în care dietele keto țintesc pentru sub 20g de glucide pe zi)?

    Care e mecanismul, pas cu pas, prin care grăsimea saturată duce la ateroscleroză? Ce se întîmplă, exact?

  4. De acord. Totuși, nu uita contextul: pentru un metabolism adaptat la grăsimi, cît de mare e necesarul de glucoză astfel încît gluconeogeneza să fie negativa prin ineficiență?
Nu încerc nici să fac pe prostu' (îmi ies natural :biggrin:), nici să mă dau deștept. Vreau doar învăț de ce grăsimea e rea în contextul unui consum foarte scăzut de glucide? Atît.

Cu afirmația grăsime + glucide == nașpa sînt 100% de acord.
 
Tu ești turcalete şi nu am din păcate timp să-ți explic ciclul Krebs de exemplu şi altele, ideea este că smarter people proved it.

Fast carbs sunt nașpa pentru că pocnesc pancreasul mai puternic decât slow carbs când cer insulina, ceva gen diferența între un bully care-ți care senvișul şi o tipă faină care te roagă să o ajuți să care poșeta de seară.

Slow carbs sunt pentru energie. Keto te face efectiv pleoștit, deci unii au nevoie de ele. Dar glucidele nu sunt esențiale supraviețuirii.

Keto este zero carbs în principiu, deci ar trebui să supraviețuiești doar prin gluconeogeneză. Asta face ca pierderea de grăsimi să fie maximă.


 
Știu despre ciclul acidului citric. Mai știu și că rezultatul beta-oxidării, acetyl-CoA, este ceea ce intră în ciclul acidului citric, așa că nu văd unde-i problema...?

Asta cu smarter people have proved it e ca aia cu studiul China care a demonstrat că alimentele de origine animală cauzează cancer, sau ca Ancel Keys care a demonstrat că grăsimea cauzează evenimente cardiovasculare...? Înțeleg că nu ai timp și respect asta. Măcar trimite-mă la ceva care să nu fie epidemiologic și care să controleze corect pentru toate variabilele și pentru care low carbs să nu însemne 30% din energie și high fat maxim 50%.

Înțeleg argumentul cu pocnirea pancreasului și-l accept. Revenind, totuși: dacă nu sînt esențiale, de ce ne mai batem capul cu slow vs fast? Mie mi se pare foarte bună analogia mea cu țigările.

De ce sînt slow carbs pentru energie? Grăsimea nu e pentru energie (beta-oxidare > acetyl-CoA > ciclul Krebs)?

De ce keto te face efectiv pleoștit? Io n-am fost niciodată în viața mea mai echilibrat energetic ca pe keto, dar eu sînt experiment N=1, deci nu contează.

Chiar dacă nu am educație medicală (respect, apreciez foarte mult și invidiez foarte tare pe cei care o au), sînt de părere că putem discuta despre de ce-uri și în termeni laici (la fel cum putem discuta despre ceruri albastre și despre ierburi verzi și fără a fi chimiști sau fizicieni).

Here I go, pushing my luck:
  1. De ce fibrele sînt esențiale?
  2. De ce ne mai batem capul cu glucidele fast and slow, dacă ele nu sînt esențiale?
  3. De ce și cum grăsimea saturată cauzează ateroscleroză?
 
Ok, că am o tastatură de computer acum în față, 5 minute :smile:

Smarter people have proved it => tot NHSul se ghidează după ideea că saturated fats la un moment dat cauzează ateroscleroză. Este atât de simplu. Vrei să intri mai în detaliu, vezi că sunt studii care demonstrează că de exemplu atorvastatin scade plăcile de aterom coronariene (demonstrat prin ecografie intravasculară). Și nu, nu papă grăsimile din placă, dar previne creșterea plăcii și chiar ajută involuția ei, asta în condițiile în care dintre oamenii înscriși în studiu sunt sigur multicei cei cu dietă săracă în grăsimi. Din păcate, studiile semnificative sunt epidemiologice pentru că-s printre singurele care adună mulțimi care sunt semnificative statistic.

Nu sunt esențiale, ne batem capul cu ele pentru că:
- dacă renunți de tot la glucide (carbs), ai șansele să fii foarte pleoștit, fără energie, asta pentru o bună bucată de timp;
- slow carbs în defavoarea fast carbs pentru că menajează pancreasul și tot primești un boost de energie semnificativ când ești pe keto diet pentru că (exemplu random) benzina de 90 este mult mai proastă ca aia de 99, dar este totuși benzină, nu ulei;
- arderea grăsimilor pentru energie este foarte lentă și ineficientă și rezultă mai puține glucide folosibile de organism -> starea de leșin gen când nu mănânci carbs o perioadă bună de timp, dar care se atenuează. Unii nu se obișnuiesc cu ea deloc, iar dacă nu fac sport nici nu mai prind energie. Tu te-ai adaptat ușor, eu de exemplu am probleme când am timp foarte limitat și nu prea ajung pe la sală. Keto merge foarte bine cu efort fizic + sală, fără mă simt efectiv că-mi accentuează depresia :smile:

Ok, laic:
- fibrele sunt esențiale pentru că am scris deja, și eu și SCViper, pentru mine singurul lucru important este că scad șansele de cancer de colon în contextul în care bunicul meu a murit de așa ceva :smile:
- ne batem capul cu glucide fast și slow pentru că nu sunt esențiale dar sunt nice to have. Sincer mor de poftă după un fruct uneori dar aleg un măr în loc de ananas pentru că primul este slow carb și al doilea este fast carb, capisce? :biggrin:
- FFS.

Atherosclerosis (also known as arteriosclerotic vascular disease or ASVD) is a specific form of arteriosclerosis in which an artery-wall thickens as a result of invasion and accumulation of white blood cells (WBCs) (foam cell) and proliferation of intimal-smooth-muscle cell creating an atheromatous (fibrofatty) plaque.[1]

The accumulation of the white blood cells is termed "fatty streaks" early on because of the appearance being similar to that of marbled steak. These accumulations contain both living, active WBCs (producing inflammation) and remnants of dead cells, including cholesterol and triglycerides.

Acum problema nu sunt astea două per-se, ci dacă sunt mai ridicate în sânge și placa de aterom crapă (și crapă), ajută procesului de "invazie" a zonei.

Also:
Lesser or uncertain[edit]
The following factors are of relatively lesser importance, are uncertain or unquantified:

Diabetul este factor de risc major pentru ateroscleroză și sunt multe studii care demonstrează că există o legătură între high-intake of saturated fat și insulin resistance (care reprezintă de fapt începutul diabetului).

De asemenea, trigliceridele sunt ridicate de grăsimi saturate.

Și da, știu, scrie lesser or uncertain, dar este foarte clar că statinele ajută în boala coronariană (aka ateroscleroza arterelor coronariene) și fac asta prin reducerea grăsimilor din sânge. Care nu ajung acolo "de la sine", teleportându-se de pe șunca porcului :biggrin:
 
Eu o sa incerc sa lamuresc o singura chestie:
Daca esti pe o dieta full Keto si nu mananci deloc carbohidrati (deloc, 0 barat, nada, nothing), atunci evident nu conteaza ce carbs NU consumi. Carbohidratii din sange nu sunt fast sau slow, fast sau slow se refera strict la viteza cu care se absorb in intestin cei ingerati.
Daca nu esti pe dieta full Keto si consumi orice fel de carbohidrati atunci este de preferat sa fie slow carbs, pentru ca -vezi motivele de mai sus-.

Faptul ca glucidele nu sunt esentiale inseamna strict faptul ca oamenii pot trai fara ele. Subliniez, trai. Asa cum pot trai si fara medicina, civilizatie, etc. Daca singura ta sursa de glucide este zaharul rafinat atunci poti sa te lipsesti complet de el probabil fara niciun efect negativ. Daca insa renunti la surse de glucide considerate foarte sanatoase (gen salate, legume, etc.) pentru a avea o dieta fara glucide, atunci trebuie sa iei in considerare faptul ca pierzi din alimentatie lucruri necesare nu pentru viata, ci pentru o viata lunga si sanatoasa. Pierzi fibre, pierzi vitamine si probabil pierzi alti nutrienti pe care trebuie sa te gandesti foarte bine daca ai cu ce sa-i inlocuiesti. De asta dietele full Keto sunt recomandate doar sub supraveghere medicala, iar cele low carb (asa cum tine Neo, cu salate & stuff) sunt considerate safe.
 
  • Like
Reactions: Neo
Back
Top