Fără grăsimi

Si eu am zis mereu ca vitamina C pe care o iei este mai mult ca sa reechilibrezi mineralele si vitaminele. Raceala este asociata si cu deshidratare, asa ca electrolitii ajuta si ei indirect.
 
Nu sunt de specialitate, dar din cate imi aduc aminte, omul este printre putinele animale care nu isi pot sintetiza singure vitamina C. De asemenea stiu ca e esentiala pentru functionarea sistemului imunitar. Mai stiu ca organismul isi opreste automat doza necesara zilnica, restul fiind eliminat. Deci degeaba mancam 10 kile de portocale pe zi ca oricum organismul proceseaza numai necesarul de vitamina C.

PS: Si mai ciudat, omul este singura specie animala care dezvolta carii dentare. Desigur ca apar si la animale, dar extrem de rar. Strange. :smile:
 
Eat all the portocales (mi-e lene sa caut meme-ul) :biggrin:

Asta cu cariile nu avea ceva legatura cu zaharul rafinat and all that jazz? S-au am fost dezimformat de dragnea, soros si agenturile straine si acolo?:biggrin:
 
Stai linistit ca faci carii chiar daca tii post negru (numai cu apa). E o chestie genetica. Dar repet, nu sunt de specialitate.
 
Eat all the portocales (mi-e lene sa caut meme-ul) :biggrin:
Practic asta, dar dacă omul vrea să ia o tabletă și crede că tableta de vitamina C îi desfundă nasul, cine ești tu să te pui cu el :biggrin:
 
Ok, că am o tastatură de computer acum în față, 5 minute :smile:

Smarter people have proved it => tot NHSul se ghidează după ideea că saturated fats la un moment dat cauzează ateroscleroză. Este atât de simplu. Vrei să intri mai în detaliu, vezi că sunt studii care demonstrează că de exemplu atorvastatin scade plăcile de aterom coronariene (demonstrat prin ecografie intravasculară). Și nu, nu papă grăsimile din placă, dar previne creșterea plăcii și chiar ajută involuția ei, asta în condițiile în care dintre oamenii înscriși în studiu sunt sigur multicei cei cu dietă săracă în grăsimi. Din păcate, studiile semnificative sunt epidemiologice pentru că-s printre singurele care adună mulțimi care sunt semnificative statistic.

Sigur, am înțeles că asta e ideea pe care se ghidează tot NHS-ul. Pe de altă parte, eu cred că noi (tu, eu și cercul nostru restrîns de forumiști) sîntem cu toții capabili să purtăm discuții inteligente, argumentate la niște niveluri serios de înalte. Dacă nu ești de acord, atunci ne oprim aici. Altfel, putem să lăsăm de-o parte axiomatica NHS și să discutăm următoarea afirmație: de ce grăsimile saturate cauzează evenimente cardiovasculare?

Nu sunt esențiale, ne batem capul cu ele pentru că:
- dacă renunți de tot la glucide (carbs), ai șansele să fii foarte pleoștit, fără energie, asta pentru o bună bucată de timp;
De ce?
- slow carbs în defavoarea fast carbs pentru că menajează pancreasul și tot primești un boost de energie semnificativ când ești pe keto diet pentru că (exemplu random) benzina de 90 este mult mai proastă ca aia de 99, dar este totuși benzină, nu ulei;
Afirmația asta ia în calcul și adaptarea metabolică la alimentația fără glucide? În orice caz, de ce?
- arderea grăsimilor pentru energie este foarte lentă și ineficientă și rezultă mai puține glucide folosibile de organism -> starea de leșin gen când nu mănânci carbs o perioadă bună de timp, dar care se atenuează. Unii nu se obișnuiesc cu ea deloc, iar dacă nu fac sport nici nu mai prind energie. Tu te-ai adaptat ușor, eu de exemplu am probleme când am timp foarte limitat și nu prea ajung pe la sală. Keto merge foarte bine cu efort fizic + sală, fără mă simt efectiv că-mi accentuează depresia :smile:
Fix același lucru ca mai sus.

Din aceeași sursă: The atherosclerotic process is not fully understood. Atherosclerosis is initiated by inflammatory processes in the endothelial cells of the vessel wall associated with retained low-density lipoprotein (LDL) particles.

În caz că n-am fost suficient de clar: de ce o alimentație bogată în grăsimi saturate, în contextul unui aport foarte scăzut de glucide (îmi cer scuze dacă pînă acum nu era foarte clar), cauzează ateroscleroză?

De asemenea, trigliceridele sunt ridicate de grăsimi saturate.
Afirmația asta funcționează și în contextul în care aportul de glucide este extrem de scăzut? De ce?

Și da, știu, scrie lesser or uncertain, dar este foarte clar că statinele ajută în boala coronariană (aka ateroscleroza arterelor coronariene) și fac asta prin reducerea grăsimilor din sânge. Care nu ajung acolo "de la sine", teleportându-se de pe șunca porcului :biggrin:
N-a zis nici dracu' nimic de statine.

Eu o sa incerc sa lamuresc o singura chestie:
Daca esti pe o dieta full Keto si nu mananci deloc carbohidrati (deloc, 0 barat, nada, nothing), atunci evident nu conteaza ce carbs NU consumi. Carbohidratii din sange nu sunt fast sau slow, fast sau slow se refera strict la viteza cu care se absorb in intestin cei ingerati.
Daca nu esti pe dieta full Keto si consumi orice fel de carbohidrati atunci este de preferat sa fie slow carbs, pentru ca -vezi motivele de mai sus-.
Clar.

Faptul ca glucidele nu sunt esentiale inseamna strict faptul ca oamenii pot trai fara ele. Subliniez, trai. Asa cum pot trai si fara medicina, civilizatie, etc. Daca singura ta sursa de glucide este zaharul rafinat atunci poti sa te lipsesti complet de el probabil fara niciun efect negativ. Daca insa renunti la surse de glucide considerate foarte sanatoase (gen salate, legume, etc.) pentru a avea o dieta fara glucide, atunci trebuie sa iei in considerare faptul ca pierzi din alimentatie lucruri necesare nu pentru viata, ci pentru o viata lunga si sanatoasa. Pierzi fibre, pierzi vitamine si probabil pierzi alti nutrienti pe care trebuie sa te gandesti foarte bine daca ai cu ce sa-i inlocuiesti. De asta dietele full Keto sunt recomandate doar sub supraveghere medicala, iar cele low carb (asa cum tine Neo, cu salate & stuff) sunt considerate safe.
Dă-mi voie să reformulez și corectează-mă dacă am înțeles greșit: glucidele nu sînt esențiale, dar sînt necesare pentru o viață lungă și sănătoasă.
Dacă am înțeles corect, pot întreba de ce?

Nu sunt de specialitate, dar din cate imi aduc aminte, omul este printre putinele animale care nu isi pot sintetiza singure vitamina C. De asemenea stiu ca e esentiala pentru functionarea sistemului imunitar. Mai stiu ca organismul isi opreste automat doza necesara zilnica, restul fiind eliminat. Deci degeaba mancam 10 kile de portocale pe zi ca oricum organismul proceseaza numai necesarul de vitamina C.

PS: Si mai ciudat, omul este singura specie animala care dezvolta carii dentare. Desigur ca apar si la animale, dar extrem de rar. Strange. :smile:
De acord.

Tot ce-mi doresc e să facem silogisme. E atît de greu? :smile:
 
Sigur, am înțeles că asta e ideea pe care se ghidează tot NHS-ul. Pe de altă parte, eu cred că noi (tu, eu și cercul nostru restrîns de forumiști) sîntem cu toții capabili să purtăm discuții inteligente, argumentate la niște niveluri serios de înalte. Dacă nu ești de acord, atunci ne oprim aici. Altfel, putem să lăsăm de-o parte axiomatica NHS și să discutăm următoarea afirmație: de ce grăsimile saturate cauzează evenimente cardiovasculare?
Ok, să spunem altfel, dacă tot NHSul se ghidează după asta, au motive întemeiate. De obicei se bazează pe un amalgam de studii. Da, știu că în ultima vreme au apărut studii care infirmă demonizarea grăsimilor saturate, dar pe de altă parte nu am timp să intru în detaliile necesare unei discuții suficient de elevate pe tema asta. O să-mi întreb cucoana care-i dietitian la noi, să vedem, că ea cu asta lucrează zi de zi. Eu am luat-o pe calea "ain't nobody got time for this" când vine vorba de unele mecanisme pentru că altfel n-aș avea timp de nimic în viață :smile:


Te simți pleoștit pe keto la început fără glucide (lente sau rapide) pentru că organismul produce glucide (via gluconeogeneză), dar procesul este ineficient și lent (altfel toți pe keto am slăbi imens și rapid), dar mobilizarea grăsimilor din straturile adipoase cere timp și energie. O analogie foarte aproape de realitate ar fi gătit mâncare VS comandat fast food când ți-e foame, unde gătitul este keto și comandat reprezintă glucidele.

Afirmația asta ia în calcul și adaptarea metabolică la alimentația fără glucide? În orice caz, de ce?
Nu prea pricep la ce te referi, dacă vrei să spui că te adaptezi la metabolismul fără glucide în sensul de "bag un măr și mă energizează", unde înainte nu era cazul, da. Organismul nostru dezvoltă toleranță la multe chestii și dieta bogată în glucide este unul din ele. Dacă vrei să știi motivele (mecanismele), va trebui să mai aștepți vreo 2-3 ani, lucrez la ceva ce ți-ar oferi răspunsurile căutate :smile:

Fix același lucru ca mai sus.
Da, este valabil și când te obișnuiești cu puține glucide, problema de fapt este cum se adaptează organismul fiecăruia și cum reacționează omul respectiv dpdv psihologic. Pentru cineva care are anxietate de exemplu (sau alte tulburări de personalitate), poate fi destul de brutal să lase zaharurile la o parte. Dacă vrei îți pot oferi detalii în privat de unde și cum știu asta :smile:


Din aceeași sursă: The atherosclerotic process is not fully understood. Atherosclerosis is initiated by inflammatory processes in the endothelial cells of the vessel wall associated with retained low-density lipoprotein (LDL) particles.

În caz că n-am fost suficient de clar: de ce o alimentație bogată în grăsimi saturate, în contextul unui aport foarte scăzut de glucide (îmi cer scuze dacă pînă acum nu era foarte clar), cauzează ateroscleroză?
La fel ca mai sus, momentan nu-ți pot oferi un răspuns la nivel de tăiat bățul de chibrit în patru, din păcate. Sunt conștient de faptul că procesul aterosclerotic nu este pe deplin înțeles, dar s-a observat o corelare între oameni cu trigliceride și colesterol ridicate și incidența bolii aterosclerotice. Îndepărtând restul și analizând statistic, s-a demonstrat o relație de cauzalitate (care acum este pusă sub semnul întrebării de studii mai recente).

Întrebarea mea este alta - tu, personal, ai risca să consumi grăsimi saturate pentru mult timp atunci când mecanismele nu au fost elucidate complet, dar există o corelare între ele și ateroscleroză și boala coronariană? Că eu personal nu aș face asta :smile:


Afirmația asta funcționează și în contextul în care aportul de glucide este extrem de scăzut? De ce?
Din cauza modului în care funcționează metabolismul lipidelor ingerate. Dacă vrei, îți pot face un flowchart fain, dar nu acum :smile:


N-a zis nici dracu' nimic de statine.
Este totuși foarte important, statinele tratează "ceva", dacă merg bine și fac bine și scad (măsurabil statistic) incidența aterosclerozei și a bolii coronariene și acel ceva tratat sunt trigliceridele și colesterolul rezultă că trigliceridele și colesterolul au un efect important (deloc neglijabil) în geneza aterosclerozei și bolii coronariene. Logic?
 
Te simți pleoștit pe keto la început fără glucide...
Orice schimbare necesită un oarecare timp de adaptare. Iar schimbarea este majoră în acest caz. Ca unul care a cochetat cu postul negru (mă rog, doar cu apă), dar n-a reuşit mai mult de 3 zile, m-am informat din mărturiile celor ce au reuşit mai multe. Adaptarea se face după cca. 7-10 zile şi absolut toţi ce au reuşit-o au descris starea ca pe o eliberare şi clarificare a gândirii, minţii, paralel cu scăderea în greutate între 0,5 şi 1,5 kg/zi, cu atât mai mult cu cât obezitatea e mai mare în grad. E cazul extrem, probabil că în keto, adaptarea e mai greoaie.
 
E al naibii de greu o data ce ai luat-o pe aratura din keto sa reintri. Tot incerc de cateva saptamani si de fiecare data mai scapa o bere, o felie de pizza sau vreo mizerie dulce. Uimitor cat de tare se agata organismul de mizerii din-astea...
 
Back
Top