Căşti - experienţe personale

IE8 cam depasesc bugetul, sunt vreo 800RON. Nu e capat de tara, dar nu vreau sa-mi bat joc de ele avand in vedere ca sursa va fi iPod/Blackberry. :biggrin:

Gasesc prin .ro Westone/Ultimate Ears/Klipsch/Shure? In ideea ca daca nu imi plac, sa le pot returna usor.

P.S. Sa stii ca nici eu nu sunt fanul chestiilor care se infig in urechi (mai ales ca sunt patit:frown:), dar se uita lumea urat la mine pe strada daca imi iau casti circumaurale/supra-aurale. :smile:
 
Am avut CX 300, iar acum am CX 300-II Precision, și am fost mulțumit și de confort, și de calitate în ambele cazuri. Vin cu dopuri de 3 dimensiuni, și sînt mult în limita inferioară a bugenului tău. :smile:

PS: De ce?, sînt dilii? Și cui îi pasă că se uită?
 
Gasit astea. Arata ca dracu, foarte comode, se aud cute but wrooong (volum decent, bas misto, medii meh, inalte meh-pauza, sunet metalic overall). Impresionante, totusi, pentru niste casti de genul asta. 200 RON in Media Galaxy. Client foarte multumit. :biggrin:

First introduced in 1984...
 
Eu ascult ca nebunu' in niste Grado SR80i de cateva zile, la firma, si am constatat ca nu-mi mai pasa ca nu-s reference la ergonomie, ca se aud mult in afara si viceversa, ca arata a cheap plastic, etc. pentru ca suna atat de misto ca o sa mi le cumpar desi nu sunt deloc cascofil si foarte probabil nu o sa ascult (aproape) niciodata la casti acasa. :biggrin: Deja mi-am luat si cea mai ieftina placa de sunet capabila de amplificat casti, Xonar DG, care intre noi fie vorba e o surpriza foarte placuta, canta exceptional pentru 137 RON... acum va las ca-s la jumatea concertului Metallica si tocmai a inceput The Day That Never Comes care suna de vreo mie de ori mai mijto decat varianta de album...

P.S. Grado e foarte probabil singurul brand de casti care-mi plac cum suna, din cauza ca suna a... boxe. :biggrin: Ma rog, ar mai fi si Audiotechnica dar AD700 au inaltele scoase prea mult in fata (de exemplu daca e un cinel pe acolo o sa sune cel mai tare din toate instrumentele aproape indiferent de inregistrare) iar AD2000 costa cam prea mult si la banii aia deja au concurenta puternica de la mai multi producatori.
 
De acord in legatura cu Grado, imi plac si mie foarte mult.
Dar, din pacate, toate suna prea bright pentru mine. Sunt obositoare, sibilante.

De exemplu, SR325i, desi impresionante in primele minute, suna absolut sinistru din cauza cupelor metalice, nu poti asculta nici 10 minute la volum mai ridicat (un concert rock nu se asculta in surdina :biggrin:). Sunt cele mai agresive casti care mi-au atins urechile.

Singurele care suna placut sunt lemnele (RS2i, RS1i), care costa peste 2000RON. Mai adauga si un amplificator pe lampi, o sursa buna si...toata vara vei asculta la casti.:smile:
Se potrivesc de minune si cu jazz-ul (da, Grado merge si pe jazz:smile:)

Mai exista si o editie speciala, dedicata forumului Head-Fi. Se numeste HF-2 si suna ceva mai cald/bland din cauza camerelor de reverberatie din lemn si metal. Din pacate, s-au fabricat destul de putine (1000 de bucati, daca nu ma insel) si acum se dau la preturi maricele (cand am cautat una pentru mine, ma ducea la 400-450 de lire). Nu am ascultat-o, dar toata lumea cu care am vorbit mi-a recomandat-o ca fiind una dintre cele mai reusite casti Grado.

Apropo, mie mi-a placut mai mult SR60i decat SR80i. E mai echilibrata, per ansamblu, are un sunet mai soft si mi se pare mai potrivita pentru oamenii de rand care o folosesc pe un iPod sau pe o placa de sunet fara amplificare de casti.
Din pacate, e deschisa...

Pana la urma, mi-am luat HD650, desi gandul tot la Grado mi-a ramas:embarassed:. HD650 e o casca care suna placut (nu neaparat corect) cu absolut orice (nu exceleaza la nici un capitol, dar impaca si capra si varza), revizia noua se descurca OK si cu rock-ul, e usor de amplificat (chiar daca are 300ohmi, totusi e de mult timp pe piata, e o casca foarte populara, asa ca fabricantii de amplificatoare nu au scuze daca nu conduc HD650 ca lumea:biggrin:).

[audiofool]Cica trebuie sa ii iau un cablu Cardas de 300 de dolari (fix atat am dat si pe casca) ca sa ii imbunatatesc sunetul substantial: We're big believers in NOT spending money that doesn't deliver seriously good value for your personal listening, but we remain impressed at how much sonic improvement can be had from this simple cable upgrade
Ba chiar si domnul Jack Wu (http://www.wooaudio.com/products/) cu care discut in legatura cu un amplificator imi zice ca as putea fi interesat de un upgrade al condesatoarelor, upgrade ce ma costa vreo 450$.
Audiofilie curata, ce sa mai...:damn:

[/audiofool]

-----------------------------------------------------------------

L, alea chiar sunt urate. Si nu cred ca intra in buzunar atunci cand nu le folosesc (stiu ca nu am mentionat asta, dar trebuia sa ghicesti:biggrin:)
Cred ca incerc un IE7, se incadreaza in buget. Daca stric orzul pe gaste, le returnez si iau ce mi-a recomandat Velkan.
 
Yeah, Grado cam sunt love or hate, asa-si-asa nu prea am auzit oameni sa zica despre ele. Eu am un coleg cu SR60i si le-am putut compara direct, lui i-au placut mai mult SR60i (cu care era obisnuit) mie SR80i (in conditiile in care nu eram obisnuit cu nici una din ele). Am avut si RS1i imprumutate vreo 2-3 zile, superbe dar prea scumpe pentru unul ca mine care asculta mult prea putin la casti. Pentru urechile mele SR80i merg pe toate genurile, am ascultat si Norah Jones, Katie Melua si Michael Buble, asta in afara metalelor care cam ruleaza pe Grado. Sibilanta nu am observat in cele 3 amplificari testate de mine (Xonar DG, Rockna RD-25, NAD C375 BEE) si e un aspect la care sunt foarte sensibil, baga niste AD700 daca vrei sa auzi acolo cum canta Katie Melua ca din gura de sssssarpe. :biggrin:
 
Exact, la Grado ai doar doua variante: ori le iubesti, ori le urasti. Cert e ca nu le uiti, nu te lasa indiferent. :biggrin:
M-am exprimat eu gresit, sibilante sunt SR325. SR60 sunt foarte blande cu urechea, de aia imi plac asa de mult.

P.S. Nu sunt dealer de Grado. :smile:
 
Multumesc pentru feedback-ul la SR325i, eu ma uitasem ca-s primele ne-plastice plus ma gandeam la boxele Elac din aluminiu care suna traznet... deci sibilanta, e clar, le tai de pe lista si o sa incerc sa ascult niste SR125i. :biggrin:

P.S. E putin exagerat sa zici ca SR60i sunt "foarte blande" cu urechea, nu cred ca Grado a facut vreodata casti blande. :goofy:
 
Sa vezi ce "blande" sunt 448-urile dupa ce le-am schimbat panza "de cort" care acoperea traductoarele cu una transparenta acustic. :biggrin: Insa urmeaza sa le ascult zilele astea cu simt de raspundere...
 
Niste casti decente de genul asta cunoasteti? Eu unul nu reusesc sa trec de senzatia de supozitor constant, specifica celor in-ear (gen Sennheiser CX-plm).
 
Am ascultat odata un model de Shure care suna a casca de dimensiuni normale dar nu mai spun cat costa ca ma injuri. :biggrin:
 
Si ia zi, esti multumit de post-ul tau de mai sus? :smile:

Pe site-ul lor n-am gasit nimic.
 
Pai alea sunt tot dopuri gen Sennheiser CX. Eu caut genul care sta in ureche, nu infipt in ea.
 

Attachments

  • EP4001_IN-EAR_HEADPHONES_1_m.jpg
    EP4001_IN-EAR_HEADPHONES_1_m.jpg
    27.6 KB · Views: 10
Last edited:
Sunt 4 tipuri de căști: circumaurale (un burete gros se sprijină pe cap jur împrejurul lobului urechii), supraaurale (buretele de pe cască se sprijină direct pe lobul urechii, earbuds/earphones mai mici ce se sprijină în interiorul lobului urechii în dreptul canalului auditiv, și in-ear ce intră în canalul auditiv și-l izolează complet (aka „doape”). L vrea din alea din categoria 3, genul căștilor iPod.
 
Oh, FFS! De cand a devenit mai util sa zici something-somenthing-iPod decat sa dai un link catre o poza sau sa atasezi o poza? Merci puter.
 
Oh, FFS! De cand a devenit mai util sa zici something-somenthing-iPod decat sa dai un link catre o poza sau sa atasezi o poza? Merci puter.

De când orice tabletă e iPad. Deh, moda. Eu nici nu mă mai stresez să corectez oamenii :smile:
 
Back
Top