Card microSD. Recomandari...

Am făcut și eu un test cu el și cu Sony, cel care părea a merge cel mai OK dintre jucăriile mele. E mai bun ăsta. Dar față de Sony e foiță de țigară. Wtf? :insane:
 

Attachments

  • IMG_20160118_190853.jpg
    IMG_20160118_190853.jpg
    36.9 KB · Views: 30
  • Sandisk vs Sony16GB.gif
    Sandisk vs Sony16GB.gif
    46.1 KB · Views: 32
Eu as fi curios sa vad ce poate intr-un cititor mai nou, eventual USB3. Din pacate je nu are nici porturi si nici cititor d'asta.
 
Ce tare ar fi sa am "pro-ul" si eu sa nu stiu. :D

Bun. Enervat la culme de benchmark-ul postat de Ursa, mi-am adus aminte ca nu am facut ever update de FW la cititor (Imagemate 12-in-1). Si il am de cel putin 10 ani... Si iata cum am mai "castigat" inca 3MB/s la scriere, depasind recordul colegului din Braila. :D
 

Attachments

  • E35M1-M.png
    E35M1-M.png
    61.7 KB · Views: 18
  • E35M1-M-pro.png
    E35M1-M-pro.png
    68.6 KB · Views: 18
  • Sandisk_16G_UHS1_NEW_FW.gif
    Sandisk_16G_UHS1_NEW_FW.gif
    7.7 KB · Views: 28
  • FW update.gif
    FW update.gif
    8.9 KB · Views: 21
După cum arată, cam aia e limita, cel puțin la scriere (la citire am mai văzut cititoare limitate pe la 20MB/s).
 
Eu am șpan de cititor d-ăla ca un stick USB, de 9 lei. :hihi:
Mai am un hama d-ăla cu cablu mini USB la un capăt, de pe vremea când hama intra pe piață. Da' p-ăsta nu-l mai găsesc; tre' să fac o curățenie generală la vară.
 
Eu SD, soatza CF, taica-miu avea XD. Si nu era sigur care format va iesi castigator. Deci am avut o logica in momentul in care l-am cumparat. :)
 
Mi-am mai luat şi eu încă o drăcovenie de-aia Sandisk uSD de 16 GB de la Altex, fiindcă mi-a schimbat părerea despre compacta mea SX510HS. "Clănţăneşte" de 10 ori pe secundă pe "foc automat". Cu un Sandisk SD de 32 GB, tot clasă 10, de-abia "behăia" 5-6 fps. La RAW-uri (am CHDK :D) nu mai zăboveşte să le scrie aproape deloc.
 
Aseara am trecut si eu pe la Altex si am luat unul, dupa ce m-am razgandit de la luat doua pentru ca mai am inca vreo 4-5 prin casa, inclusiv unul de 32 gb (dar lente aproape toate, cu exceptia unui Verbatim). Cam 15 mb/s la scriere si 20 mb/s la citire, presimt ca citirea a fost limitata de card reader insa nu conteaza, ma interesa viteza cu care scrie in primul rand. A aterizat imediat in Sony A5100 insa nu am facut un test de viteza... problema e ca ar fi mers unul mai mare, mai ales ca-mi place mult sa filmez in AVCHD 1080p 50fps, setare la care mananca cardul intr-un timp relativ scurt. Macar acum am doua card-uri de 16 gb capabile sa sustina filmerea continua...
 
L-am băgat şi-n 550D, unde a şi rămas, că de-asta i-am luat şi săpunierei altul. Buffer-ul se încărca cu vechiul Sandisk Ultra SD de 16 GB din dSLR după 6 RAW-uri. Cu ăsta micu' văd că "duce" vreo 10 bucăţi, după care it slows down...
 
Eu p-ăsta nu l-am văzut, deşi m-am uitat pe-acolo, taman în ideea asta. Oricum, nu l-aş lua decât dacă l-ar testa cineva înainte, că pe write poa' să fie cioacă. ;)
 
Seamănă destul de bine cu cele testate de mine aici, care au performanțe ok.
 
Last edited by a moderator:
Scuze ca fac iar un fel de copy-paste dupa ursa, dar si eu m-am uitat intai la 32 gb si nu am vazut nimic la ~40 ron, nici macar d-alea clasa 4. :biggrin:

Daca e Class 10 inseamna ca scrie garantat cu 10 mb/s. Daca nu, face obiectul garantiei.
 
Back
Top