Card microSD. Recomandari...

miahi

Wizzard
Sugar daddy
XP și USB3 e la noroc. Văd că există ceva driver Renesas/NEC pentru placa aia și XP 32/64 bit. Iei placa, testezi, dacă nu merge o dai înapoi, asta e.

Quark

Zis și Brucan
Sugar daddy
Cred ca o pastrez oricum. Eventual i-o vand lui Marius peste cativa ani. :tongue:

PS: Not!

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Eu nu pricep de ce nu folosești un Linux cât mai nou și să-ți virtualizezi XPul ăla groaznic de vulnerabil, nu mai ai probleme cu așa ceva :smile:

ursamajor

צָפְנַת פַּעְנֵחַ
Sugar daddy
Eu am cumpărat un Sony de 16GB, dar moșu' de Canon 550D nu poate decât 25 MB/s. Nu știe de-astea cu UHS 1, 2, 3. :frown: Bufferul arată doar 6 RAW-uri și pot să bag mâna-n foc că cu vechile SD-uri putea 9. Wtf, de unde să iau de-alea vechi?
PS: cititorul, un Transcend minuscul.

Attachments

miahi

Wizzard
Sugar daddy
Credeam că s-a terminat cu cumpărăturile de Crăciun. Am comandat câteva Samsung-uri de-alea de mai sus sâmbătă (livrare estimată la începutul anului), dar nici măcar acum nu-s shipped.

miahi

Wizzard
Sugar daddy
În total a ieșit vreo $45/card, dar tot e mai bine decât pe la noi. Nu e doar transportul, Amazon.com îți ia și pentru taxe vamale and stuff.

miahi

Wizzard
Sugar daddy
Cam astea-s rezultatele pentru acel Samsung Evo Select 128GB, 88 write/93 MB/s read - nu-i rău.

samsung_evoselect_128.png

Quark

Zis și Brucan
Sugar daddy
Altex. :kill: Nu vreau sa-mi fac nervi degeaba. Samsung FTW.

ursamajor

צָפְנַת פַּעְנֵחַ
Sugar daddy
Kingston 128 GB, la Auchan. Năvăliți!
Scriere film cca. 8GB cu card reader USB3 Transcend.
PS: practic, e de la Altex, din incinta Auchan, deci nu din magazinul Altex standalone. În magazinele lor nu l-am văzut, văd că online ar fi. Iar în magazine, la Buc. și Sibiu.

Attachments

Last edited:

IceCub

Membru Senior
De ceva timp am inlocuit cardul miroSD Sanisk Ultra 32GB din RaspberryPI cu un Samsung EVO Plus 128GB. Daca incerc sa copiez prin retea un fisier de cativa GB din/in PI, serverul DNS (pihole) nu mai raspunde pana nu se termina copierea. Cu cardul Sandisk nu se întâmpla asta; orice activitate care implica utilizarea sustinuta a cardului SD incetineste drastic PI-ul :frown:

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Cum ai conectat SSDul? Dacă prin USB mi se pare normal, USBurile sunt shared cu rețeaua, gâtui tot cu transfer de genul :smile:

IceCub

Membru Senior
microSD-ul e in slotul dedicat - am SO-ul pe el; posibil sa fie legat si acela pe interfata USB.

Top Bottom