Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Nț! Probabil că dacă există ET, nu mai folosesc demult semnale de fum ca noi să le descoperim. :wink:
 
Cred ca e destul de complicat pentru unii sa inteleaga ca de fapt noi suntem un fel de pastravi, intr-un acvariu dintr-un supermarket galactic. Asa ca mucles si hraniti-va bine. :dracu:
 
Ziceau unii la un moment dat că șansele de a găsi o civilizație extraterestră cu transmisiunile radio sunt foarte slabe. Adică hai să ne uităm la evoluția noastră - de când au început transmisiunile analogice (ușor decodabile) și până am ajuns la transmisiuni digitale criptate și mult mai bine concentrate (fără decodorul care să transforme semnalul în ceva inteligibil, semnalul e mult mai aproape ca pattern de zgomot complet neinteresant) au trecut doar câteva decenii. Mno, dacă ar fi vreo altă civilizație paralelă care au trecut prin același lucru în același mod, dar "fereasta" aia de semnale diferite de zgomotul cosmic a ajuns pe Terra când încă nu "ascultam" universul, sau poate nici nu existam ca specie? Și acum tot ceea ce recepționăm e digital, criptat, neinteligibil și nediferențiabil de zgomotul din ceruri?
 
Cu siguranta poate fi diferentiat de zgomot, ca altfel nici receptorul n-ar sti ce sa receptioneze.
Totul este sa cunosti metoda de encodare/criptare ca sa obtii informatia utila, dar asta nu te impiedica sa stii ca semnalul acela este modulat/encodat.
 
Erau cam multe semne de intrebare la mijloc: semnalul a fost in 11 GHz (spectru de frecvente folosit de sateliti), era mult prea puternic si a fost detectat o singura data. Rusii nu au experienta celor de la SETI care au fost sceptici de la bun inceput.
 
Plus că descopera.ro mi se pare că e pe lista site-urilor de bălării pseudo-reale cu scopul traficului și câștigurilor din reclame.
 
Race to the bottom cu chestii chinezești, nu prea ai ce-i face. Nu doar că sună acasă, dar toată lumea face UPNP acum, expun extern tot felul de porturi și tâmpenii. Și de obicei le legi pe wifi, adică au și acces la rețeaua internă, că nu-s mulți cu routere care să știe să facă un guest wifi cu izolare, și oricum nu e knowhow.
 
Back
Top