Articole interesante din presă sau de pe bloguri

La fel in cazul meu, desi am stagiul militar satsfacut ma tot cheama la maxim 2 ani pentru diverse idiotenii (gen schimbatea fluturasului cu care poti calatori in caz de mobilizare). Sincer cred ca fie aia nu au alte activitati de facut fie pun dosarul meu deasupra de fiecare data asa ca la fiecare exercitiu nou incep cu mine :smile:

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Da, si la mine e cam la fel.
Dar cand am fost saptamana trecuta era o coada de peste 30 de persoane, si mai ramasesera doar doua angajate la centrul militar. Portarul era de la Politia Locala.
Erau exasperate ca toti isi schimba domiciliul fara sa-i anunte.
 
Si tu tot sergent? :biggrin: Pe mine nu au vrut sa ma cheme nici la convocarea de dupa facultate, desi am insistat. :angel:
 
Locotenent. Acum mi-am amintit că mi-au trimis ceva prin poștă în care mă anunțau că m-au avansat de la sublocotenent. :biggrin:
 
Hehe... Toa'lent. :biggrin: Pe mine m-a batut gandul sa-mi cer dosarul intocmit de secu, sa vad si eu cine mi-a bagat bete in roate.
 
Nu prea ai cum sa fii locotenent daca n-ai fost activ in armata.
Si la mine a fost cu poveste, am terminat sergent, apoi au trecut gradul de sergent la militari activi si m-au chemat sa ma degradeze la fruntas. Evident ca nu m-am dus.
Apoi mi-au propus sa ma faca sublocotenent daca vin si am facut greseala sa ma duc. N-o mai faceti si voi ca nu merita.
Quark nici tu nu mai poti fi sergent daca nu ai fost activ in armata.
 
Nici nu mai știu unde mi-e livretul militar. Iar cu schimbarea adresei, ce-ar fi să se conecteze la SPCLEP ca autoritate de evidență a persoanelor și adreselor de domiciliu.
 
Eu nu stiu ce sunt in acest moment si nici nu vreau sa aflu. :biggrin: TR-ul l-am terminat sergent si din acel moment nu s-a mai interesat nimeni de mine. Si desigur n-am avut nicio tangenta cu structurile statului. Atata timp cat nu ma cauta, eu stau la locul meu. :tongue:
 
"”Participarea la război nu este obţională, iar în caz de mobilizare, tinerii vor fi chemaţi sub arme degeaba, pentru că nu ştiu să le folosească”, ne-a spus Mircea Chelaru."

Asta e tot ce conteaza.
 
De parcă și dacă ai fi făcut instructajul și știi să folosești/întreții AK-urile alea strâmbe, ești cumva presus sintagmei „carne de tun”. Fiindcă nu ne vor ataca unii cu praștii, ci unii cu drone și rachete. Mult succes să tragi cu pușca aia în inamic. Da' trebuie și ăștia să păstreze iluzia de securitate națională, probabil, că nu pot spune pe față că, în caz de ceva, singurul lucru pe care-l va produce armata cu 100% certitudine este un morman mare de pantaloni murdari de rahat.
 
Lasa ca "aia" cu AK-uri strambe ii tin in sah pe aia cu drone, rachete, sateliti & stuff. Rachetele hi-tech sunt utile in confruntarile dintre marile puteri. Cred. :smile:

A, uitasem: si ii mai zgaltaie si camila cand incearca sa ocheasca cu AK-ul ala stramb. :goofy:
 
Nenea ala a ramas la nivelul de "armata intregului popor", cu parjolit ogoarele si otravit fantanile, nu poti sa ii ceri mai mult.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Dar ce timpuri au fost alea! Aveam arondati inclusiv cate doi "soimi ai patriei" per baterie de artilerie, cica pentru a cara apa pentru soldati. :smile:
 
Sincer, in caz de razboi eu n-as refuza o arma. Altii fac ce vor. Dar asta s-ar putea sa aiba legatura cu faptul ca stiu sa o folosesc.
 
Sincer, in caz de razboi eu n-as refuza o arma. Altii fac ce vor. Dar asta s-ar putea sa aiba legatura cu faptul ca stiu sa o folosesc.
Nu cred ca o sa iti dea una ca sa o tii acasa, just in case. Iar daca iti dau una si te fac infanterist doar pentru ca stii sa o folosesti, e o risipa de resurse.

"Do you know what top secret is?"
"Yes sir: it's the kind of mission where they give you medals, but they send it to your relatives"
 
Last edited:
Back
Top