Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Combinatia Eco-Drive + Sapphire + Titanium de la Citizen ruleaza fin. Nu te duci toata ziua cu bateria la schimbat (destul de complicat cand e water resistant), iar Sapphire + Titanium inseamna ca poti sa-l izbesti de toate clantele de usi si arata ca nou.
 
Al meu este tot titaniu cu safir doar că este negru. Vopseaua aia se ia. Nu ușor, dar se ia.

SH depinde de preț dar da, nu găsești Omega în preț de eco drive SH.

Omega nu le cumperi ca pe bijuterii musai, nu știu de unde ți-a trăznit ideea. Sunt ceasuri absolut excelente. Până la urmă de aia sunt şi căutate, nu pentru că ar fi a doua venire a Rolexului (bleah).

De ceasuri de lux am discutat pe alt topic. Omega nu se încadrează chiar acolo, sunt chiar accesibile şi un preț decent SH.


 
Intreb si eu ca un neinitiat in ale ceasurilor "speciale" - voi chiar cititi 500 pagini de manual ca sa invatati cum se foloseste un ceas din asta sau va multumeste ca stiti ca poate face 1000 chestii si invatati cum sa folositi aia atunci cand aveti nevoie de ea?
 
Se pare că cu "z" e considerat regionalism. De asemenea, cică:
 

Attachments

  • Screenshot_20190904-201054.png
    Screenshot_20190904-201054.png
    165.9 KB · Views: 20
  • Like
Reactions: Neo
La cum au masacrat ăștia DEXul, nu mă miră că anumite chestii corecte acum sunt considerate "erori". Nici să nu menționăm "nicio" sau "niciun" care aparent sunt acum formele corecte ale lui "nici o" respectiv "nici un".
 
Neo In acest caz particular mie imi place acel design. Si tot in cazul asta nu imi place Omega, alegere total detasata de pret.
Sau altfel spus: chiar daca sunt ceasuri excelente, asta nu inseamna automat ca trebuie sa imi placa. Nu vrea sa sune a raspuns prea dur si dezinteresat, dar cateodata piticii isi pun pata pe ceva din motivele lor.
 
Sunt perfect de acord că totul trebuie să treacă prin filtrul preferinței personale ca un ultim lucru înainte de achiziție. Până la urmă asta cimentează decizia finală :smile:


 
Hackers are exploiting a platform-agnostic flaw to track mobile phone locations
Attacks work by sending commands directly to applications stored on SIM cards.
...
The so-called Simjacker exploits work across a wide range of mobile devices, regardless of the hardware or software they rely on, researchers with telecom security firm AdaptiveMobile Security said in a post. The attacks work by exploiting an interface intended to be used solely by cell carriers so they can communicate directly with the SIM cards inside subscribers’ phones. The carriers can use the interface to provide specialized services such as using the data stored on the SIM to provide account balances.

Simjacker abuses the interface by sending commands that track the location and obtain the IMEI identification code of phones. They might also cause phones to make calls, send text messages, or perform a range of other commands.
 
:climb: La prima vedere... Dar să vedem ce spune articolul original.
Oricum that's not a bug, it's a feature used by Big Bro.

LE: qed. "We are quite confident that this exploit has been developed by a specific private company that works with governments to monitor individuals."

Concluzia: nous sommes foutues.
 
Last edited:
Pe moment și dacă treaba aia e băgată în SIM-uri cu bună-știință, e o ilegalitate. E ca și când ar monta microfoane în toate casele, fără să-ți spună nimeni nimic.
 
Și soluția care este?

Momentan agențiile guvernamentale șamd sunt limitate de puterea de procesare, deci este oarecum ceva security through obscurity - probabil caută cuvinte cheie șamd. Odată cu computerele cuantice, da, atunci you're fucked.
 
Eu sunt curios ce reacție vor avea cei de la Bruxelles, având în vedere legile actuale. Una e ca să-ți plaseze un emițător în tubul de pastă de dinți prin decizia unui procuror / judecător și alta e să ai deja în montate în casă dispozitive de ascultare, în frigider, cafetieră, uscătorul de păr, etc... fără ca tu să știi și care te pot înregistra cănd vrea mușchii lor.
 
Back
Top